Yandex Metrica

Arkadaş edinmek ömrü uzatıyor: Uzun ömür avcısından altı öneri! Daha uzun ve sağlıklı nasıl yaşanır?

Arkadaş edinmek ömrü uzatıyor: Uzun ömür avcısından altı öneri! Daha uzun ve sağlıklı nasıl yaşanır?

Dünyada insanların normalden daha uzun yaşadığı yerlere “mavi bölgeler” deniyor. En çok satan Mavi Bölgeler yazarı ve National Geographic Elçisi Dan Buettner, 20 yılını bu yerlerdeki uzun ömrün nedenlerini araştırmak ve daha sağlıklı yaşamak için öneriler sunmak için harcadı.

Gündem

29.04.2024, 00:48

Mavi bölgeler arasında Japonya'nın Okinawa adası, İtalya'nın Sardinya adası, Yunanistan'ın Ikaria adası, Kosta Rika'daki Nicoya Yarımadası ve ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Loma Linda kabası yer alıyor.

20 yıl boyunca bu güzel yerlerdeki yaşamın kurallarını inceleyen Buettner bölge sakinleriyle konuştu, onların alışkanlıkları ve beslenme biçimleriyle ilgilendi. Buettner bunların çoğunu öyle ya da böyle kendi hayatına uyarladı.

Survivor ne zaman bitecek 2024? Survivor All Star finali ne zaman, hangi gün? Survivor ne zaman bitecek 2024? Survivor All Star finali ne... Haberi Görüntüle

"DAHA SAĞLIKLI YAŞAMAYI ÖĞRENDİM"

"Artık insan topluluklarının sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmek için nasıl davranması gerektiğini biliyorum, derslerimi öğrendim" diyen Buettner, Doktorum benim yaşımdaki sağlıklı insanlar arasında ilk %1'lik dilimde yer aldığımı garanti ediyor." dedi.

İşte Buettner'ın ipuçları;

Kobani davasında tahliyeler: Hapis cezası alan 4 sanık serbest bırakıldı Kobani davasında tahliyeler: Hapis cezası alan 4 sanık serbest bırakıldı Haberi Görüntüle

HUZURLU YERLERE GİTMEK

Yazar, kaygısız enerjik yürüyüşe yer bulmakta zorluk çekmemek ve fiziksel aktivitesinin zamanını özel olarak planlamamak için özellikle Miami Beach'e taşındı. Büyük şehirlerde bu sorun olabiliyor o yüzden daha sessiz ve ferah bir yer bulmanız gerekiyor.

Temmuz kira zammı yüzde kaç olacak? 2024 Temmuz'da kiraya en fazla ne kadar zam yapılacak? Temmuz kira zammı yüzde kaç olacak? 2024 Temmuz'da kiraya en... Haberi Görüntüle

SEBZE AĞIRLIKLI BESLENMEK

Bitki bazlı bir diyete geçin. Buettner yemeğinin %90'ını bitkilerden yiyor ve hiç et yemiyor. Ayrıca aralıklı oruç tutuyor: günde iki kez yemek yiyor, brunch ve akşam yemeğini 10-12 saat arayla yiyor. En sevdiği yemek fasulye; gözlemlerine göre her gün fasulye yemek ömrü dört yıl uzatıyor.

Eurovision'da İsrail neden yuhalandı, ne oldu? Eurovision'da İsrail neden yuhalandı, ne oldu? Haberi Görüntüle

ARKADAŞ EDİNMEK

Sosyal bağlantılar kurun. Buettner, asırlık insanlarla yaptığı görüşmelere dayanarak, güçlü ve çeşitli sosyal bağlantıların daha uzun ve sağlıklı bir yaşam üzerinde somut bir etkiye sahip olduğu sonucuna vardı. Kendisi düzenli olarak yeni tanıdıklar ediniyor, bu insanlardan bazıları onun arkadaşı oluyor. Genellikle gündüzleri çalışır, bu nedenle akşamları sosyal bağlantılarını sürdürür ve bu da mantıklıdır: akşam saatleri dostane temaslar için daha uygundur.

Avrupa'da Filistin'i tanıyan ilk ülke hangisi? Hangi ülkeler Filistin'i devlet olarak tanıdı? Avrupa'da Filistin'i tanıyan ilk ülke hangisi? Hangi ülkeler Filistin'i devlet... Haberi Görüntüle

ÇOK ÇALIŞMAYIN

Saat 17.00'den sonra çalışmayın! Buettner, bu kuralı ihlal etmenin kendisini o kadar mutsuz ettiğini, daha fazla ek gelirin bile benlik duygusundaki bu hasarı telafi edemeyeceğini belirtiyor. "Akşam, saat beş ve bu her zaman fiziksel aktivite ve insan teması zamanı olmalı, diğer her şey unutulmalı!" - o emin.

CHP'de torpil furyası zirveyi gördü: Yeğenini belediye başkan yardımcısı olarak atadı! CHP'de torpil furyası zirveyi gördü: Yeğenini belediye başkan yardımcısı olarak... Haberi Görüntüle

SPOR YAPMAYI İHMAL ETMETİN

Fiziksel aktivite - her gün! Buettner meditasyonun iyi bir şey olduğunu ancak egzersizin daha iyi olduğunu söylüyor. Kendisi fiziksel aktivite zamanını, daha önce de belirtildiği gibi yürüyüş, yoga, sörf, bisiklete binme, jimnastik ve turşu (badminton, tenis ve pinponun karışımı olan, Amerika Birleşik Devletleri'nde o kadar çok popülerlik kazanmış ki, olağanüstü bir spor) arasında paylaştırıyor. aktör ve yönetmen George Clooney ve basketbol harikası LeBron James). Buettner, tüm bunları tek başına değil arkadaşlarla yapmanın önemli olduğunu vurguluyor.

Japon deprem uzmanlarından İstanbul için kıyamet senaryosu: İstanbul'da sağlam bina kalmayacak! Japon deprem uzmanlarından İstanbul için kıyamet senaryosu: İstanbul'da sağlam bina... Haberi Görüntüle

UYUMAK, UYUMAK, UYUMAK

Uyumak! İşten sonra ve ardından akşam fiziksel aktivite ve sosyal işlevlerden sonra kişinin sekiz saat uykuya ihtiyacı vardır. Dan Buettner okuyuculara şöyle ısrar ediyor: "Eğer kendinize tam bir gece uykusu çekerseniz, çok çok daha az stres yaşarsınız."

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading