Yandex Metrica

AYM yeni başkanı Kadir Özkaya kimdir? Kadir Özkaya nereli?

AYM yeni başkanı Kadir Özkaya kimdir? Kadir Özkaya nereli?

AYM yeni başkanı Kadir Özkaya kimdir? Kadir Özkaya nereli? Anayasa Mahkemesi'nde mevcut başkan Zühtü Arslan’ın 12 yıllık görev süresinin sona ermesiyle seçim yapıldı. Yapılan seçimle birlikte yeni başkan Kadir Özkaya yeni AYM Başkanı oldu.

Gündem

29.03.2024, 22:55

Zühtü Arslan’ın Yüksek Mahkeme’deki görev süresinin sona ermesiyle Anayasa Mahkemesi başkanını belirlenmesi için seçim yapıldı. Yapılan seçimde AYM'nin yeni başkanı Kadir Özkaya oldu. AYM yeni başkanı Kadir Özkaya kimdir? Kadir Özkaya nereli? soruları ise pek çok kişi tarafından sorulmaya başlandı. 

Anayasa Mahkemesi başkanı Zühtü Arslan’ın 12 yıllık görev süresinin sona ermesiyle bugün seçim yapıldı. Genel Kurul’da Başkan 15 üye oy kullandı. 9 üyenin oyunu alan Kadir Özkaya'ya gitti. Kadir Özkaya AYM'nin yeni başkanı oldu. 

Ankara'da Ramazan Bayramı'nda toplu taşıma ücretsiz mi? 2024 ABB EGO otobüs, metro, Ankaray, Başkentray ücretsiz mi, bedava mı? Ankara'da Ramazan Bayramı'nda toplu taşıma ücretsiz mi? 2024 ABB EGO... Haberi Görüntüle

KADİR ÖZKAYA KİMDİR? 

1963 yılında Tarsus’ta dünyaya gelen Kadir Özkaya Bandırma Ortaokulunun ardından Tapu Kadastro Meslek Lisesini bitirdi. Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden ise 1985 yılında mezun oldu.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünde memurluk, Tarım Kredi Kooperatiflerinde kontrolörlük görevlerinde bulundu.

4/2/1991 tarihinde başladığı idari yargı hâkimlik stajını tamamladıktan sonra 13/5/1993 tarihinde Danıştay tetkik hâkimliğine atandı. 2004 yılı Kasım ayına kadar bu görevini sürdürmüştür.

21/10/2005 tarihinde Anayasa Mahkemesi raportörlüğü görevine atandı. Bu görevi yürütmekte iken 2011 yılında, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından Danıştay üyeliğine; 18/12/2014 tarihinde de Sayın Cumhurbaşkanı tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilmiş ve 22/12/2014 tarihinde göreve başladı.

2002 yılında Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü Kamu Yönetimi Uzmanlık Programı’nı Yerel Yönetimlerinin Seçilmiş Organlarının Organlık Niteliklerini Yitirmeleri konulu tezi ile bitirdi. Açıklamalı İçtihatlı İdari Yargılama Usulü Kanunu ve Belediye Başkanları Meclis Üyeleri ve Muhtarların Soruşturulmaları Yargılanmaları ve Düşürülmeleri isimli ortak çalışma ürünü iki kitabı bulunuyor.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunca 12/3/2020 ve 5/3/2024 tarihlerinde yapılan toplantıda iki kez Anayasa Mahkemesi başkanvekilliğine seçildi.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Mehmet Karakoca

TRHaber.com - Gündem


Loading