Yandex Metrica

Sitede Ara

Cumhurbaşkanı adayları belli oldu! 100 bin imza sonrası süreç nasıl işleyecek?

Cumhurbaşkanı adayları belli oldu! 100 bin imza sonrası süreç nasıl işleyecek?

Cumhurbaşkanı adaylığı için seçmenler tarafından aday gösterilmek istenenler için imza toplama süreci bitti. Yüksek Seçim Kurulu'ndan CNN TÜRK canlı yayınına bağlanan Alparslan Çınar, Cumhurbaşkanı adaylığı için 100 bin imza sürecinin son bulmasıyla birlikte bundan sonra sürecin nasıl devam edeceği hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Gündem

17.05.2024, 09:06

YSK tarafından yapılan açıklamaya göre, 100 bin imza toplaması gereken 11 adayın imza süreci sona erdi. CNN TÜRK canlı yayınına bağlanan Alparslan Çınar bundan sonraki sürecin nasıl işleneceği konusunda açıklamalarda

Bahçeli'den Erdoğan açıklaması: Cumhurbaşkanımızı yalnız bırakmayacağız Bahçeli'den Erdoğan açıklaması: Cumhurbaşkanımızı yalnız bırakmayacağız Haberi Görüntüle

SÜREÇ SONA ERDİ

Alparslan Çınar şu açıklamalarda bulundu; Ön koşul bilindiği üzere 100 bin imzaydı. Bugüne kadar vatandaşlar ilçe seçim kuruluna gittiler ve Cumhurbaşkanı adayı olarak görmek istedikleri isimle ilgili imza verdiler ve süreç saat 20.00 itibariyle son buldu.

Cumhurbaşkanı adayları kesinleşti İmzalar sonrası süreç nasıl işleyecek

Son sayılar bu şekilde:

Memleket Partisi Lideri Muharrem İnce: 114 bin 653

ATA İttifakı'nın adayı Sinan Oğan: 111 bin 502

Doğu Perinçek: 27 bin 055

Yakup Türkal: 3 bin 137

Erkan Trükten: 2 bin 588

Tevfik Ahmet Özel: 1544

İrfan Uzun: 1263

Halil Murat Ünver: 538

Hilmi Özden: 478

Davut Turan: 122

Toplamda 332 bin 139 vatandaş ilçe seçim kurullarına giderek Cumhurbaşkanı adayı olarak görmek istedikleri kişi için imza vermiş oldu.

Tabloya baktığımızda şunu görüyoruz; Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Memleket Partisi Lideri Muharrem İnce ve ATA İttifakı adayı Sinan Oğan 100 bin imza sınırını geçmiş bulunuyor.

Sahipsiz hayvan düzenlemesinde yeni detaylar ortaya çıktı: Sokağa atanın cezası 10 kat artacak Sahipsiz hayvan düzenlemesinde yeni detaylar ortaya çıktı: Sokağa atanın cezası... Haberi Görüntüle

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK? 

Gözler 28 Mart'a çevrilmiş durumda. YSK geçici aday listesini açıklayacak. Gelen itirazlar sonucunda 31 Mart'ta kesin aday listesi duyurulmuş olacak ki. 31 Mart itibariyle propaganda süreci başlamış olacak.

1 Nisan'da Cumhurbaşkanı adaylarının oy pusulasındaki yerlerin belirlenmesi için YSK'da bir kura çekilişi olacak. 2 Nisan'da Muhtarlık bölgesi askı listeleri askıdan indirilecek. 8 Nisan'da ise ittifakların ve siyasi partilerin oy pusulasındaki yeri çekilen kura ile belirli olacak. 9 Nisan tarihinde milletvekili aday listeleri YSK'ya teslim edilecek ve bağımsız milletvekilleri için son başvuru alınacak. 15 Nisan'da milletvekili geçici aday listeleri, 19 Nisan'da ise kesin aday listeleri ilan edilmiş olacak.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading