Yandex Metrica

Akar'dan 6 yıllık bilanço: 18 bin 196 terörist etkisiz

Akar'dan 6 yıllık bilanço: 18 bin 196 terörist etkisiz

Milli Savunma Bakanı Akar, terörle mücadelede son 6 yıllık bilançoyu paylaştı: 18 bin 196 terörist etkisiz hale getirildi, tüm inlerine girildi, giriliyor.

Gündem

23.01.2024, 17:35

Seri üretimine başlanan ATMACA güdümlü gemisavar füzesinin harp başlıklı test atışını dün Kınalıada korvetinden izleyen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, terörle mücadeleye ilişkin bilançoyu paylaştı. Son 6 yılda 18 bin 196 teröristin etkisiz hale getirildiğini söyleyen Akar, "Barınaklarına, sığınaklarına, mağaralarına, tüm inlerine girildi, girilmeye devam ediliyor" dedi. Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler ve kuvvet komutanlarıyla birlikte geldiği MİLGEM korvetinde yaptığı konuşmada Akar, şunları söyledi: 

17 KOMANDO TUGAYIMIZ VAR

"Kara Kuvvetlerimizde bundan önce 2 komando tugayımız vardı, şu anda 17 komando tugayımız var. 17'si de yurt içinde ve sınır ötesinde angaje durumda. Sadece kendi hak, alaka ve menfaatlerimizi korumak ve kollamak için değil, dost ve kardeşlerimizin de hak ve hukukunu korumak için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türk Silahlı Kuvvetleri ve bünyesindeki Kara Kuvvetleri tarafından 5 yıl içinde 13 büyük çaplı harekât başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Kara Kuvvetlerimiz şanlı tarihine bu 13 harekâtın başarısını yazdırmış bulunuyor."

TAVİZ VERMEK SÖZKONUSU DEĞİL

"Deniz Kuvvetlerimiz son 20 yıldaki faaliyetlerinin zirvesine çıkmış durumda. 2020'de 200 bin saat seyir/yıl gerçekleştirmek suretiyle büyük bir başarı sağladı. 2016 ve 2015 ile kıyasladığımızda yüzde 94'lük bir artışı göstermektedir. Bu başarıda emeği geçen tüm personelimizi kutluyorum. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızın sondaj ve arama gemilerimize refakat ve koruma görevlerinin yanı sıra tatbikatlar ve Libya'daki görevimiz dahil yoğun bir tempo içinde büyük bir başarıyla bu faaliyetleri sürdürmektesiniz. Denizlerde, uluslararası sularda, karasularımızda hak, alaka ve menfaatlerimizi korumakta, kollamakta kararlıyız. Bundan taviz vermemiz söz konusu değil." 

NEREYE KAÇARLARSA KAÇSINLAR

"Hava Kuvvetleri Komutanlığı da yoğun bir faaliyet içerisinde. Geçmişteki oranlara göre bakıldığında bir pilotumuz 5 pilotun işini yapıyor, başarılarına başarı katıyor, Hava Kuvvetlerimizin şanlı tarihine altın harflerle yeni sayfalar ilave etmeye devam ediyor. Hava Kuvvetlerimiz önemli, ağır görevleri başarıyla yerine getirmeyi sürdürüyor. Bunlarla birlikte terörle mücadele harekâtımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Terörü bitirmekte kararlıyız. Irak'ın kuzeyine yuvalanan teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için mücadelemiz en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar devam edecek. 24 Temmuz 2015'ten itibaren terörle mücadelemiz yoğunlaştı, bugüne kadar da artan bir tempoda aralıksız devam ediyor. O günden bugüne kadar baktığınızda 18 bin 196 terörist etkisiz hale getirildi. Oradaki barınak, sığınaklarına, mağaralarına, tüm inlerine girildi, girilmeye devam ediliyor. Bu terör belasından asil milletimizi kurtaracak, hudutlarımızın halkımızın güvenliğini sağlayacağız. Mehmetçik'in nefesi teröristlerin enselerinde. Nereye kaçarlarsa kaçsınlar peşlerindeyiz. Onlar için tek çıkar yol adalete sığınmaktır." SİNOP


Savunma sanayiindeki millileşme faaliyetlerine yönelik "Cin şişeden çıktı" değerlendirmesinde bulunan Hulusi Akar, "Herhangi bir şekilde 'bunu yapamayız' gibi bir duyguya, düşünceye yaklaşıma yer yok. Elimizden geldiğince gece gündüz çalışacağız ve ihtiyaçlarımızın tamamını yerli ve milli olarak başarmak için gayret göstereceğiz" ifadelerini kullandı.


Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading