Yandex Metrica

Sitede Ara

Bakan Koca'dan 'Dünya Kalp Günü' mesajı: 'Son 1 yılda 39 hastaya kalp nakli yapıldı'

Bakan Koca'dan 'Dünya Kalp Günü' mesajı: 'Son 1 yılda 39 hastaya kalp nakli yapıldı'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de son 1 yılda 39 hastaya kalp nakli yapıldığını, Haziran 2022 ile Haziran 2023 arası kalp ameliyatı sayısının 70 binin üzerinde olduğunu bildirdi.

Gündem

23.01.2024, 22:24

29 Eylül Dünya Kalp Günü dolayısıyla bir mesaj paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ölümlerin birinci sıradaki nedeninin kalp damar hastalıkları olduğunu belirterek her yıl dünyada yaklaşık 18 milyon kişinin kalp hastalıkları ve inme nedeniyle hayatını kaybettiğini, 2030'da bu sayının 23 milyona ulaşmasının beklendiğini kaydetti.

Bakan Koca, Türkiye'de ölümlerin yüzde 40-50'sinin kalp damar hastalıkları nedeniyle yaşandığını bildirerek "Türkiye'de Haziran 2022 ile Haziran 2023 arası kalp ameliyatı sayısı 70 binin üzerindedir. Bu ameliyatların yüzde 73'ü koroner baypas cerrahisi, yüzde 15'i kapak cerrahisi, yüzde 4'ü aort cerrahisi ve yüzde 8'i konjenital kalp cerrahisidir." ifadelerini kullandı.

Engelli araç satış süresi 10 yıla mı çıktı? Engelli ÖTV muafiyeti ile alınan araç 10 yıl satılamaz mı? Engelli araç satış süresi 10 yıla mı çıktı? Engelli ÖTV... Haberi Görüntüle

"39 HASTAYA KALP NAKLİ YAPILDI"

Koroner arter hastalığı, diyabet, romatizmal ve dejeneratif kapak hastalıkları, hipertansiyon ve genetik kardiyomyopatiler, obezite, yüksek tansiyon, kolesterol ve sigara kullanımının dünyada ve Türkiye'de kalp sağlığını tehdit eden en önemli unsurlar olduğunu bildiren Koca, şunları kaydetti:

"Tütün kullanımı, sağlıksız beslenme, fiziksel aktivite yoksunluğu gibi, ön sıralardaki risk faktörlerinin kontrol altına alınmasıyla kalp hastalığı ve inmeye bağlı erken ölümlerin en az yüzde 80'i önlenebilmektedir. Bu risk faktörlerine karşı dikkatli olmanızı ısrarla öneriyoruz. Ülkemizde 1 Eylül 2022 ile 1 Eylül 2023 arasında 39 hastaya kalp nakli işlemi gerçekleştirildi. Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul ve İzmir'de 15 kalp nakli merkezi var. Beyin ölümü gerçekleşmiş bir hastanın organlarının ailesinin kararı ile bağışlanması hayatta yapılabilecek en büyük ve örnek iyiliklerden biridir. Organ bağışı konusundaki ön yargıların daha hızlı aşılmasını umut ediyoruz. Hayatınız için kalbinize iyi bakın. 29 Eylül Dünya Kalp Günü kutlu olsun."

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading