Yandex Metrica

Sitede Ara

Atina'dan savaş çıkaracak adım: Girit 12 mil olacak, Türk gemilerine Akdeniz yolu kapanacak

Atina'dan savaş çıkaracak adım: Girit 12 mil olacak, Türk gemilerine Akdeniz yolu kapanacak

Adalar Denizi'nde karasularını 12 mile çıkarma hazırlığı yaparken 1995 yılında Türkiye ile savaşın eşiğine gelen Yunanistan, bu planı uygulamaya şimdi Girit'ten başlamak istiyor. Gelen bilgilere göre Atina mart ayında Girit'te 12 mil ilan edecek ve Türk gemilerinin Ege'den Akdeniz'e çıkışı kapanacak.

Gündem

28.04.2024, 09:47

Dünyada 'savaş kaybederek topraklarını genişletmiş' tek devlet olan yayılmacı Yunanistan, Adalar Denizi'nde sonu savaşla bitecek bir adıma hazırlanıyor. Türkiye'ye yakın pek çok kara parçasını silahlandırma hamlesinden vazgeçmeyen Atina yönetimi, provokatif '12 mil' kararını yakında Girit'te uygulamaya koyacak. 

Yunan basını Girit güneyindeki deniz yetki alanlarının 12 mile çıkarılması hamlesinin mart ayında gündeme geleceğini yazıyor. Geçtiğimiz aylarda Yunan televizyonlarında da sıkça işlenen bu adıman mart ayında atılacak olmasının ilginç bir nedeni var. 

Yunan papazlar ilk gelen Rafale uçaklarını böyle kutsamıştı. 

Ta Nea gazetesine göre, Fransa'dan şimdiye dek 10 adet Rafale savaş uçağı edinmiş Yunanlılar, bu uçakları kullanacak pilotların mart ayı itibariyle hazır duruma geleceğini düşünüyor. Yani Atina, 10 adet Rafale uçağına güvenerek Türkiye ile savaş çıkarmayı göze alacak. 

Yunan basını buna ilişkin şu ifadeyi kullanıyor: "İlkbahara kadar pilotların eğitimi tamamlanacak. Yunanistan, Türkiye'ye karşı havada stratejik bir avantaj sağlamış olacak."

Taksim'de akılalmaz olay: Meydandaki banklardan birinde bir kişi ölü bulundu! Taksim'de akılalmaz olay: Meydandaki banklardan birinde bir kişi ölü bulundu! Haberi Görüntüle

'CASUS BELLİ' KARARI GİRİT İÇİN DE GEÇERLİ 

1995 yılında Ege'de 12 mil kararını açıklamaya hazırlanırken Türkiye'nin sert uyarısıyla geri adım atan Yunanistan, Türk donanmasının Ege'den Akdeniz'e çıkışını önlemeyi amaçlayan adımı ilk olarak Girit'te uygulayacak. Mart ayında devreye sokulması beklenen kararın Avrupa Birliği ve ABD'ye iletildiği ileri sürülüyor. 

TBMM'nin 8 Haziran 1995 tarihli oturumunda okunan bildiriyle Yunanistan’ın Ege’deki karasularını 6 milin üzerine çıkarmasının 'savaş sebebi' (casus belli) sayılacağı ilan edilmişti.

Girit'te uygulamaya konulacak 12 mil adımının benzer bir sonuç doğurmasına kesin gözüyle bakılıyor. Çünkü Türkiye'nin uluslararası platformlara deklare ettiği haritalara göre Girit 'Adalar Denizi sınırları içerisinde' bulunuyor.

'Mavi Vatan' doktrininin babası olarak bilinen müstafî Tümamiral Cihat Yaycı'nın kurucusu olduğu Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi (TÜRK DEGS), Girit'in güneyinde Yunan karasularının 12 mile çıkarılması halinde Adalar Denizi'nden Akdeniz'e çıkışın kapanacağı uyarısında bulunuyor. 

Türkiye'nin IHO'ya bildirdiği Adaler Denizi sınırları bu şekilde.

Ankara, deniz turizmi, deniz sınırları, balıkçılık ve kıyı güvenliği gibi konularda kayıtlar tutan uluslararası kuruluş IHO'ya (International Hydrographic Organization) 2011 yılında Adalar Denizi'nin güney sınırlarını kapsayan harita gönderip bunu kayda geçirdi. Sözkonusu haritaya göre Adalar Denizi (Ege) güney sınırları Girit güney sınırında bitiyor.  

Sözkonusu bölgede 12 mil karasuyu planının uygulanması halinde Türk gemilerinin Akdeniz'e çıkışının nasıl engelleneceği TÜRK DEGS tarafından paylaşılan haritada net bir şekilde ortaya konuldu. 

PKK'da büyük panik! Sözde yönetici kadrosu acil kodla toplandı: Kopuş çok, katılım yok PKK'da büyük panik! Sözde yönetici kadrosu acil kodla toplandı: Kopuş... Haberi Görüntüle

TÜRKİYE'NİN AMATÖR AVCI SAYISI 300 BİN

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, Yunanistan'la olası bir savaşa dair dikkat çeken ifadeler kullanmıştı: "Türkiye bugün istediği bir şekilde, istediği yer ve zamanda, istediği adayı günler içinde demiyorum, saatler içinde alır. Türkiye'nin sadece 300 bin tane avcısı var. Kuş avlıyorlar yani... 300 bin! Karadeniz'deki taka sahiplerini, balıkçıları falan sayarsak, 70 bin civarında gelir. O gemilere, teknelere avcıları koysak göndersek, Yunanistan zaten adalarını savunamaz."


 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading