Yandex Metrica

Sitede Ara

Bakan Kirişci BM Su Konferansı'na katıldı: Çabalar dört katına çıkmalı!

Bakan Kirişci BM Su Konferansı'na katıldı: Çabalar dört katına çıkmalı!

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Birleşmiş Milletler (BM) Ekonomik ve Sosyal Konseyi'nde (ECOSOC) BM Su Konferansı kapsamında düzenlenen "Su Eylem Gündeminin Gerçekleştirilmesine Doğru: Sınırların Ötesine Ulaşmak" etkinliğine katıldı. Bakan Kirişçi, Mevcut verilere göre, 2030'a kadar su ile ilgili hedefleri içeren 6 numaralı Sürdürülebilir Kalkınma Amacı'na ulaşılabilmesi için küresel düzeyde çabaların dört katına çıkarılması gerektiğini vurguladı.

Gündem

23.01.2024, 22:20

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, katıldığı BM Su Konferansı'nda, Türkiye'nin 2030'a kadar herkesin güvenli ve temiz içme suyuna erişimi için teknik ve kapasite desteği sağlamayı, deneyimleriyle en iyi uygulamalarını paylaşmayı, sınırlarının ötesinde altyapıya yatırım yapmayı ve uluslararası iş birliğini geliştirmeyi sürdüreceğini taahhüt ettiğini bildirdi.

İki kişi akıma kapılarak feci şekilde can vermişti! İzmir'deki dehşet veren olayda yeni gelişme İki kişi akıma kapılarak feci şekilde can vermişti! İzmir'deki dehşet... Haberi Görüntüle

"SUYUN ÖNEMİ HER GEÇEN GÜN DAHA DA  ARTIYOR"

İklim değişikliği ile birlikte suyun öneminin her geçen gün daha da arttığını vurgulayan Bakan Kirişci, "İklim değişikliği, ekonomilerimizi, toplumlarımızı ve çevremizi derinden etkilemekte, yıkıcı etkileriyle artan dünya nüfusuna içme suyu ve gıda sağlama ihtiyacı, hükümetler üzerinde büyük bir baskı oluşturmaktadır." dedi. Kirişci, 2030'a kadar küresel hedeflere ulaşılabilmesi için ilave finansman kaynaklarının harekete geçirilmesinin ve teknik iş birliği geliştirilmesinin önemine işaret ederek, suyun etkin kullanımıyla ilgili gelişmiş ülkelerin gelişmekte olan ülkelere finansal ve teknolojik destek sağlamalarının da önemli olduğunu ifade etti. 

"ÇABALAR 4 KATINA ÇIKMALI"

Mevcut verilere göre, 2030'a kadar su ile ilgili hedefleri içeren 6 numaralı Sürdürülebilir Kalkınma Amacı'na ulaşılabilmesi için küresel düzeyde çabaların dört katına çıkarılması gerektiğini ifade eden Kirişci, konuşmasına şöyle devam etti;"Güvenli içme suyu hizmetlerini kullanan küresel nüfusun oranı, 2015'ten 2020'ye kadar yüzde 70'ten yüzde 74'e yükselmiş olsa da halen 2 milyar insan bu hizmetlere erişimden yoksundur ve bu nüfusun yarısı en az gelişmiş ülkelerde yaşamaktadır. Bu nedenle, ilerlemeyi hızlandırmak ve 2030 yılına kadar Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 6 hedeflerine ulaşmak için acil, somut ve iş birliğine dayalı eylemlere ihtiyaç duyulmaktadır."

Diyarbakır Valilisi Murat Zorluoğlu kimdir? Murat Zorluoğlu nereli, kaç yaşında? Diyarbakır Valilisi Murat Zorluoğlu kimdir? Murat Zorluoğlu nereli, kaç yaşında? Haberi Görüntüle

AFRİKA'DA 512 SU KUYUSU AÇILDI 

Kirişci, milli gelire oranla en çok insani yardımda bulunan ülkelerden biri olan Türkiye'nin başta Afrika olmak üzere dünyanın farklı bölgelerinde çeşitli çalışmalar başlattığına değinerek, 2005 yılından bu yana Afrika kıtasında açtıkları 512 kuyu ile 1,85 milyon kişiye içme ve kullanma suyu sağladıklarını dile getirdi. 

TÜRKİYE 2030'A KADAR TAAHHÜT EDİYOR

Cibuti'nin başkentini olası taşkınlardan korumak için yapılan bir barajı da içeren büyük ölçekli bir hidrolik projenin de Türkiye tarafından tamamlandığına değinen Kirişci, "Bu vizyon doğrultusunda Türkiye, 2030'a kadar herkesin güvenli ve temiz içme suyuna erişimi için teknik ve kapasite desteği sağlamayı, deneyimleri ile en iyi uygulamalarını paylaşmayı, sınırlarının ötesinde altyapıya yatırım yapmayı ve uluslararası iş birliğini geliştirmeyi sürdüreceğini taahhüt etmektedir." dedi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading