Yandex Metrica

Adil çözüm şart! Cumhurbaşkanı Erdoğan Papa'ya Gazze mektubu gönderdi: Hukuk çiğneniyor

Adil çözüm şart! Cumhurbaşkanı Erdoğan Papa'ya Gazze mektubu gönderdi: Hukuk çiğneniyor

Gazze'de yaşanan insani krizi dünyaya duyurmaya devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazze’de uluslararası hukukun çiğnenmesine daha fazla müsaade edilmemesi gerektiğini ifade ederek, "Filistin-İsrail meselesi adil bir çözüme kavuşturulmadan, Orta Doğu’da kalıcı barış mümkün değildir" ifadelerini kullandı.

Gündem

24.04.2024, 00:44

Türkiye Diyanet Vakfı’nın Genel Kurulu’nu yapmak üzere geldiği İtalya’da Katolik aleminin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Francesco ile görüşme gerçekleştiren Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a Vatikan Büyükelçisi Ufuk Ulutaş eşlik etti.

Memur (kamu personeli) taşıma servisleri kalktı mı? Kamuda servis artık olmayacak mı, kalktı mı? Belediye memur servisleri yasaklandı mı? Memur (kamu personeli) taşıma servisleri kalktı mı? Kamuda servis artık... Haberi Görüntüle

ERDOĞAN'IN MEKTUBUNU SUNDU

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş 15 dakikalk bir görüşmenin gerçekleştiğini belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mektubunu da Papa’ya sunduğunu belirtti.

Bilal Güldür Güldür'e geri mi döndü? Bilal ve Naime ne zaman skeçlerde oynayacak? Bilal Güldür Güldür'e geri mi döndü? Bilal ve Naime ne... Haberi Görüntüle

GAZZE MEKTUBU

Papa ile olan görüşmesi sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erbaş, "Dünyanın gündeminde olan önemli konuları ve özellikle Filistin’de yaşananlarla ilgili mesajlar taşıyan sayın Cumhurbaşkanımızın mektubunu bu görüşmede Papa’ya takdim ettik" ifadelerini kullandı.

İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranan 'gaspçı' Türkiye'de yakalandı! İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranan 'gaspçı' Türkiye'de yakalandı! Haberi Görüntüle

"HUKUK ÇİĞNENİYOR"

Söz konusu görüşmenin detaylarını paylaşan İletişim Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Papa Francesco’ya Erbaş aracılığıyla ilettiği Filistin odaklı mektubun içeriği paylaşıldı. 

Mektupta Erdoğan, "Tarihsel derinliğe sahip Türkiye-Vatikan ilişkilerinin giderek ivme kazanmasından memnuniyet duyuyorum.

Türkiye, insani diplomasi şiarıyla Kırım’ın yasadışı ilhakının gerçekleştiği 2014 yılından bu yana Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklerken, Filistinli masum sivillerin yaşam hakkının ve haklı davasının savunulmasında da en ön sıralarda yer almış, almaya da devam etmektedir.

Kaş Adliyesi’nde ilginç bir tuvaleti kavgası yaşandı. Başsavcı, bir avukatı polislerin zoruyla tuvaletten çıkarttı. Kaş Adliyesi’nde ilginç bir tuvaleti kavgası yaşandı. Başsavcı, bir avukatı... Haberi Görüntüle

ÖLDÜRMEK TÜM SEMAVİ DİNLERCE HARAM

Öldürmenin tüm Semavi dinlerce haram kılındığı bilincine sahip olan insanlık, Gazze’de uluslararası hukukun ve uluslararası insancıl hukukun çiğnenmesine daha fazla müsaade etmemelidir. Savaşta bile dokunulmaması gereken hastaneler, okullar, camiler, kiliselerin bilerek bombalanması karşısında sesini yükseltmelidir.

Filistin-İsrail meselesi adil bir çözüme kavuşturulmadan, Orta Doğu’da kalıcı barış ve istikrarın tesisi mümkün değildir. 1967 sınırlarında, başkenti Doğu Kudüs olan, bağımsız, egemen ve coğrafi bütünlüğe sahip bir Filistin Devleti’nin vücut bulması ve uluslararası toplumun eşit bir üyesi olarak küresel sistemdeki yerini alması şarttır. 

Arda Güler'in gol sevincinin anlamı nedir? Arda Güler'in gol sevincinin anlamı nedir? Haberi Görüntüle

AÇLIK KRİZİNE DEĞİNİLDİ

Açlıktan ölümlerin baş gösterdiği Gazze’de mübarek Ramazan ayında dahi ayrım gözetmeksizin devam eden İsrail saldırıları ve üçüncü yılına giren Ukrayna Savaşı’nın küresel etkileri başta olmak üzere, karşı karşıya bulunduğumuz meydan okumalar, uluslararası toplumun iş birliği ve eşgüdüm içinde hareket etmesini gerekli kılmaktadır.

Dünya çapında yayılan İslam karşıtlığı, ırkçılık ve yabancı düşmanlığı gibi son dönemde toplumlararası barış ve istikrarı tehdit eden eğilimler de akılda bulundurulduğunda dünyamız, kapsayıcı ve akılcı siyasete, her koşulda bütün taraflarla diyalog kurabilen aktörlere, tarihte hiç olmadığı kadar ihtiyaç duymaktadır.

Bu anlayış çerçevesinde, ortak insani değerlerimiz ve dünya barışına hizmet etme gayemiz temelinde, barış içinde bir arada yaşama ve karşılıklı anlayış kültürünü yaygınlaştırmak üzere, Vatikan’la diyalog ve iş birliğimizi daha da geliştirmekte kararlıyız." ifadeleri yer aldı.

e-Devlet'ten kaza tespit tutanağı nasıl doldurulur? E-Devlet kaza tutanağı nereden, nasıl yapılır? e-Devlet'ten kaza tespit tutanağı nasıl doldurulur? E-Devlet kaza tutanağı nereden,... Haberi Görüntüle

PAPA: ERDOĞA ÖRNEK BİR LİDER

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünya barışı için gücü olan ve çok çalışan az sayıda liderden birisi olduğunu ifade eden Papa, Erbaş'a "Bu sebeple şahsen kendisine selamlarımızı iletmemizi istedi ve yaptıkları için çok teşekkür ediyorum" ifadesini kullandı.

Erbaş, Papa’nın Türkiye’ye yaptıklarından dolayı teşekkür ettiğini, dünya liderleri içerisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konudaki gayretlerini her zaman hayırla yad ettiğini de ekledi. Erbaş, bir soru üzerine, Papa ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında şu an itibariyle bir görüşme planlanmadığını da belirtti.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading