Yandex Metrica

ABD Başkanı Biden 'Türk SİHA'larına yakın takip' öngören yasayı onadı

ABD Başkanı Biden 'Türk SİHA'larına yakın takip' öngören yasayı onadı

ABD Başkanı Joe Biden, 2022 mali yılı savunma harcamalarını kapsayan Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası'na (NDAA) onay verdi. NDAA'da, Ermeni ve Rum lobisine yakınlığıyla bilinen Senatör Bob Menendez tarafından sunulan 'Türkiye'ye silahlı insansız hava aracı (SİHA) programını yakın takibe alma' maddesi de bulunuyor. Onaylanan yasada aynı zamanda, Yunanistan ile savunma iş birliği ve terör örgütü PKK'ya sağlanan desteğin de sürdürüleceği belirtiliyor.

Gündem

23.01.2024, 18:32

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, ABD Başkanı Biden, ABD Kongresindeki büyük tartışmalardan sonra onaylanan NDAA'ya imza attı. 740 milyar doları Savunma Bakanlığı (Pentagon) bütçesi, 27,8 milyar doları Enerji Bakanlığı bünyesindeki savunma harcamaları ve 0,4 milyar doları diğer savunma harcamaları için olmak üzere 768,2 milyar dolarlık NDAA, Biden'ın imzasıyla yasalaştı.

NDAA, 7 Aralık tarihinde Temsilciler Meclisinde, 15 Aralık tarihinde ise Senato'da onay almıştı.

Terör örgütünde çözülme hız kazandı: 2 PKK'lı teslim oldu Terör örgütünde çözülme hız kazandı: 2 PKK'lı teslim oldu Haberi Görüntüle

NDAA'NIN İÇERİSİNDE NELER VAR?

Ordudaki cinsel taciz, aşırıcılık ve ırkçılıkla mücadele konusunda birden fazla madde içeren yasa, askeri personel maaşlarına yüzde 2,7 oranında zam öngörüyor.

ABD ordusundan emekli olduktan sonra bir kişinin savunma bakanı olması için geçmesi gereken süreyi 7 yıldan 10 yıla çıkaran yasa, genel sekreter olunması için ise emekliliğinin üzerinden geçmesi gereken süreyi 5 yıldan 7 yıla uzatıyor.

CHP'den seçim ortağı DEM Parti'ye Kobani davasında verilen cezalar için geçmiş olsun ziyareti CHP'den seçim ortağı DEM Parti'ye Kobani davasında verilen cezalar için... Haberi Görüntüle

TÜRKİYE VE AZERBAYCAN TASARILARI DA EKLENDİ

Ermeni ve Rum lobisine yakınlığı ile tanınan New Jersey Senatörü ve Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez'in NDAA'ya ek olarak sunduğu Türkiye'nin silahlı insansız hava aracı (SİHA) programını yakın takibe alma ve Azerbaycan'a yapılan yardımların kesilmesini önleyen muafiyetin kaldırılmasına ilişkin tasarılar da NDAA'ya eklendi.

10 Mayıs öğretmen iş bırakma eylemine hangi sendikalar katılıyor? Hangi sendikalar yarın iş bırakma eylemi yapacak? 10 Mayıs öğretmen iş bırakma eylemine hangi sendikalar katılıyor? Hangi... Haberi Görüntüle

UKRAYNA'YA YAPILAN YARDIMLAR ARTACAK

Ukrayna'ya askeri yardım miktarını yıllık 250 milyondan 300 milyon dolara çıkaran yasa, Rusya'ya karşı Avrupa Caydırıcılık İnisiyatifi'ne 4 milyar dolar kaynak sağlanması ve Baltık ülkelerine 100 milyon dolarlık askeri destek verilmesini şart koşuyor.

Yasa, Çin'e karşı Pasifik Caydırıcılık İnisiyatifi'ne 7,1 milyar dolar kaynak ayırırken; Sincan Uygur Özerk Bölgesinde Uygurların zorla çalıştırıldığı fabrikalardan üretilen ürünlerin Savunma Bakanlığınca alınmasını yasaklıyor.

Bölgede Çin'in askeri adımlarının yakından takip edilmesini öngören yasa, Tayvan ile gerekli savunma iş birliğine devam edilmesini ve Tayvan ordusunun modern kalmasının sağlanmasını talep ediyor.

Yasa, ABD'nin Afganistan'dan çekilmesinden sonra Amerikan ordusunun bu ülkede yürüttüğü 20 yıllık savaşı incelemek üzere bağımsız Afganistan Savaş Komitesinin kurulmasını öngörüyor.

Yeni Kurtlar Vadisi geliyor! Kör Nokta dizisi ne zaman çıkacak, oyuncuları kim? Yeni Kurtlar Vadisi geliyor! Kör Nokta dizisi ne zaman çıkacak,... Haberi Görüntüle

YUNANİSTAN İLE SAVUNMA İŞ BİRLİĞİ

Menendez ile Florida Senatörü Cumhuriyetçi Marco Rubio tarafından sunulan "ABD-Yunanistan Savunma ve Parlamentolar Arası Ortaklık Yasası" başlıklı tasarı da NDAA'ya eklendi.

Yasa, Yunanistan’ın askeri modernizasyonuna tam destek verilmesi, yeni Amerikan askeri ekipmanlarının satışının onaylanması ve hızlandırılması, GKRY-Yunanistan-İsrail-ABD iş birliğinin genişletilmesini öngörüyor.

Yunanistan’ın ABD’den F-35 savaş uçağı tedarik etmesi durumunda ABD Başkanı’nın tedarik ve teslim süreci hızlandırma yetkisinin bulunması da yasada yer alan maddeler arasında bulunuyor.

10 Mayıs'ta ek ders ücreti kesilecek mi? Öğretmen eyleminde ek ders ücreti ödenir mi, kesilir mi? 10 Mayıs'ta ek ders ücreti kesilecek mi? Öğretmen eyleminde ek... Haberi Görüntüle

PKK'YA DESTEK DEVAM EDECEK

NDAA'da, Irak ve Suriye'ye ilişkin de birkaç madde bulunuyor.

Irak güvenlik güçlerinin yanı sıra Suriye'de ABD'nin ortaklık ettiği "SDG" ismini kullanan YPG/PKK'ya da destek verilmeye devam edilmesini öneren yasa, ABD Başkanı Biden'ın Suriye'ye yönelik kapsamlı bir strateji sunmasını talep ediyor.

Yasa, Suriye'de Beşşar Esed'in gelir kaynaklarının ABD Dışişleri Bakanlığınca araştırılmasını şart koşuyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading