SON DAKİKA

AEK stadında intikam ayini: Mabede Ayasofya adını verip kemençeyle horon teptiler

Yunanistan'da AEK futbol takımının yeni stadyumuna 'Ayasofya' adı verildi. Atina'da onbinlerce taraftarın katıldığı görkemli açılış, Türklere yönelik nefret seansına dönüştü. Kemençe çalınıp horon tepilen papazlı 'ayin'e Fener Rum Patriği Bartholomeos da görüntülü mesajla katıldı.

Gündem

27.02.2024, 15:01

Batı Anadolu'yu işgal girişimleri başarısız olduktan sonra Türk ordusunca Ege'nin karşı kıyısına püskürtülen katliamcı Rumların 'intikam aşkı' hâlâ capcanlı. Bunun son yansıması, Atina'ya bağlı Nea Filadelfiya bölgesinin futbol takımı olan AEK'nın stadyum açılışında kendini gösterdi. 

1924 yılında Atina'ya sığınmış İstanbul Rumlarının kurduğu AEK futbol takımı, yeni yapılan stadyumun açılışını görkemli bir törenle kutladı. Stadyuma Yunanlar, 'Ayasofya' adını verdi. OPAP Arena spor Kompleksi Ayasofya Stadyumu, Türklere yönelik intikam çığlıklarının yükseldiği nefret seansının adresi oldu. 

AEK Kulüp Başkanı Dimitris Melissanidis (sağda) stadyuma papazla geldi.

Stadı dolduran onbinlerce Yunan taraftar Türkiye'ye karşı sloganlar atarken, AEK Kulüp Başkanı Dimitris Melissanidis, "Bu gece AEK yeniden kuruluyor. Ayasofya bir tarih, hafıza ve kültür merkezidir. Yunanistan'ın çocukları burada, atalarımızın anavatanlarından isimlerin yer aldığı 45 ayrı kapıdan geçecekler. Kaybedilen vatan yoktur, unutulan vatan vardır. Stadımız vatan içinde vatandır" dedi. 

Fener Rum Patriği Bartholomeos

Türk varlığına öfke kusulan Helen ayinine İstanbul Balat'taki Fener Rum Patriği Bartholomeos da görüntülü mesajla katıldı. Bartholomeos mesajında şu ifadeleri kullandı: 

"AEK, şehirlerin şehriyle bağlarını açık bir şekilde hatırlatmak için mabedi Ayasofya olarak adlandırıyor. Orası mülteci Helenizminin silinmez hatıralarında kök salmış sembolik bir mekan. Açılış, binlerce insanın evlerini terk etmek zorunda kalmasından ve kendilerini Yunanistan'da olumsuz koşullarda hayatta kalmaya çalışırken bulmasından tam 100 yıl sonra gerçekleşiyor. Mülteciler atalarını, kültürlerini, umutlarını hiçbir zaman unutmadı. AEK bir fikirdir, fikirler ölmez, yaşar, ilham verir."

Matthaios Tsahouridis

Görkemli açılış törenine Türkiye'yi sözde Pontus soykırımı yapmakla suçlayan Matthaios Tsahouridis de katıldı. 19 Mayıs 1919 tarihini 'Pontus soykırımı' olarak ilan etmesiyle tanınan ırkçı Yunan, stadyumun ortasında kemençe çaldı ve çevresindekiler de horon tepti. Tanınmış bir müzisyen olan Tsahouridis'in Türklere yönelik nefret kusan çok sayıda şarkısı bulunuyor. 

AEK takımının gösteri ekibi Ayasofya Stadyumu'nun açılışını kemençe ve horonla kutladı.

Fanatik Yunanların takımı AEK, Ayasofya ve 'Konstantinopol' hayalini simgeleyen bu amblemi kullanıyor: Ayasofya'nın kubbesi üzerine konmuş çift başlı kartal...

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading