Yandex Metrica

ABD'den soykırımcı İsrail'e akıl almaz savunma: İsrail 'kırmızı çizgiyi' aşmadı

ABD'den soykırımcı İsrail'e akıl almaz savunma: İsrail 'kırmızı çizgiyi' aşmadı

Soykırımcı İsrail'in en büyük destekçilerinden Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, skandal bir açıklamaya yaptı. Kirby, İsrail'in, Refah'ta sivillerin öldürüldüğü saldırısını "çok trajik ve üzüntü verici" olarak nitelerken, ABD'nin "kırmızı çizgisini" aşmadığını savundu.

Gündem

29.05.2024, 09:25

İsrail'in Gazze Şeridi'nde Refah kentinde bulunan çadır kenti bombalaması sonucu onlarca kadın ve çocuğun ölmesini değerlendiren Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, İsrail'in Refah'ta sivillerin öldürüldüğü saldırısını "çok trajik ve üzüntü verici" olarak nitelerken, bu saldırının "nüfusun yoğun olduğu bölgelere kapsamlı saldırı" şeklindeki ABD'nin "kırmızı çizgisini" aşmadığını savundu.

7 Ekim'in ardından televizyonlara çıkarak Hamas'ın bebeklerin kafasını kestiği yalanını söyleyerek ağlama numarası yapan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı Kirby, günlük basın brifinginde, İsrail'in Refah'taki çadır kampına yönelik son saldırısını ve ABD yönetiminin tepkisini değerlendirdi. Kirby, İsrail ordusunun hafta sonu Refah'taki çadır kampına yönelik hava saldırısında aralarında çocukların da olduğu çok sayıda sivilin öldürüldüğünü ve bunun "yürek burkan" görüntülere neden olduğunu söyledi.

Eski Başbakan Tansu Çiller'in eşi Özer Uçuran Çiller hayatını kaybetti Eski Başbakan Tansu Çiller'in eşi Özer Uçuran Çiller hayatını kaybetti Haberi Görüntüle

KATLİAMI 'TRAJİK VE ÜZÜNTÜ VERİCİ' SÖZLERİYLE KÜÇÜMSEDİ

İsrail yanlısı olmasıyla bilinen Kirby, "İsrail ordusunun, aralarında çocukların da olduğu onlarca masum Filistinlinin ölümüne neden olan hava saldırısının ardından Refah'tan hafta sonu gelen görüntüler yıkıcıydı. Bu görüntüler içler acısı ve korkunç. Bu çatışmanın sonucu olarak hiçbir masum can kaybı olmamalı." dedi. Kirby, sivillerin ölümünü "çok trajik ve üzüntü verici" sözleriyle yorumladı. İsrail'in söz konusu saldırıyla ilgili olarak başlattığı soruşturmanın sonucunu beklemek zorunda olduklarını kaydeden Kirby, birkaç kez sorulmasına karşın 26 Mayıs'ta İsrail'in düzenlediği saldırıyı doğrudan kınamaktan kaçındı ve "Masum sivillerin ölümünü kınıyoruz." demekle yetindi.

Madrid ziyareti öncesi uzay sohbeti: Cumhurbaşkanı Erdoğan Tuva Cihangir Atasever ile görüştü! Madrid ziyareti öncesi uzay sohbeti: Cumhurbaşkanı Erdoğan Tuva Cihangir Atasever... Haberi Görüntüle

"KIRMIZI ÇİZGİYİ GEÇMEDİ"

ABD Başkanı ve diğer yetkililer daha önce İsrail'in Refah'a girmemesi konusunda uyarılarda bulunmuştu. Kirby, ABD Başkanı Joe Biden'ın daha önce "İsrail Refah'a girerse silah yardımını durdurabiliriz" şeklindeki kırmızı çizgisinin aşılıp aşılmadığıyla ilgili sorulara, "İsrail'in son hava saldırısı, nüfusun yoğun olduğu yerlere kapsamlı bir saldırı" şeklindeki ABD'nin "kırmızı çizgisini geçmedi" şeklinde yanıt verdi. "Refah'ta halen kapsamlı bir kara operasyonu olduğunu düşünmüyoruz. İsrail'in Refah'ı büyük birliklerle ezdiğini görmek istemiyoruz. Halen buna inanıyoruz ve o noktada değiliz." ifadelerini kullanan Kirby, İsrail ordusunun kendileriyle halen güvenilir ve uygulanabilir bir plan paylaşmadığını da sözlerine ekledi. İsrail tanklarının Refah'ın bazı bölgelerini kuşattığı haberlerine de değinen Kirby, söz konusu tankların şehrin dış çeperlerini, Hamas'ın bağlantılarını kesmek amacıyla çevrelediğini ancak bundan sonraki muhtemel askeri adımları yakından takip edeceklerini bildirdi. ABD'li Sözcü, İsrail'in Refah'a büyük bir saldırı düzenlememesi yönündeki uyarılarını yeniden yaparak, "Gazze'nin nüfus olarak Refah gibi yoğun bölgelerine hava saldırıları düzenlemenin zorluklarını bu son saldırı açıkça gösteriyor." dedi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Muhammed Öylek

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading