Yandex Metrica

Çanakkale Türküsü sözleri nedir? Çanakkale Türküsü hikayesi ne?

Çanakkale Türküsü sözleri nedir? Çanakkale Türküsü hikayesi ne?

Çanakkale Zaferi'nin 107. yıl dönümünü bugün kutlanıyor. 18 Mart Çanakkale Zaferi için yazılan türkülerden 'Çanakkale Türküsü' internette araştırılıyor. Peki Çanakkale Türküsü sözleri nedir? Çanakkale Türküsü hikayesi ne?

Gündem

19.05.2024, 22:34

18 Mart Çanakkale Zaferi Türkiye'nin her tarafında gururla kutlanıyor. 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 107. yıl dönümünde Çanakkale Türküsü gündeme geldi. İnternette 'Çanakkale Türküsü sözleri nedir? Çanakkale Türküsü hikayesi ne?' araması yapılıyor. Peki Çanakkale Türküsü sözleri nedir? Çanakkale Türküsü hikayesi ne?

Özgür Özel'den Kobani hükümlüsü Ahmet Türk'e teselli: CHP Genel Merkezinde ağırladı Özgür Özel'den Kobani hükümlüsü Ahmet Türk'e teselli: CHP Genel Merkezinde... Haberi Görüntüle

ÇANAKKALE TÜRKÜSÜ SÖZLERİ NEDİR?

Çanakkale içinde aynalı çarşı

Ana ben gidiyom düşmana karşı, off, gençliğim eyvah!

Çanakkale içinde bir uzun selvi

Kimimiz nişanlı, kimimiz evli, off, gençliğim eyvah!

Çanakkale içinde bir kırık testi

Analar babalar ümidi kesti, off, gençliğim eyvah!

Çanakkale üstünü duman bürüdü

On üçüncü fırka harbe yürüdü, off, gençliğim eyvah!

Çanakkale elinde toplar kuruldu

Vay bizim uşaklar orda vuruldu, off, gençliğim eyvah!

Çanakkale köprüsü dardır geçilmez

Al kan olmuş suları bir tas içilmez, off, gençliğim eyvah!

Çanakkale'den çıktım yan basa basa

Ciğerlerim çürüdü kan kusa kusa, off, gençliğim eyvah!

Çanakkale'den çıktım başım selamet

Anafarta'ya varmadan koptu kıyamet, off, gençliğim eyvah!

Çanakkale içinde vurdular beni

Ölmeden mezara koydular beni, off, gençliğim eyvah!

Çanakkale içinde sıra söğütler

Altında yatıyor aslan yiğitler, off, gençliğim eyvah!

Milyonlarca çalışan kadını ilgilendiriyor: Doğum iznine kademeli artış gündemde Milyonlarca çalışan kadını ilgilendiriyor: Doğum iznine kademeli artış gündemde Haberi Görüntüle

ÇANAKKALE TÜRKÜSÜ HİKAYESİ NE?

Çanakkale türküsünün hikayesi bir mektuptan kaynak alınmaktadır. Bu mektuptan Emrullah Nutku'nun "Çanakkale Şanlı Tarihine Bir Bakış" adlı kitabında anlatılmaktadır.

Mektubun sahibi, kitabın yazarı Emrullah Nutku'nun kardeşi Seyfullah'tır. 1903 senesinde doğan Seyfullah, savaştan önceki dönemde Çanakkale Sultanisi adı verilen o dönemin lisesinde 1. sınıf öğrencisidir. Seyfullah'ın mektubunda 29 Eylül 1914 tarihi yazmaktadır ve Çanakkale'den gönderdiği mektupta annesine seslenir.

"Sevgili Anneciğim,

İki yıldır ayrı yaşadığımız bu hayat artık bitiyor. Sana ve aileme kavuşacağım için çok mutluyum.

Okulumuz artık hastane olacağı için bizi İstanbul'daki okullara göndereceklermiş. Öğretmenlerimizin büyük kısmı da askere gidiyor, üst dönemlerdeki ağabeylerimiz ise gönüllü olarak askere gideceklermiş. Türkçe öğretmenimiz bugün sınıfa geldi ancak çok durmadı, o da bize veda etti. Giderken bize vakti geldiğinde vatana yapılan hizmetin okulda verilen hizmetten daha kutsal olduğunu söyledi.
Kısa zaman önce sokaklardan askerler geçmeye başladı. "Çanakkale içinde Aynalı Çarşı, Anne ben gidiyom düşmana karşı" türküsünü söyleyerek yürüyorlar. Kimileri at sırtında kimileri develerle yol alıyorlar. Top arabaları ve mekkareler de onlara eşlik ediyor. Savaş çıkacağını söylediler. İngiliz ve Fransız gemilerinin boğazda dolaştığını duyduk. Gemiler buraları vuracakmış, ancak yakında İstanbul'a gideceğimiz için ben bunları göremeyeceğim. Oysa görmek isterdim. Sonunda size kavuşacağımı biliyorum.

Babamın ve siz anneciğimin ellerinden öperim, kardeşlerime selam ederim.

Oğlunuz Seyfullah."

Habere Tepki Ver

0

0

0

1

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading