Yandex Metrica

ABD basınından dikkat çeken analiz! Batı’ya uyarı yapıldı: Küresel enerji savaşının galibi 3 ülke!

ABD basınından dikkat çeken analiz! Batı’ya uyarı yapıldı: Küresel enerji savaşının galibi 3 ülke!

Avrupa ülkelerinde enerji krizi devam ederken ABD basınından enerji bağımlılığıyla ilgili dikkat çeken bir analiz yapıldı. Avrupa’nın Rusya yerine Azerbaycan, Cezayir, Türkiye ve Norveç doğal gazını kullanmaya başladığını ifade eden Wall Street Journal, "Küresel enerji savaşında beklenmedik kazanan" başlığını kullandı ve Avrupa’ya Rusya’dan sonra yeniden enerjide bağımlı olmaması konusunda uyarılarda bulundu.

Gündem

23.01.2024, 21:26

Ukrayna Savaşı'nın ardından Batı ülkelerinin karşı karşıya kaldığı enerji krizi devam ediyor.  Avrupa enerji krizine karşı önlemler ararken Wall Street Journal, dikkat çeken bir analiz yayımladı. Avrupa bir zamanlar kıtaya güç sağlayan Rus kaynaklarının yerine yeni doğal gaz kaynakları buldukça Kongo açıklarından Azerbaycan'a kadar enerjide yeni güçler oluştuğunu vurgulayan Wall Street Journal, "Bu değişim dünyanın enerji haritasını hızlı bir şekilde yeniden çiziyor." ifadelerine yer verdi. 

Ersu Şaşma kimdir? İlk Türk sporcu olarak tarihe geçti! Ersu Şaşma kimdir? İlk Türk sporcu olarak tarihe geçti! Haberi Görüntüle

SAHRA'NIN DERİNLİKLERİNDE ONLARCA KUYU 

Wall Street Journal, İtalyan şirketi Eni ve Cezayir'in devlete ait enerji şirketinin Sahra'nın derinliklerinde onlarca kuyu açtığına ve daha önce kullanılmayan alanlardan petrol çıkardığını vurgulayarak Cezayir'in geniş gaz rezervlerinin Avrupa'ya bağlandığını belirtti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 28 Şubat artıklarına boyun eğmeyiz Cumhurbaşkanı Erdoğan: 28 Şubat artıklarına boyun eğmeyiz Haberi Görüntüle

DOĞAL GAZ KAYNAKLARI DEĞİŞMEYE BAŞLADI 

Savaştan önce Rusya'nın petrol ihracatının yüzde 45'inin Avrupa Birliği'ne yapılıyordu. Ukrayna Savaşı'nın ardından Batı'dan gelen yaptırımlardan sonra Rusya Avrupa'ya gaz akışını durdurdu. Rusya'nın birincil alıcıları Hindistan ve Çin oldu. ABD ise Avrupa'ya sıvılaştırılmış gaz sevkiyatını iki katından fazla bir miktara artırdı. AB Rusya yerine Cezayir, Norveç, Türkiye ve Azerbaycan'dan gaz ithal etmeye başladı.

Bakan Tekin'den teni müfredat eleştirilerine yanıt: Osmanlı iyi Cumhuriyet kötü gibi ikilemlere karşıyım Bakan Tekin'den teni müfredat eleştirilerine yanıt: Osmanlı iyi Cumhuriyet kötü... Haberi Görüntüle

İTALYAN ŞİRKETİNDEN CEZAYİR'E YATIRIM 

İtalyan Eni şirketinin Cezayir'e büyük yatırım yaptığını ifade eden Wall Street Journal, Kongo kıyısı açıklarında bir tesiste sıvılaştırılmış doğal gaz üretmeye de çok yakın olduğunu belirtiyor. Londra merkezli BP ise Azerbaycan'da üretimi artırıyor.Wall Street Journal, tüm bu faaliyetler ışığında dünya çapında doğal gaz akışının yeniden yönlendirildiğini belirtiyor. Bu yeni akışın önümüzdeki üç yıl boyunca enerji tamponu sağlaması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ax-3 ekibini kabul etti Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ax-3 ekibini kabul etti Haberi Görüntüle

BATILI YÖNETİCİLER ENERJİ ARAYIŞINDA 

Haberdeki ifadelere göre Batılı yöneticiler yoğun bir enerji diplomasisi başlattı. İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ve selefi Mario Draghi, yeni doğal gaz anlaşmaları yapmak üzere Cezayir'e gitti. Almanya Başbakanı Olaf Scholz ise Ukrayna Savaşı'ndan sonraki aylarda önemli doğal gaz rezervlerine sahip olan Afrika ülkelerini gezdi. Savaşın başında ise İtalya'nın Dışişleri Bakanı olan Luigi Di Maio, taahhütleri güvence altına almak için Azerbaycan'a gitti.

Seçim sonrası sırra kadem basmıştı! Meral Akşener ilk kez görüntülendi: Yeni imajı hayrete düşürdü Seçim sonrası sırra kadem basmıştı! Meral Akşener ilk kez görüntülendi:... Haberi Görüntüle

ENERJİDE BAĞIMLILIK UYARISI

Wall Street Journal'ın haberine göre Avrupalılar, Cezayir ve Azerbaycan'a bağımlılığın kendilerini bir kez daha otoriter bir enerji tedarikçisinin kaprislerine maruz bırakmasından endişe ediyor. Ukrayna Savaşı'ndan hemen sonra İtalyan Çevre Bakanı Roberto Cingolani, en iyi politikanın tedarikçileri çeşitlendirmek olduğunu söylemiş ve şu ifadeleri kullanmıştı: Mümkün olduğu kadar çok tedarikçiye sahip olun. Böylece birisinin jeopolitik bir savaşta gazı bir kaldıraç olarak kullanması riskini azaltmış olursunuz.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading