SON DAKİKA

Sitede Ara

ABD'nin hamlesi sonrası Erdoğan çok net GKRY mesajı: 40 bin askerimiz var! Cevapsız kalmaz

ABD'nin hamlesi sonrası Erdoğan çok net GKRY mesajı: 40 bin askerimiz var! Cevapsız kalmaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı canlı yayın programında gazetecilerin gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ABD'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne (GKRY) silah ambargosunu tamamen kaldırma kararını da değerlendirdi. Erdoğan, "Ada'da bir de silahlanma yarışına sokacaktır. Biz de tabi ki Kuzey Kıbrıs'ta ne gerekiyorsa adımları attık, atmaya devam edeceğiz. Bizim orada 40 bine yakın askerimiz var. Bunun dışında silah, mühimmat, araç gereç bu konularda adımlarımızı atıyoruz. Bu son adımı da cevapsız kalmayacağını, Kıbrıs Türk halkının güvenliği için ne gerekiyorsa yapılacak" dedi.

Gündem

23.01.2024, 19:52

Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı canlı yayın programında Yunanistan'ın adaları silahlandırması ve ABD'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne (GKRY) silah ambargosunu tamamen kaldırma kararına çok sert tepki gösterdi. Erdoğan, "Biz NATO'da ilk 5 içerisindeyiz. Hem yaptığımız ödemelerle, kara kuvvetiyle NATO'da önemli bir ülkeyiz. ABD'nin Sisam'a Midilli'ye bu kadar araç göndermesi kabul edilebilir değil" ifadelerini kullandı.

ABD'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne (GKRY) silah ambargosunu tamamen kaldırma kararını da değerlendiren Erdoğan, "Ada'da bir de silahlanma yarışına sokacaktır. Biz de tabi ki Kuzey Kıbrıs'ta ne gerekiyorsa adımları attık, atmaya devam edeceğiz. Bizim orada 40 bine yakın askerimiz var. Bunun dışında silah, mühimmat, araç gereç bu konularda adımlarımızı atıyoruz. Bu son adımı da cevapsız kalmayacağını, Kıbrıs Türk halkının güvenliği için ne gerekiyorsa yapılacak" ifadelerini kullandı.

İstanbul'da aile faciası! Önce cinnet geçirdi sonra eşi ve 2... Haberi Görüntüle

ERDOĞAN, ABD'YE ÇOK SERT GÖSTERDİ 

Erdoğan, ABD'nin adil davranmadığını ifade ederek, "ABD'nin her şeyden önce NATO'da beraber olduğumuz üyeler arasında adil davranmıyor. Yunanistan NATO'da beraber olduğumuz bir ülke. Ama Türkiye'de beraber olduğunuz bir ülke. Biz NATO'da ilk 5 içerisindeyiz. Hem yaptığımız ödemelerle, kara kuvvetiyle NATO'da önemli bir ülkeyiz. ABD'nin Sisam'a Midilli'ye bu kadar araç göndermesi kabul edilebilir değil. Bütün bunlar İHA'larla tespit edildi. Tespit etmekle kalmadık, Amerikan zırhlıları bizi tehdit etmek için kullanılıyor. ABD'ye diyoruz, Türkiye gibi bir müttefik bulamazsın. Gerek ABD'ye gerek Yunanistan'a uyarımızı yaptık. ABD'de 17 Eylül'de son mektubumuzu gönderdik. Yunanistan bu meseleyi yok sayıyor, görüşmekten kaçıyor. Biz burada uluslararası yargı yolunu kapadıklarını görüyoruz. Uluslararası yargıdan yanaysan, neden görüşmekten kaçıyorsun? Lozan'a göre buralar özel bir statüye tabi. Yunanistan'da toplam 9 ABD üssü mevcut. Bizim ABD'den beklentimiz Yunanistan'ı yanlış hesaplara sokmaması ve uluslararası kamuoyunu manipüle etmemesi." dedi. 

Aman fırtınada sakın uçmayın! Meteoroloji 21 il için sarı kodlu... Haberi Görüntüle

DİKKAT ÇEKEN KIBRIS MESAJI: NE GEREKİYORSA YAPARIZ 

Erdoğan, Kıbrıs'ın güvenliği için ne gerekiyorsa yapılacağını belirterek, "Ada'da bir de silahlanma yarışına sokacaktır. Biz de tabi ki Kuzey Kıbrıs'ta ne gerekiyorsa adımları attık, atmaya devam edeceğiz. Bizim orada 40 bine yakın askerimiz var. Bunun dışında silah, mühimmat, araç gereç bu konularda adımlarımızı atıyoruz. Bu son adımı da cevapsız kalmayacağını, Kıbrıs Türk halkının güvenliği için ne gerekiyorsa yapılacak. ABD ambargoyu kaldırsa da kaldırmasa da, "Türkiye sen ne yaparsan yap" diyor. Lozan'a baktığımız zaman bir defa buralar silahtan ari olan adalardır. Bu adalara ABD maalesef, ne Lozan'ı ne Paris'i dinliyor. Bunları dinlemeden bu adımları attı, atıyor." diye konuştu. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading