SON DAKİKA

Sitede Ara

Bakan Özer'den uzman öğretmenlik açıklaması: Amaç ayrım yapmak değil

Bakan Özer'den uzman öğretmenlik açıklaması: Amaç ayrım yapmak değil

Öğretmenlik Meslek Kanunu'na ilişkin açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Özer, "Süreçleri biliyorsunuz, başöğretmenlik ve uzman öğretmenlik. Buradaki amaç öğretmenler arasında ayırım yapmak değil, öğretmenlerimizi lisansüstü eğitime yönelterek sınavdan muaf olmalarını sağlamak" dedi.

Gündem

23.01.2024, 22:12

"2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Hazırlık Toplantısı"na katılan Milli Eğitim Bakanı Özer, Öğretmenlik Meslek Kanunu'na ilişkin tartışmalara yönelik açıklamalarda bulundu

2024 MEB ÖĞRETMEN ADAYLARINA müjde! Öğretmen atamaları yapıldı mı, ne... Haberi Görüntüle

"60 YILLIK BİR ÖZLEM"

Balıkesir'in E​​​dremit ilçesindeki Uygulama Oteli konferans salonunda düzenlenen toplantıda konuşan Bakan Özer, şöyle devam etti: "Öğretmenlik Meslek Kanunu 60 yıllık bir özlem ve yeni bir kariyer sistemi inşa ediyoruz. Süreçleri biliyorsunuz, başöğretmenlik ve uzman öğretmenlik. Buradaki amaç öğretmenler arasında ayrım yapmak değil, bir öğretmeni diğerinden ayırmak değil. Mümkün olduğu kadar öğretmenlerimizi lisansüstü eğitime yönelterek sınavdan muaf olmalarını sağlamak. Bizim eğitim sistemimizdeki öğretmenlerin yaklaşık yüzde 10'u yüksek lisans mezunu. Doktora mezunu yüzde 0.29, yüzde 1 bile değil. Finlandiya'daki tüm öğretmenler yüksek lisans mezunu. Okul yöneticilerinin yüksek lisans ortalamalarına bakın, bizim rekabet ettiğimiz ülkelere göre gerçekten kötü durumdayız."

Teröre 'BOZDOĞAN' darbesi! 16 ilde çok sayıda şüpheli yakalandı Haberi Görüntüle

"614 BİN BAŞVURU VAR"

Bu duruma karşın yapılacaklara değinen Özer, "Bunu telafi edecek bir mekanizma yapıyoruz. Şimdi herkes sınava takılmış. Sınavda siz değerli okul yöneticilerimizin, öğretmenlerimizin yeterliliklerini ölçmekle ilgili bir derdimiz yok, haddimize de değil. Sadece uzman öğretmenlikteki 180 saatliğin bir değerlendirmesini yapacağız. Başöğretmenlikte de 240 saatlik küçük bir değerlendirmemiz olacak. 614 bin öğrenimiz bu süreçlere başvurdu. 90 bine yakın öğretmenimiz uzman öğretmenlik sınavından muaf oldu. Yüksek lisans yaptıkları için. Sadece eğitim bilimlerinde değil, istedikleri bölümde öğretmenlerimiz yüksek lisans yapabilir. Tezli, tezsiz hiçbir ayırım yok." ifadelerini kullandı.

Şarkıcı Nev sahnede küfür mü etti? Şarkıcı Nev sahnede ne... Haberi Görüntüle

"İSTİSMAR EDİLMEMELİ"

Özer, Öğretmenlik Meslek Kanunu Yönetmeliğinin siyasi istismar konusu haline getirilmemesi gerektiğini vurgulayarak, "Yaklaşık 292 öğretmenimiz doktora yaptığı için başöğretmenlik sınavından muaf oldu. Bu, basit bir ölçme ve değerlendirme meselesidir. Amacımız sizlere yardımcı olmaktır. Sizlerin imkanını güçlendirmektir. Bu süreci nihayetlendirmek ve eğitim sistemimize çok sayıda uzman ve başöğretmen katarak daha güçlü hale gelmektir ama ayırım yapmak kesinlikle değildir. Başöğretmenliğe başvuran öğretmenler zaten eğitim sisteminde uzman öğretmenlerdir. Özellikle bir istirhamım var, bunu siyasi bir istismar konusu haline getirmeyelim. Çünkü o istismar edenler, çoğunlukla 2000'li yıllardan önce bu vatandaşların çocuklarının eğitime erişimini engelleyenler, başörtü yasağını koyanlar, katsayı uygulamasıyla bu ülkeye ciddi maliyet ödetenlerdir. Sizin imkanlarınızın çok daha iyi olmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading