SON DAKİKA
Aydın Söke'de orman yangını! 14. saatte kısmen kontrol altına alındı

Aydın Söke'de orman yangını! 14. saatte kısmen kontrol altına alındı

Son dakika haberleri... Aydın'ın Söke ilçesinde dün orman yangını çıktı. Havadan ve karadan müdahale edilmesine rağmen yangın kısmen kontrol altına alındı. Vali Aksoy, ilk etapta yapılan incelemelere göre, 50 hektarlık alanın zarar gördüğünü söyledi.

Gündem

23.01.2024, 19:35

Yangın, dün saat 18.00 sıralarında kırsal Argavlı Mahallesi yakınlarında ormanda çıktı. Alevler rüzgarın etkisiyle kısa sürede çevreye yayıldı. İhbar üzerine Orman Bölge Müdürlüğü ve Aydın Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı itfaiye ekipleri yangın bölgesine sevk edilerek havadan ve karadan yangına müdahale başlatıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan BAE ve Mısır yolcusu! İşte ele alınacak konular Haberi Görüntüle

HAVADAN VE KARADAN MÜDAHALE

Yangının rüzgarın nedeniyle kısa sürede büyümesi ile bölgede 77 Arazöz, 17 su tankeri, 14 helikopter, 1 yönetim helikopteri, 11 uçak, 1 greyder, 6 dozer, 1 lastikli kepçe, 1 treyler ve 591 personelle yangına havadan ve karadan müdahale yapıldı. Rüzgarın akşam saatlerinde etkisini azaltması ile beraber yangın yayılımı yavaşlarken, havanın kararması ile birlikte 3 gece görüşlü helikopterin müdahale etmesi için planlama yapıldı. Gece boyunca 3 gece görüşlü helikopter, yangının aktif noktalarına müdahale ederek büyümesini önledi. 

Erzincan'da maden ocağında meydana gelen toprak kaymasında zamanla yarış başladı!... Haberi Görüntüle

YAMAÇ MAHALLESİ'NİN TAHLİYESİ İÇİN TEDBİR ALINDI

Öte yandan, yangının ilk saatlerinde rüzgarın etkisiyle Yamaç Mahallesi'ne gelmesine karşı 147 vatandaşın tahliyesi için 2 pick-up ve 1 minibüs büyükşehir belediyesi mahalleye gönderildi. Öte yandan, 400 büyükbaş ve 700 küçükbaş için İl Tarım Müdürlüğü tarafından 4 araç alanda hazırda bekletilirken, 15 aracın da 15 dakikada bölgeye ulaşması için planlama yapıldı. Ayrıca, olası tahliye durumunda ise kullanılmak üzere KYK'ya bağlı 500 kişilik Meryem Yazıcıoğlu Kız Öğrenci Yurdu hazırlandı. Bölgeye yardım kuruluşlarına ait ikram araçları sevk edildi. 

Osmanlı fetihleri sarışın karı bulmak için yaptı! Skandal sözlere CHP... Haberi Görüntüle

İLK BELİRLEMELERE GÖRE 50 HEKTAR ALAN ZARAR GÖRDÜ 

Yangın bölgesine gelen Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, gazeteciler ile bir araya gelerek açıklamalarda bulundu. Vali Aksoy, "Yangın 18.00 sıralarında 112 acil merkezine yapılan bir ihbarla öğrenildi. Havadan ve karadan tüm ekiplerimiz müdahale etti. Şiddetli rüzgar olması nedeniyle kontrol altına alınması mümkün olmadı. Şu anda yaklaşık 50 hektarlık bir alanın zarar gördüğü değerlendiriliyor. Şu an kontrol altına alınmış değil. Ekipler alanda çalışmalarını sürdürüyor. Temennimiz kontrol altına alınması. Gece görüşlü 3 helikopterin hazırlıkları yapıldı. Kısa süre sonra onlarda yangına müdahale edecekler.

Bakanlardan Erzincan'daki madencilerin ailelerine geçmiş olsun ziyareti Haberi Görüntüle

''YANGIN MAHALLE İÇİN RİSK OLUŞTURMUYOR''

Yangının rüzgarın etkisiyle Yamaç Mahallesi'ne gelme ihtimali vardı.  Biz bütün ön hazırlıkları yaptık. İnsanları ve hayvanları tahliye etmek için çalışmalar sürüyor. Ancak şu anda bu mahalle için yangın risk oluşturmuyor. Rüzgarın yönü değişir ve şiddetli bir rüzgar çıkar ise tahliye dilecek. Ancak gece rüzgarın şiddetinin azalacağı sabah saatlerinde daha da azalacağı söylendi. Temennimiz bu süreç içerisinde yangın kontrol altına alınır" diye konuştu. 

Son dakika: Resmi Gazete'de yayımlandı: Alper Gezeravcı'ya yeni görev Haberi Görüntüle

KISMEN KONTROL ALTINDA

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy çalışmaların iyiye gittiği ve yangının kısmen kontrol altına alındığı söyledi. Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading