Yandex Metrica

Bugün Teravih namazı saat kaçta kılınacak? Teravih namazı nasıl kılınır? Ankara, İstanbul, İzmir ve tüm illerin teravih namazı saatleri

Bugün Teravih namazı saat kaçta kılınacak? Teravih namazı nasıl kılınır? Ankara, İstanbul, İzmir ve tüm illerin teravih namazı saatleri

Ramazan ayının idrak edilmesiyle tüm islam alemi teravih namazının saat kaçta kılınacağını araştırmaya başladı. Teravih namazı 11 Mart Pazartesi günü, yatsı namazını müteakiben camilerde kılınacak. Ramazan ayında sadece oruç tutmak değil yapılacak ibadetlerde Müslümanlar için büyük önem taşıyor. Peki, teravih namazı ne zaman, saat kaçta kılınacak? İstanbul, Ankara ve İzmir'de ve tüm illerin teravih namazı saat kaçta? İşte Diyanet'e göre 11 Mart tarihli il il teravih namazı saatleri.

Gündem

11.03.2024, 17:17

Huzurun ve bereketin ayı olarak kabul edilen Ramazan ayının ilk gününde teravih namazı saatleri gündem oldu. Müslümanlar tarafından oldukça önemli bir ay olarak kabul edilen Ramazan ayında yapılacak tüm ibadetler araştırılmaya başladı.

Dinayet tarafından paylaşılan imsakiye takvimine göre  teravih namazı ülke genelindeki camilerde kılınacak, ardından oruç için gece sahura kalkılacak. Peki, teravih namazı saat kaçta kılınacak? Tervahi namazı nasıl kınılır? Tüm illerin teravih namazı saatleri...

Ankara'da korkunç olay: Polis memuru ailesini katletti! Ankara'da korkunç olay: Polis memuru ailesini katletti! Haberi Görüntüle

TERAVİH NAMAZI SAAT KAÇTA KILINACAK?

2024 imsakiyesi ile teravih namazı vakitleri vatandaşlarla paylaşışdı. Teravih namazı 11 Mart Pazar günü İstanbul'da saat 20.32'de Ankara'da 20.16'de, İzmir'de ise 20.37'da kılınacak.

>TÜM İLLERİN TERAVİH NAMAZI VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYIN

Beşiktaş hissesi neden düşüyor? #BJKAS hissesi 10 günde yüzde 65 eridi! Beşiktaş hissesi neden düşüyor? #BJKAS hissesi 10 günde yüzde 65... Haberi Görüntüle

TERAVİH NAMAZI NASIL KILINIR?

Önce yatsı namazının ilk sünneti, sonra farzı daha sonra da son sünneti kılınır. Sonra imam, müezzin veya cemaatten biri teravih namazına başlanacağını duyurur.

İmama uyarak kılınacaksa euzu besmele çekerek “Niyet ettim Allah rızası için Teravih namazını kılmaya uydum imama” denilir. Ferdi olarak kılınacaksa “Niyet ettim Allah rızası için Teravih namazını kılmaya" denilir.

1. Rekat

1. Eller kulak hizasına kaldırılır, Allahuekber diyerek namaza başlanır.

2. Gizlice Sübhaneke duası okunur.

3. Euzu Besmele çekilir.

4. Fatiha Suresi okunur.

5. Zammı Sure ya da onun yerine geçecek miktarda ayet/ayetler okunur.

6. Allahuekber diyerek eller diz kapaklarının üzerine gelecek şekilde rükuya gidilir, üç defa Sübhane Rabbiye’l-Azim denilir.

7. Semiallahu Limen Hamideh denilerek rükudan kalkılır ve Rabbena Lekel Hamd denilir.

8. Tekrar Allahuekber denilerek secdeye gidilir, üç defa Sübhane Rabbiye’l-Âlâ denilir. Secdede alın ve burnun yere değmesine dikkat edilir.

9. İki defa secde yaptıktan sonra ‘Allahuekber’ denilerek ikinci rekata kalkılır.

 2. Rekat

10. Ayağa kalkıldığında Besmele ve Fatiha suresi okunur.

11. Zammı sure ya da onun yerine geçecek miktarda ayet/ayetler okunur.

12. ‘Allahukber’ diyerek eller diz kapaklarının üzerine gelecek şekilde rükuya gidilir, üç defa Sübhane Rabbiye’l-Azim denilir.

13. Semiallahu Limen Hamideh denilerek rükudan kalkılır ve Rabbena Leke’l-Hamd denilir.

14.  Tekrar Allahuekber denilerek secdeye gidilir, üç defa Sübhane Rabbiye’l-Âlâ denilir. Secdede alın ve burnun yere değmesine dikkat edilir.

15.  Oturulduğunda; Ettehiyyatü, Salli-Barik ve Rabbena duaları okunur. Esselamü Aleyküm ve Rahmetullah diyerek önce sağa sonra sola selam verilir.

16.  Eğer dört rekat olarak kılınacaksa ilk tahiyyata oturulduğunda Ettehiyyatü ve Salli, Barik duaları okunur sonra üçüncü rekata kalkılır.

3 ve 4. Rekat

Kalan iki rekat, aynı ilk iki rekat gibi kılınır. Ettehiyyatü ve Salli, Barik dualarınsan sonra önce sağa sonra sola "Esselamü aleyküm ve rahmetullah" diye selam verilir.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Kübra Ak

TRHaber.com - Gündem


Loading