Yandex Metrica

Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında yeni gelişme: Savcılık harekete geçti: Emniyette üst düzey kişiler hakkında karar!

Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne ilişkin iddialarda adı geçen ve İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırılan Ankara İl Emniyet Müdürlüğünde görevli kamu görevlileri hakkında yeni bir gelişme yaşandı.Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca adı geçen isimler hakkında resen soruşturma başlattı. 

Gündem

14.05.2024, 09:47

Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne ilişkin 61 sanığın yargılandığı davaya devam ediliyor.

Ayhan Bora Kaplan suç örgütü davasıyla ilgili sosyal medyada yer alan iddiaların açıklığa kavuşturulabilmesi için geçtiğimiz günlerde Ankara İl Emniyet Müdür Yardımcısı, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü ve Müdür Yardımcısı görevlerinden geçtiği uzaklaştırılmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan açıklamaya göre bu kişiler hakkında resen soruşturma başlatıldı. 

2024 Destekleme ve Yetiştirme Kursu ne zaman başlayacak? DYK ek ders ücreti ne kadar? 2024 Destekleme ve Yetiştirme Kursu ne zaman başlayacak? DYK ek... Haberi Görüntüle

ANKARA EMNİYETİNDE 3 KİŞİ GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILMIŞTI  

Ankara Emniyet Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı'nın talimatıyla Ayhan Bora Kaplan Suç Örgütü soruşturması kapsamında üst düzey üç ismin görevden uzaklaştırılmıştı. 

GÖREVDEN NEDEN UZAKLAŞTIRILDILAR: KAPLAN'IN AVUKATLARIYLA GÖRÜŞTÜKLERİ İDDİASI!

Ayhan Bora Kaplan suç örgütü kapsamında 4 polis hakkında Ayhan Bora Kaplan'ın avukatı ile görüştükleri ve İzmir'e giderek orada yemek yedikleri iddiası vardı. İçişleri Bakanlığı bu iddiaların açıklığa kavuşturulması için 3 emniyet müdürünün görevden uzaklaştırıldığı duyuruldu.Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Ankara’daki bir organize suç örgütüyle ilgili sosyal medyada yer alan iddiaların açıklığa kavuşturulabilmesi için İçişleri Bakanlığımızca görevlendirilen Mülkiye Müfettişlerince, soruşturmanın selameti açısından Ankara İl Emniyet Müdür Yardımcısı, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü ve Müdür Yardımcısı görevlerinden uzaklaştırılmışlardır."

Japon deprem uzmanlarından İstanbul için kıyamet senaryosu: İstanbul'da sağlam bina kalmayacak! Japon deprem uzmanlarından İstanbul için kıyamet senaryosu: İstanbul'da sağlam bina... Haberi Görüntüle

BAKANLIĞIN KARARINDAN SONRA ADLİ İŞLEM BAŞLATILACAK 

Soruşturma aşamasında gizli tanık olan ve yurt dışına kaçtığı iddia edilen S.S'nin, yurt dışına kaçırılmasında ihmali olan kamu görevlileri hakkındaki işlemlerin devam ettiği, İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu raporunun hazırlanmasının ardından şüpheliler hakkında adli işlemlerin başlatılacağı belirtildi.

İçişleri Bakanlığı da 9 Mayıs'ta başkentteki organize suç örgütüne yönelik soruşturma kapsamında Ankara İl Emniyet Müdür Yardımcısı, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü ve Müdür Yardımcısı'nın görevlerinden uzaklaştırıldığını duyurmuştu.

Üç ilçede eş zamanlı operasyon: Zekat paralarını PKK'ya göndereceklerdi! Üç ilçede eş zamanlı operasyon: Zekat paralarını PKK'ya göndereceklerdi! Haberi Görüntüle

AYHAN BORA KAPLAN DAVASINDA 61 SANIK YARGILANDI 

Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne ilişkin 61 sanığın yargılandığı dava 26 Nisan'da görülmüştü. 28 tutuklu sanıktan 8'inin adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verildi.

Güncel kurbanlık fiyatları 2024! TDV kurbanlık fiyatları ne kadar? Güncel kurbanlık fiyatları 2024! TDV kurbanlık fiyatları ne kadar? Haberi Görüntüle

SANIKLAR HAKKINDA HAZIRLANAN İDDİANAME 

İddianamede, sanıkların üyesi olduğu suç örgütünün Kaplan'ın talimatı ve bilgisi doğrultusunda, farklı tarihlerde Mahfuz Tatar ve Semih Arslan'ın öldürülmesi ve bazı kişilerin silahla yaralanmasının yanı sıra kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak, eziyet, yağma ve darp olaylarını gerçekleştirdiği belirtiliyor.

İddianamede Kaplan ve diğer örgüt yöneticileri Fethi Koyuncu, Mutlu Ayaş, Yusuf İzzet Savaş, Kanber Keskin ve Serdar Sertçelik​​​​​​​'in "suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak ve yönetmek", "kasten öldürme", "kasten yaralama", "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma", "nitelikli yağma", "eziyet", "suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme", "suç üstlenme" ve "suçluyu kayırma" suçlarından biri ağırlaştırılmış 2'şer kez müebbet ve 169 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası isteniyor.

Diğer 55 sanık da çeşitli sürelerde hapis cezası talebiyle yargılanıyor.

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Zehra EVCİL

TRHaber.com - Gündem


Loading