banner2

Bakan Karaismailoğlu açıkladı! Polis-zabıta scooter avına çıkacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, son dönemde hayatlara mal olan scooter kazalarının önüne geçmek için yeni önlemeler alınacağını duyurdu. Belediye ekipleri ve emniyet, scooter denetimi yapacak.

Gündem 27.10.2022, 07:47 27.10.2022, 09:51
Abone ol
Bakan Karaismailoğlu açıkladı! Polis-zabıta scooter avına çıkacak

Özellikle gençlerin kısa mesafe ulaşımda en çok tercih ettiği scooter’ların karıştığı kazalarda son dönemlerde ölüm haberlerinin sayısı artmaya başladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, son dönemde hayatlara mal olan scooter kazalarının önüne geçmek için yeni önlemlerin alınacağını duyurdu.

''KURALSIZ BİR ŞEKİLDE KULLANILIYOR''

Hürriyet'e konuşan Bakan Karaismailoğlu, yeni bir düzenleme yapacaklarının altını çizerken şu ifadeleri kullandı; ''Şimdi bunlar hayatımızın bir parçası gibi oldu. Özellikle gençler scooter’ı tercih ediyor. Biz de ulaşımı düzenleyen birimler olarak, mesela kısa mesafelerde bu tip yolcu taşımaları, bu tip mikro araçların kullanımını teşvik ediyoruz. Bisiklet, scooter, yürüme yolları, yürüme alanları… Aslında önümüzdeki yılların en büyük trendleri olacak. Hele yerel yönetimlerin en büyük işi bu olmak zorunda. 15 dakikalık yolculuklarda yürüme, bisiklet, bunların kullanılması teşvik ediliyor. Scooter da vazgeçilmez bir şey ama bu tamamen kuralsız bir şekilde kullanılıyordu.''

Ulaştırma Bakanı açıkladı: Scooter’lara çifte denetim

''DENETİMİ BELEDİYE VE EMNİYET GÜÇLERİ YAPMALI'

''Denetimi belediye ve emniyet güçleri yapmalı'' diyen Bakan Karaismailoğlu, ''Sonuçta hayatımıza girdi biz de bunu bir düzene sokmak için kurallar, kaideler koyarak yönetmelik yayımladık. Onları uygulayarak bu iş yapılsın diye. Ama görüyoruz ki bazı kullanımlarda yine bazı hatalar bazı yanlışlar var. Bunun için neler yapılabilir diye bir çalışma yapıyoruz. Kullanımı çok daha fazla zorlaştırmak bir de denetimleri çok sık yapmak lazım. Denetimi belediye ve emniyet güçleri yapmalı. Bir de bunların motorlusunu çıkardılar. Onun yönetmelikte içeriği yok mesela. Onu emniyet gördüğü zaman topluyor.'' ifadelerini kullandı.

Elektrikli scooter'ları 2 kişi kullananlara ceza yağdı

''CAYDIRICI TEDBİRLER ALMAK LAZIM''

Caydırıcı tedbilerin alınmasını gerektiğini belirten Karaismailoğlu, ''Yönetmelikte gece reflektörü, yelek falan var ama kimse uymuyor. Bir de 2-3 kişi biniyorlar. Ama bisiklet olsun, yürüme yolları olsun artık bunlar teşvik edilmesi gereken işler. Yayalaştırma projeleri mesela. Bunlar olması gereken işler. Çünkü böyle İstanbul gibi büyük metropollerde metro yapmak lazım, toplu taşımayı geliştirmek lazım ama ondan sonra bu özel araçlarla yolculukları caydırıcı tedbirler de almak lazım.” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!