SON DAKİKA
Bu iş kesinlikle kundaklamadır! Yangının şiddetini, yönünü bile hesapladılar

Bu iş kesinlikle kundaklamadır! Yangının şiddetini, yönünü bile hesapladılar

Ormanlara sabotaj iddialarına ilişkin şüpheler giderek artıyor. Eski Orman Genel Müdürü Abdurrahman Sağkaya, birçok yerde aynı anda çıkan yangınlarda sabotaj ihtimaline kesin gözüyle bakıyor.

Gündem

23.01.2024, 17:45

Türkiye'nin farklı bölgelerinde aynı anda çıkan yangınlar akıllara doğal olarak sabotaj ihtimalini getirdi. Buna ilişkin açılmış soruşturmalar devam ediyor ancak güvenlik güçlerinin elde ettiği bulgulara yönelik şimdiye dek bilgi paylaşılmadı. Terör örgütü PKK'ya bağlı 'Ateşin Çocukları' adlı terör grubunun üstlendiği yangınlarla ilgili eski Orman Genel Müdürü Abdurrahman Sağkaya'dan çarpıcı açıklamalar geldi. 
Yangınları terör örgütleriyle bağlantılı kundakçılarının gerçekleştirdiğini söyleyen Sağkaya, "Kundakçılar maşa, asıl bu işin arkasında üst akıl var" ifadelerini kullandı. Türkiye gazetesine konuşan Sağkaya, şunları söyledi:

Kızıl cin! Gökyüzünde ne var? Bodrum'da tüyler ürperten görüntü Haberi Görüntüle

HAVA RAPORLARI İNCELENMİŞ

"Orman yangınları kesinlikle bir kundaklamadır, normal bir olay değil. Ancak bu olay, 10 günlük hava tahmin raporuna bakılarak yapılmış bir kundaklama. Rüzgârın yönü ve hangi günler çok olacağı, nemin miktarı, yağmurun yağıp yağmayacağı veya sıcaklığın yüksek olacağı noktalar önceden incelenmiş. Tüm bunlar hesaplanıp yangınları öyle çıkardılar. İstatistiklere bakıldığında son 100 yılda Türkiye’de hiç bu kadar büyük çaplı bir yangın çıkmadı. İtalya, İspanya, Yunanistan gibi Akdeniz kuşağındaki ülkelerle karşılaştırdığımızda yangın bölgelerinde Türkiye’nin bu ülkelere arasında en başarılı ülke olduğunu görürsünüz. Yanan alan miktarımız bu ülkelerden çok daha az. Yıllık yangın ortalamamız 10 bin hektar düzeyindedir. Bunu biz normal sayarız. Çok kurak, çok kötü hava hâlleri olduğunda bile son 50-60 yılda 30 bin hektarı geçmedi. Ama bu defa çok bilinçli ve planlı bir şekilde yapıldığı açıkça görünüyor ki, 100 binlerce hektarı bulmuş vaziyette."

Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan maden faciasıyla ilgili açıklama Haberi Görüntüle

YANGIN KARADAN SÖNDÜRÜLÜR

"Orman yangınları havadan sönmez, karada söner. Havadan yapılan müdahaleler yangınların sönmesini kolaylaştırır. Bu nedenle orman teşkilatımızın binin üzerinde arazörü ve 15 bin orman işçisi bulunuyor. Bunlar anında karadan orman yangınlarına müdahale ederler. Bu bakımdan orman teşkilatı güçlü ve yeterlidir. Ancak bu defaki yangınlar çok farklı."

6 Şubat Miraç Kandili'nde hangi ibadetler edilir? Miraç Kandili'nin önemi... Haberi Görüntüle

HELİKOPTER UÇAKTAN ETKİLİ

"1986 yılında yangınlarda kullanılmak üzere ilk defa biz 6 adet helikopter aldık. Günlerce, aylarca 'Helikopter mi daha etkili yoksa uçak mı' diye tartıştık. Sonra, helikopterin her bakımdan uçağa nazaran çok daha etkili olduğu kararına vardık. Çünkü helikopter her yerden (göller, suni göl) su alabilir. Uçaklara göre daha çok sorti yapabilir. Uçağa nazaran 3-5 kat daha hızlı hareket eder. İkincisi, helikopterle tatlı su atabiliriz ama uçakla sadece tuzlu su atılırr. Bu da yangın bittikten sonra ormanları gençleştirme, fidanlamada sıkıntılar doğurur. Bir diğer husus ise helikopterle 'yangının gözü' dediğimiz merkeze su atmak gerektiğinde 2,5 ton suyu o noktaya boşaltabiliriz. Uçak ile bunu da yapamazsınız. Uçak havada duramaz, gitmek zorunda. Aynı yere boşaltmanız mümkün değil. Ayrıca uçak, kendini emniyete almak için daha yüksekten uçar. Helikopterle daha aşağıdan, yangına daha yakın mesafeden su atarsınız ve havada buharlaşma daha az olur."

Jandarma Genel Komutanlığı'nın yeni haberleşme sistemi JEMUS! Türkiye'de ilk ve... Haberi Görüntüle

THK ZORLA UÇAK KİRALIYORDU

"Türk Hava Kurumu’nun (THK) elindeki uçakların üretimi (CL-215) 1990 yılında durduruldu. Üretimleri durulduğu için bunlar hurdaya çıktı. THK bu uçakları zaten İtalya’dan hurda fiyatına aldı. THK almasaydı İtalyanlar bunu çöpe atacaktı. THK’nın uçakları şu anda antika haline geldi. THK'nın ayrıca daha önce 10-15 adet Dromader uçakları vardı. Bu uçaklar 20 metreden 1 ton su atardı ama bu su, yangına temas etmeden buharlaşırdı. THK elindeki birçok hurda uçağı bize zorla kiralamak isterdi. Ama bakın ne oldu THK’ya? 2013’te THK’nın başkanı ve beş yönetim kurulu üyesi yolsuzluktan içeri girdi. Bugün 1 buçuk milyar lira borçları var. İflas etmiş bir kuruluş yangın söndürmeye davet edilmez.”


 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading