Yandex Metrica

7'den fazla kişi hissedar olabilir mi? İşte 10 soruda vekaletle kurban kesimi

7'den fazla kişi hissedar olabilir mi? İşte 10 soruda vekaletle kurban kesimi

Peki kurban kesimi nasıl yapılır? Kurban kesim vakti ne zaman başlar ve biter? Küçükbaş ve büyükbaş hayvanlardaki kurban hisseleri nasıl olmalı? gibi sorular herkesin kafasını karıştırır oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulundan alınan bilgilerle, vekaletle kurban organizasyonlarında dikkat edilmesi gereken hususlar 10 soruda derlendi. İşte 10 soruda vekaletle kurban kesimi...

Gündem

27.05.2024, 15:41

İslam dünyası için büyük öneme sahip Kurban Bayramı, 16 Haziran Pazar günü başlayacak. Kurban Bayramı, bu yıl 15 Haziran'da arefe günü ile başlayacak. Kurban Bayramı, 16-17-18 ve 19 Haziran tarihlerini kapsıyor.

Müslümanların yüce Allah'ın rızasını kazanabilmek için ibadet amacıyla belirli şartları taşıyan hayvanları usulüne uygun kesme işlemi Kurban Bayramı süresince gerçekleştirilecek.

Peki kurban kesimi nasıl yapılır? Kurban kesim vakti ne zaman başlar ve biter? Küçükbaş ve büyükbaş hayvanlardaki kurban hisseleri nasıl olmalı? gibi sorular herkesin kafasını karıştırır oldu. 

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulundan alınan bilgilerle, vekaletle kurban organizasyonlarında dikkat edilmesi gereken hususlar 10 soruda derlendi. İşte merak edilen soruları yanıtları...

Türkiye nüfusu yaşlanıyor doğurganlık azalıyor! Düşük doğum oranı alarm verdi! Bakanlık harekete geçti! Türkiye nüfusu yaşlanıyor doğurganlık azalıyor! Düşük doğum oranı alarm verdi!... Haberi Görüntüle

1 - Kurban kesim vakti ne zaman başlar ve biter?

Kurban kesim vakti, bayram namazı kılınan yerlerde bayram namazı kılındıktan sonra, bayram namazı kılınmayan yerlerde ise fecirden (sabah namazı vakti girdikten) sonra başlar. Kurbanlıklar, mutlaka kurban kesim günleri içerisinde kesilmelidir.

Hanefi mezhebine göre bayramın 3. günü akşamına kadar devam eder, bu süre içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir. Şafii mezhebine göre ise bayramın 4. günü gün batana kadar kurban kesilebilir.

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş'i kabul etti Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş'i kabul... Haberi Görüntüle

2 - Vekaletle kurban kesimi nasıl yapılır?

Vekaletle kurban kestirmek isteyen kişinin, kesene vekalet vermesi gerekir. Eğer kurban ibadetinin yerine getirilmesi hususunda bir kurum aracı kılınıyorsa bu durumda kurbanın satın alınması, kesilmesi ve dağıtılması gibi hususlarda kapsamlı bir vekalet verilmelidir. Aracı kişi ve kuruluşlar, vekalet şartlarının dışına çıkmamalı, kurbanlarla ilgili olarak, sahiplerinin bilgisi ve rızası dışında iş ve işlemlerde bulunmamalıdır.

Türkiye onu halıya sarılı cesedinin denize atılmasıyla tanıdı! Kan donduran Sedef Güler cinayetinde flaş gelişme! Türkiye onu halıya sarılı cesedinin denize atılmasıyla tanıdı! Kan donduran... Haberi Görüntüle

3 - Küçükbaş ve büyükbaş hayvanlardaki kurban hisseleri nasıl olmalı?

Küçükbaş bir hayvana birden fazla kişinin ortak olması ya da büyükbaş bir kurbanlığa 7'den fazla kişinin hissedar olması caiz değildir. Aynı hisseye birden fazla kişinin ortak olması halinde kurban ibadeti yerine getirilmiş olmaz. Bu sebeple bir hissenin birden fazla kişiye satılması gibi bir yanlışa düşülmemelidir.

Trafikte hava atan Survivor yarışmacılarının çakarlı araç paylaşımına af yok! Ceza kesildi Trafikte hava atan Survivor yarışmacılarının çakarlı araç paylaşımına af yok!... Haberi Görüntüle

4 - Vekaletle kurban kesimi kimin adına olmalı?

Hayvan, kurban niyetiyle ve vekalet veren kişi adına kesilmelidir. Kurban hisselerine ortak olanların tamamının niyeti ibadet olmalıdır.

Chery modellerine ne kadar zam gelecek? Tiggo 8 Pro ve Omoda 5 fiyatı kaç para zamlanır? Chery modellerine ne kadar zam gelecek? Tiggo 8 Pro ve... Haberi Görüntüle

5 - Hayvan kesim ücretleri veya organizasyon giderleri kurbanlıklardan karşılanabilir mi?

Hayvan kesim ücretleri veya organizasyon giderleri, kesilen kurbanlık hayvanların etleri, derileri veya sakatatından karşılanmamalı, bunlar ayrıca ödenmelidir.

Açıköğretim ikinci üniversitede hangi bölümlere 35 yaş sınırı geldi? 35 yaşından küçükler ikinci üniversite kaydı yaptıramayacak mı? Açıköğretim ikinci üniversitede hangi bölümlere 35 yaş sınırı geldi? 35... Haberi Görüntüle

6 - Hissedarlar belirlenmeden topluca kurban kesilebilir mi?

Hissedarlar belirlenmeden hayvanların topluca kesilmesi caiz değildir. Henüz kesim yapılmadan her bir hissedar, kurban edilecek bir büyükbaş hayvanın en az 7'de bir hissesine kaydedilerek belirlenmeli ve hayvan, belirlenen hissedarlar adına vekaleten kesilmelidir. Bunun aksine örneğin, 6 kişi adına kesilen bir büyükbaş hayvana, kesimden sonra 7'nci kişi dahil edilemez.

Ziraat Bankası Arefe günü açık mı, kapalı mı 2024? Ziraat Bankası Arefe günü açık mı, kapalı mı 2024? Haberi Görüntüle

7 - Kesim öncesi kurban etlerinin satışının planlanması yapılabilir mi?

Kurban ibadetinin hikmetlerinden biri, toplumun bütün kesimlerinin bayrama iştirak etmelerinin sağlanmasıdır. Kurban etlerinin başta ihtiyaç sahipleri olmak üzere aile efradı, dostlar ve komşular ile paylaşılmasının istenmesi bu amaca yöneliktir. Bu kapsamda kurban etlerinin bir an önce ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması da esastır. Kurban etlerinin satılıp başka amaçlar doğrultusunda kullanılması bu hikmetlere aykırılık teşkil eder.

Bu nedenle bazı kişi ve kuruluşlar tarafından kesim öncesi henüz organize aşamasında kurban etlerinin satımının planlanması doğru değildir. Dolayısıyla vekaletle kurban kesen kuruluşların kapasitelerini dikkate alarak kesip dağıtabilecekleri sayıda kurban vekaleti almaları, kesim işlemini mutlaka gerçekleştirmeleri ve buradan elde edilen etleri satışa konu etmeden öncelikle muhtaçlara dağıtmaları gerekir.

O ilimizdeki 3 bölgeye girişler 7 gün boyunca yasaklandı! O ilimizdeki 3 bölgeye girişler 7 gün boyunca yasaklandı! Haberi Görüntüle

8 - Kurban eti satılabilir mi?

Ticari kuruluşlar, kurban organizasyonu kapsamında et satımını çağrıştıran uygulamalardan uzak durmalıdır. Et satımı ile kurban ibadeti birbirinden farklı şeylerdir. Dolayısıyla kurban kesimine aracılık eden ticari kuruluşlar, belli kiloda et miktarının kurban sahiplerine verilmesini taahhüt etmemelidirler. Bunun yerine tahmini bir kilo aralığı belirleyerek, bu kilo aralığında bir hayvanı kişi adına vekaleten kesebilirler. Bu durumda çıkan et ne ise hisse sahibine teslim edilmesi gerekir.

Hissedarların etlerinden eksiltme yoluna gidilerek veya tahmini kilodan fazla gelen etler toplanarak yeni bir hisse oluşturulmamalı ve bu etler başkalarına satılmamalıdır.

Vedat Aşçı kimdir? İş insanı Vedat Aşçı nereli? Vedat Aşçı kimdir? İş insanı Vedat Aşçı nereli? Haberi Görüntüle

9 - Kurban etinin tamamı hissedarlara mı verilmeli?

Kuruluşlar, vekaletlerini aldıkları kişiler adına kestikleri kurban etlerinin tamamını ya hissedarlara ya da vekalet şartlarına uygun olarak onların izin verdiği yerlere ulaştırmalıdır. Hissedarlar, kurban hissesinin tamamına sahip olmalı, kuruluşlar fazla hisse toplayabilmek için hisse fiyatını düşük ilan ederek kendi kaynaklarından ilave ücret ödememelidir.

Ankara’yı sağanak ve dolu vurdu hayat felç oldu: Yollar göle döndü, ağaçlar devrildi Ankara’yı sağanak ve dolu vurdu hayat felç oldu: Yollar göle... Haberi Görüntüle

10 - Hissedarlara başka hisselerden kurban eti verilebilir mi?

Kurban etlerinin sahiplerine verilmesi üzerine anlaşma yapıldıysa, etlerin karıştırılmaması ve her hissedara kendi kurbanının etinin verilmesi gerekir. Çünkü bu hisseler, vekalet verenlerin mülkiyetinde olduğundan yapılacak her türlü tasarruf onların izni ve onayına bağlıdır.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Gündem


Loading