Yandex Metrica

Bakan Fidan: 'Filistin'i tanıyan ülke sayısının artması, İsrail ve destekçilerini giderek yalnızlaştırmakta'

Bakan Fidan: 'Filistin'i tanıyan ülke sayısının artması, İsrail ve destekçilerini giderek yalnızlaştırmakta'

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, "Avrupa başta olmak üzere Filistin'i tanıyan ülke sayısının artması, İsrail ve destekçilerini giderek yalnızlaştırmakta. Bir avuç bu grubun uluslararası sistemdeki kural tanımazlığı, hukuksuzluğu evrensel, küresel insanlık vicdanı karşısında yenilgiye mahkum edilecektir. Bundan hiç şüphem yok." dedi. Fidan, şu an da Filistin'i tanıyan ülke sayısının tanımayan ülke sayısının çok üstünde olduğuna da dikkati çekti.

Gündem

23.05.2024, 20:55

Türkiye-Venezuela Ortak İşbirliği Komisyon Dördüncü Toplantısı'nın ardından Venezuela Dışişleri Bakanı Yvan Gil ile ortak basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Venezuela ile enerji, tarım, hayvancılık, turizm, eğitim, spor ve sağlık başta olmak üzere çeşitli konuları sistematik bir şekilde masaya yatırdıklarını belirterek "Bu komiteler bir hafta boyunca çalıştılar ve bugün 9 anlaşmayla çalışmalarımızı taçlandırdık." dedi.

Türkiye ile Venezuela ilişkilerinin tüm alanlarda ilerlediğini şafde eden Bakan Fidan, "Özellikle Türkiye olarak Latin Amerika ve Karayipler açılımımızın merkezinde Venezuela yer almakta. Son yıllarda yaptığımız ziyaretler, anlaşmalar, karşılıklı çalışmalar, ticaretin artması (ile) başta Venezuela olmak üzere Latin Amerika'da Türkiye giderek daha da etkin bir aktör haline gelmekte." dedi. Bakan Fidan, bu gelişmeler ışığında bakanlıkta Latin Amerika ve Karayipler'den sorumlu yeni bir genel müdürlük kurduklarını hatırlattı.

THK’nın 'Ateş Kuşları' görev başında THK’nın 'Ateş Kuşları' görev başında Haberi Görüntüle

"VENEZUELA İLE GAZZE KONUSUNDA AYNI ŞEYLERİ DÜŞÜNÜYORUZ"

Gazze konusuna da değinen Hakan Fidan, bölgedeki İsrail katliamına dikkat çekerek Türkiye'nin Venezuela ile Gazze konusunda aynı şeyleri düşünmekten dolayı memnun olduğunu belirtti. Fidan, "Memnuniyetle ifade etmek istiyorum ki Venezuela ile Gazze konusunda aynı düşünüyoruz. Aynı şekilde hareket ediyoruz. Uluslararası platformlarda da beraber tavır alıyoruz. Gazze'deki katliamın durdurulması, Filistin devletinin tanınması konusunda da çalışmalarımızı ortak sürdürme kararı aldık." şeklinde konuştu. 

Türkiye'den felaketle sarsılan ülkeye taziye mesajı: 'Kuveyt halkına içten taziyelerimizi sunuyoruz' Türkiye'den felaketle sarsılan ülkeye taziye mesajı: 'Kuveyt halkına içten taziyelerimizi... Haberi Görüntüle

SORU-CEVAP 

Dışişleri Bakanı Fidan'a 3 Avrupa ülkesi; Norveç, İrlanda ve İspanya'nın Filistin'i tanıma kararı ile ilgili bir soru yöneltildi. Bu soruya alınan kararı memnuniyetle karşıladıklarını belirterek cevaplayan Fidan şu ifadeleri kullandı: "Uzun zamandır Türkiye olarak dostlarımızla, müttefiklerimizle beraber, uluslararası arenada sürdürdüğümüz İsrail'e her türlü diplomatik baskıyı uygulama konusundaki çalışmalarımızın verimli olduğunu görmekten, meyve verdiğini görmekten memnuniyet duyuyoruz." Bakan Fidan ayrıca İsrail'e karşı yükselen uluslararası baskının devam etmesi gerektiğini vurgulayarak bunun önemli bir kazanım ve uzun soluklu bir mücadele olduğunu ifade etti.

Uluslararası Adalet Divanındaki davayla ilgili de konulan bakan Fidan, Türkiye olarak Afrika'nın açtığı davaya taraf olma kararı aldıklarını hatırlattı ve bu sayının giderek artacağına inandıklarını belirtti. Bunun  da Gazze'de katliamlara ve soykırıma imza atan İsrail'i hem diplomatik hem de hukuk alanında daha fazla yalnızlığa mahkum edeceğini söyledi.

Büyük Aile Platformu'ndan LGBT propagandasına karşı tepki: Çocuklarımızın üzerinden elini çekin! Büyük Aile Platformu'ndan LGBT propagandasına karşı tepki: Çocuklarımızın üzerinden elini... Haberi Görüntüle

"TÜRKİYE, GAZZE'DEKİ DRAMA SESSİZ KALMADI"

ABD'nin BM Güvenlik Konseyi'ni Filistin'i tanıyan bir karar alma noktasında tıkadığını belirten Bakan Fidan, şu an da Filistin'i tanıyan ülke sayısının tanımayan ülke sayısının çok üstünde olduğuna dikkati çekti ve ABD'ye baskı uygulanması gerektiğini belirtti ve bu ülkenin baskılara sonsuza kadar dayanamayacağını vurguladı. Türkiye'nin Gazze'deki insani drama sessiz kalmadığını belirten Bakan Fidan, Filistinli yaralıların Türkiye'ye getirilip tedavi edildiğini, bulundukları yerlere sağlık malzemelerinin götürülmesi başta olmak üzere gıda, barınma gibi konularda yoğun çalıştıklarını, bunun kesintisiz devam edeceğini vurguladı. Hakan Fidan sözlerini şöyle sürdürdü: "Görmek istediğimiz şey İsrail katliamının bir an önce durması. Uluslararası toplumun bu konuda artık sessizliğini bir kenara bırakması, diplomatik olarak aldığı kararların fiilen artık uygulamaya geçilerek İsrail'in ırkçı ve fundamentalist rejiminin uyguladığı soykırımı bir an önce durdurma yönünde adım atılması."

Habere Tepki Ver

3

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

İdris Kartal

TRHaber.com - Gündem


Loading