Yandex Metrica

ABD Dışişleri: Pentagon Türkiye ile F-35 sorununun çözümü için görüşüyor

ABD Dışişleri: Pentagon Türkiye ile F-35 sorununun çözümü için görüşüyor

Son dakika haberi... ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, ABD Savunma Bakanlığı’nın F-35 anlaşmazlığının çözümü için Türkiye ile görüştüklerini duyurdu.

Gündem

23.01.2024, 22:00

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, günlük düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin F-35 programı için yaptığı “1 milyar 400 milyon doların” ödenmesi konusunda ABD'nin Türkiye'ye F-16 alım teklifinde bulunduğu açıklaması üzerine gelen soruları cevapladı.

Price, önerilen silah satışlarını ve transferlerini, Kongre'ye tebliğ edilmeden ve onaylanmadan teyit etmeyeceğini belirtti.

“Türkiye'ye gelince, NATO müttefikimiz Türkiye ile ortaklığımıza büyük değer veriyoruz. (Türkiye) Önemli bir NATO müttefikidir. Uzun süreli ve derin ikili bağlarımız var ve Türkiye'nin, NATO ile ortak çalışabilirliği öncelikli bir konu olmaya devam ediyor.”

Mustafa Varank'tan Fatih Altaylı'nın iddiasına bomba yanıt: HOŞT! Mustafa Varank'tan Fatih Altaylı'nın iddiasına bomba yanıt: HOŞT! Haberi Görüntüle

“SAVUNMA BAKANLIĞI F-35 İHTİLAFININ ÇÖZÜMÜ KONUSUNDA TÜRKİYE İLE İSTİŞARE İÇİNDEDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine doğrudan cevaplayan Price şu ifadeleri kullandı:

“Şimdi gündeme getirdiğiniz konuya gelince şunu söyleyeceğim; Savunma Bakanlığı F-35 ihtilafının çözümü konusunda Türkiye ile istişare içindedir. Türk yetkililer, F-16 uçağı satın almakla ilgilendiklerini kamuoyuna ifade ettiler. Türkiye'nin savunma tedarik planları hakkında konuşmak için sizi Türk hükümetine yönlendiriyorum. Şunu söyleyebilirim ki Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye'nin F-16 taleplerine herhangi bir finansman teklifinde bulunmadı. Savunma Bakanlığı, Türkiye ile F-35 programı, bu anlaşmazlığın nasıl çözüleceği konusunda istişarelerde bulunuyor. Bu konudaki özel görüşmeler hakkında konuşacak durumda değilim.”

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading