Yandex Metrica

Borsa manipülasyonu operasyonunda yeni gelişme: Tezgahı böyle kurmuşlar!

Borsa manipülasyonu operasyonunda yeni gelişme: Tezgahı böyle kurmuşlar!

Borsada usulsüzlük yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 8 şüpheliden 5'i tutuklandı. Şüphelilerin toplam kârının 5 milyar lira olduğu tespit edilirken, piyasadaki düşüşten yaklaşık 1 milyar lira zarar yaşadıkları değerlendirildi.

Gündem

11.05.2024, 16:37

Borsa İstanbul hisselerinde manipülasyon yaparak haksız kazanç elde ettiği iddiasıyla adliyeye sevk edilen 8 şüpheliden 5’i tutuklama talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi. Zanlılardan 5'i daha sonra tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İzmir Valiliğinden önemli duyuru: 1 Haziran ile 31 Ekim tarihleri arasında yasaklandı İzmir Valiliğinden önemli duyuru: 1 Haziran ile 31 Ekim tarihleri... Haberi Görüntüle

DOLANDIRICILIĞIN PERDE ARKASI!

Borsa İstanbul'da son dönemlerde meydana gelen yükseliş sonrası ani satış baskısıyla oluşan manipülatif olaya sebebiyet veren kişi ve kurumlarla ilgili olarak Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından hazırlanan rapor üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturmanın detaylarına ulaşıldı.

Erkek kavgasında değil bu defa kadınların kavgasında kan aktı: Komşusunu kurşuna dizdi! Erkek kavgasında değil bu defa kadınların kavgasında kan aktı: Komşusunu... Haberi Görüntüle

BANKACILIK SEKTÖRÜNÜ KULLANDILAR

Soruşturma kapsamında, şüphelilerin özellikle Borsa İstanbul'da Banka Endeksini oluşturan bankacılık sektörü paylarında ve bu paylara ait vadeli işlem piyasalarında yoğun işlem yaptıkları belirlendi.

Piknikçilere üzücü haber: Valilik resmen duyurdu! Artık o alanlara giriş yasak Piknikçilere üzücü haber: Valilik resmen duyurdu! Artık o alanlara giriş... Haberi Görüntüle

30 MİLYAR LİRALIK HACİM

Üç aylık dönemde BIST Banka Endeksi paylarında ve bu payların dayanak varlık olduğu vadeli işlem sözleşmelerinde, grup hesaplarından gerçekleştirilen işlem hacimlerinin yaklaşık 30 milyar lira olduğu, fiyat yükseltici ve kendinden kendine karşılıklı işlemler yaparak oluşan pay piyasasının yapay haline getirildiği tespit edildi.
Yaptıkları işlemlerle bankacılık sektörü paylarına yüksek talep olduğu izlenimini veren şüphelilerin, yoğun ve sürekli alım satım işlemleriyle piyasada hakimiyet kurarak pay fiyatların belirlenmesinde etkin hareketlerde bulunuldukları anlaşıldı.

Mourinho'ya günde 1 milyon TL! 10.5 milyon euro kaç TL? 10,5 milyon evro ne kadar yapar? Mourinho'ya günde 1 milyon TL! 10.5 milyon euro kaç TL?... Haberi Görüntüle

YÜKSELİŞ BEKLENTİSİ OLUŞTURDULAR

Banka paylarında yükseliş olacağı beklentisi ve algısını oluşturan şüphelilerin, pay piyasasında paralel yapılan alımlarla ayni payların spot piyasa değerlerinin suni bir biçimde anılarak, yalancılara fiyatların spot piyasada da yükseleceği beklentisini verdikleri belirlendi.

Bu yolla her iki piyasanın birbirini etkileyerek fiyatların yükseltilmesine yol açan şüphelilerin, eylemlerini organize bir şekilde gerçekleştirdikleri tespit edilirken, ilgili paylar ve paylara ait vadeli işlem sözleşmelerinin büyük çoğunluğunun zanlıların mülkiyetinde olduğu anlaşıldı.

Zehir tacirlerine geçit yok! Narkoçelik-22 Zehir tacirlerine geçit yok! Narkoçelik-22" operasyonları ile çok sayıda kişi... Haberi Görüntüle

1 MİLYAR LİRE KARDAN ZARAR ETTİLER

Soruşturma kapsamında, zanlıların organize ve örgütlü olarak 6362 Sermaye Piyasası Kanunu'nun 107/1 maddesinde tanımlanan "işlem bazlı piyasa dolandırıcılığı" suçunu işlediklerini değerlendirdi. SPK uzmanlarınca yapılan çalışmalar kapsamında şüphelilerin realize kârlarının 2,5 milyar lira, elde edilen toplam kârın ise yaklaşık 5 milyar lira olduğunu belirlenirken, fakat piyasada yaşanan sert düşüşler nedeniyle yaklaşık 1 milyar lira zarar oluştuğu değerlendirildi.

Özer Uçaran Çiller'e veda! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ülkemize hizmetleri olan biriydi Özer Uçaran Çiller'e veda! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ülkemize hizmetleri olan biriydi Haberi Görüntüle

MEHMET AKDERE DE TUTUKLANDI

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, borsa manipülasyonu yaptıkları tespit edilen 10 kişinin yakalanması için çalışma başlatmıştı. Soruşturma çerçevesinde, geçtiğimiz pazar günü İstanbul, Ankara, Muğla ve Balıkesir’de 17 ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenlenmişti. Düzenlenen operasyonda aralarında Mehmet Akdere ile T.K. (23), E.K. (54), N.K.K. (44), A.C.T. (55), B.A. (45), H.G. (65) ve B.A. (23) isimli 8 şüpheli yakalanarak gözaltına alınırken, 2 kişinin ise yurt dışında olduğu tespit edilmişti.

İttifak Holding’in de eski yönetim kurulu başkanı olan Akdere 2009 yılında borsadaki tabir ‘keriz silkeleme’ yöntemiyle ‘manipülasyon yaptığı için’ tutuklanmıştı. Vurgun iddiaları 30 milyon liraya yakındı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading