Türkiye Kahramanmaraş merkezli 10 ilde büyük yıkıma neden olan deprem felaketi sonrası tüm kurum ve kuruluşlarıyla teyakkuza geçti. Bölgede OHAL ilan edilirken depremzedeler salgın ve enfeksiyon riskiyle karşı karşıya.
![Sözcü TV'de skandal yayın! Başıboş köpekler üzerinden provokasyon: Sokak savaşları başlar!](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/resim-2024-07-25-155507937.webp)
HALK SAĞLIĞI KOORDİNASYON MERKEZİ KURULDU
Sağlık Bakanlığı bu konuda harekete geçti. Depremzedelerin ve bölgede bulunan kişilerin enfeksiyon ve salgın hastalık riskinden korunması için çalışma yürüten Bakanlık, depremden etkilenen illerde Halk Sağlığı Koordinasyon Merkezlerini kurdu. Ayrıca 80 bin 516 tetanos aşısı, 3 bin doz tetanos serumu ile kuduz aşıları bölgeye sevk edildi.
Çalışmaları şu an Kahramanmaraş'tan koordine eden Bakanlık Halk Sağlığı Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Enes Gökler, depremin ilk anından itibaren halk sağlığını korumaya dönük önlemlerin alındığını vurguladı.
![Eser Yenenler nasıl zayıfladı? Eser Yenenler diyeti nasıl?](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/eser-yenenler-nasil-zayifladi-eser-yenenler-diyeti-nasil.webp)
ŞEBEKE SULARINA YOĞUN KLORLAMA YAPILIYOR
Gökler, 10 ilde öncelikle sulardan numunelerin alınması ve düzenli klorlamaya yönelik uygulamaların yürütüldüğünü belirterek, "Depremden etkilenen iller ve ilçelerde sular için kaynağından yoğun klor verilmesine ilişkin 'süper klorlama' çalışmaları yapılıyor. Kahmanmaraş'ta da şebekelerin verilmesiyle beraber bu klorlu suyun gitmesi sağlandı. Diğer illerde de aynı şekilde uygulamalar yapılıyor." bilgisini paylaştı.
!['Özel güvenlik bölgesi' ilan edildi! Valilik 7 bölgeye girişleri yasakladı](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/ozel-guvenlik8451d48314567db30eab5e9f0e95a0ef28.webp)
ÖRNEKLER ALINIYOR
Tankerle su ulaştırılan yerlerde de birebir klorlama yapıldığını, suyun bu klorlamadan sonra kullanıma sunulduğunu aktaran Gökler, suyla ilgili düzenli numune ve analiz işlemlerinin yürütüldüğünü vurguladı.
Gökler, bu açıdan tüm bölge için suyun kontrol altında olduğunu belirterek, "Suyla ilgili mikrobiyolojik ve kloruna baktığımız iki farklı örnek alıyoruz. Bu örnekler en çok çadır kentler, mahalle çeşmeleri, hastaneler gibi insanların yoğun bulunduğu tüm noktalardan rutin alınıyor ve izleniyor. Bu tüm illerimizde böyle." diye konuştu.
![Darbenin yıldönümünde FETÖ'ya darbe! MİT 8 örgüt üyesini kaçmadan yakaladı](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/feto.webp)
ERKEN UYARI SİSTEMİ DEVREYE ALINDI
Çadır kentlerin her birinde muayene alanları oluşturulduğunu dile getiren, Gökler, şöyle devam etti:
Boğaz ağrısı olan veya ateşlenen çocuklar için ilaç dağıtımı gibi uygulamaları yürütüyoruz. Bir başka önemli husus da halk sağlığı tehdidi olarak karşımıza çıkabilecek semptomları hızla tespit etmeyi sağlayan, 'sendromik sürveyans' dediğimiz erken uyarı sistemini uyguluyoruz.
Bu kapsamda tüm birinci basamak sağlık kuruluşları, hastaneler ve 112'den ishal çıkan çocuklarla ilgili verileri topluyoruz. Bir önceki güne göre artış olup olmadığı günlük takip ediliyor ve hızlıca önlem alınıyor. Bunun koordinasyonunu halk sağlığı uzmanlarımız sağlıyor.
![2024 KPSS lise başvuruları başladı mı? KPSS Ortaöğretim sınavı ne zaman?](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/2024-kpss-lise-basvurulari-basladi-mi-kpss-ortaogretim-sinavi-ne-zaman.webp)
![Mersin'de skandal: Bir grup halay çekerken PKK elebaşı Öcalan lehine sloganlar attı!](https://www.trhaber.com/uploads/photos/2024/07/mersins.webp)
DEPOLARIMIZDA YETERLİ AŞIMIZ MEVCUT
Deprem bölgesinde hamilelere tek tek ulaşıldığını, herhangi bir acil durumda ulaşabilecekleri numaraların kendilerine iletildiğini aktaran Gökler, sağlık ekiplerinin çadırları gezerek ailelerin kayıtlarını tuttuğunu söyledi.
Gökler, tetanos ve kuduz aşısı sıkıntısı bulunmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:
Depolarımızda yeterli sayıda aşımız mevcut. Kurulan çadır kentlere de mini buzdolapları veya aşı nakil kapları yerleştirildi. Tüm noktalara, ayrıca hastanelere aşıları dağıttık. Bundan sonraki süreçte de çocuklarımızın bağışıklama durumlarıyla alakalı durumlarını saptayıp, eksik aşısı olan veya zamanı gelen çocukların bağışıklamasını yapacağız. Bununla ilgili de çadır tespitlerini yürütüyoruz.