banner2

Bakan Kurum: 2053 net sıfır emisyon hedefimizi başaracağız

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye'yi küresel iklim değişikliği ile mücadelenin en önemli aktörü yapacaklarını, 2053 yılına yönelik net sıfır emisyon hedefine ulaşacaklarını belirtti.

Gündem 11.10.2021, 23:21
Abone ol
Bakan Kurum: 2053 net sıfır emisyon hedefimizi başaracağız

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sosyal medya hesabı üzerinden, Bakanlığının isim değişikliği hakkında değerlendirmede bulundu.

Bakan Kurum, yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın isminin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak değiştirildiğini kaydetti.

“ALINAN KARAR İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE MÜCADELEMİZE GÜÇ KATACAK”

Değişiklikle beraber kurulan İklim Değişikliği ve Uyum Koordinasyon Kurulu ile İklim Değişikliği Başkanlığının ülke, millet ve gelecek nesiller için hayırlı olması dileğinde bulunan Bakan Kurum, “Ortak evimiz dünyamız için alınan devrim niteliğindeki bu yeni karar, eğitimden kültüre, ekonomiden tarım, sanayi ve şehirciliğe kadar tüm alanlarda derin değişimlere sebep olan iklim değişikliğiyle mücadelemizin gücüne güç katacak” ifadelerini kullandı.

“2053 NET SIFIR EMİSYON HEDEFİMİZİ BAŞARACAĞIZ”

Bakan Kurum, çevreye saygılı, iklim dostu şehircilik sloganıyla iklim değişikliğiyle uyum politikalarını daha da etkinleştirerek geliştireceklerini, bu alanda Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerini artıracaklarını, geleceğin küresel fırsatlarını değerlendireceklerinin altını çizdi.

Kurum, şu ifadeleri kullandı:

“İklim Değişikliği ve Uyum Koordinasyon Kurulumuzun uhdesinde, tüm sektör temsilcilerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve aziz milletimizle el ele vererek Cumhurbaşkanımızın açıkladığı yeşil kalkınma hamlemizi güçlendirecek ve 2053 net sıfır emisyon hedefimizi başaracağız. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, daha adil bir dünyanın mümkün olduğuna dair sarsılmaz inancımızla, mazlumun, mağdurun ve hakkın yanında durarak Türkiye'yi küresel iklim değişikliğiyle mücadelenin en önemli aktörü yapacağız.”

Kurum, sürecin başladığı günden bu yana gösterdikleri hassasiyetten dolayı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye, Paris Anlaşması'nı oy birliğiyle onaylayan TBMM ile millete şükranlarını sundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!