SON DAKİKA
Bakan Kirişçi: Tahıl Koridoru'nda taşınan tahıl miktarı 7 milyon tona yaklaştı

Bakan Kirişçi: Tahıl Koridoru'nda taşınan tahıl miktarı 7 milyon tona yaklaştı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Kabine Toplantısı sonrasında yaptığı değerlendirmede, Tahıl Koridoru kapsamında geçiş yapan gemi sayısının 304'e ulaştığını ve bu gemilerde toplamda 6 milyon 900 bin ton tahıl taşındığını açıkladı.

Gündem

23.01.2024, 19:55

Vahit Kirişci, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Külliye'de gerçekleştirilen Kabine Toplantısı'nın ardından önemli değerlendirmelerde bulundu. 

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kirişçi, Türkiye liderliğinde kurulan Tahıl Koridoru'na ilişkin son verileri de paylaştı.

Son yağışlar barajları doldurdu! İstanbul'da barajlardaki doluluk oranı arttı! İşte... Haberi Görüntüle

"GEÇEN GEMİ SAYISI 304'E ULAŞTI"

Tahıl Koridoru'ndan geçen gemi sayısının 304'e ulaştığını ve taşınan tahıl miktarının 6 milyon 900 bin tonu geçerek 7 milyon tona yaklaştığını belirten Kirişci, gübreye ilişkin de "Şu anda daha hala bir aksiyon alınmadı, bekliyoruz ama şimdi stratejik noktalara saldırı var. O bizim için tabii ki büyük bir tehlike yani limanların güvende olmadığı bir ortamda Tahıl Koridoru ister istemez zarar görebilir." dedi.

Kirişci, şu an için olumsuz bir durumun olmadığını ve Tahıl Koridoru'nun çalışmaya devam ettiğini dile getirdi.

İstanbul Pendik'te polise ateş açmışlardı: 31 suç kaydı bulunan şüpheli... Haberi Görüntüle

"KÜRESEL GIDA FİYATLARI BU SÜREÇTEN ETKİLENEBİLİR"

Önce Kerç Köprüsü'nün vurulması, ardından Rusya'nın buna saldırılarla karşılık vermesiyle yükselen gerginliğin Tahıl Koridoru'nu etkilemesi durumunda birçok ülkenin zarar göreceğini vurgulayan Kirişci, "Sizce öyle bir ihtimal var mı?" sorusuna, şu yanıtı verdi:

"Olabilir, çünkü savaş bu. Biri bir yere saldırıyor, öbürü de karşılık veriyor. Restleşmenin boyutu nereye sıçrayacak, onu hiçbirimiz bilmiyoruz ama bu dünyanın da çok dikkat kesilmesi gereken bir konu. Küresel gıda fiyatları da bu süreçten etkilenebilir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Karşılarında artık eski Türkiye yok Haberi Görüntüle

"ŞU ANDA BÜTÜN İHTİYAÇLARIMIZ KARŞILANMIŞ DURUMDA"

Kirişci, Türkiye için bir riskin bulunup bulunmadığı yönündeki soruyu "Bizim adımıza yok. Çünkü şu anda bütün ihtiyaçlarımız karşılanmış durumda. Bereketli bir hasat sezonu geçiriyoruz. Stoklarımız yeterli. Sanayicimiz malum ithal edip un, makarna, diğer hububat ürünlerini üreterek ihraç ediyor. Onlara biz içeriden mal vermiyoruz, 'Dışarıdan ithal edip, ithal belgenizi gösterin, ondan sonra da üretiminizi yapın, sonra da ürettiğinizi ihraç edin.' diyoruz. Dolayısıyla bizim açımızdan bir risk yok ama savaş eğer bu haliyle giderse risk var, bu durum herkesi endişelendirmeli." diye yanıtladı.

Şu an taraflar ve diğer aktörlerin aklıselimle hareket etmediklerini dile getiren Kirişci, herkesin barış için adım atması gerektiğini söyledi.

Survivor All Star kırmızı takım Merve Aydın hamile mi? Survivor... Haberi Görüntüle

"AVRUPA ÜLKELERİNİN BÜYÜK BİR TELAŞI VAR"

Gübre konusunda Türkiye'nin Rusya'dan deniz veya kara yoluyla tedarik şansı bulunup bulunmadığına ilişkin ise Kirişci, "Zaten gübreyle ilgili daha önce de konuştum, bir kısmı doğalgaza bağlı, doğalgazdan elde edilenler var. Önemli olan doğalgazın gidiyor olması, doğalgaz akışının sağlanması. Bizim şu an doğalgazla ilgili herhangi bir kesintimiz yok, akış devam ediyor. Diğer Avrupa ülkelerinin büyük bir telaşı var. Onlar doğalgazı elde edemedikleri için doğal olarak gübre sektörü konusunda da problemleri var." dedi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading