Yandex Metrica

6'lı masaya HDP'den yeni talepler: Yeni ittifakı açıklamayı planlıyorlar

6'lı masaya HDP'den yeni talepler: Yeni ittifakı açıklamayı planlıyorlar

Millet İttifakı'nın sözde gizli ortağı HDP'nin 6’lı masadan istek ve talepleri bitmiyor. HDP'de Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Millet İttifakı'ndan taleplerini açıkladı ve ayrıca yeni ittifakın açıklanacağı tarihi de duyurdu.

Gündem

23.01.2024, 19:50

HDP Millet İttifakı'ndan talebini açıkladı. HDP'de Eş Genel Başkanı Mithat Sancar açıklamalarda bulundu. Sancar, kurulacak olan yeni ittifakın açıklanacağı tarihi de duyurdu.

Diyarbakır'da bir otelde düzenlenen toplantıda sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelen HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, "Güçlü bir demokrasi istiyoruz, göstermelik demokrasi değil. Sadece parlamentonun güçlenmesinden ibaret bir demokratik programın Türkiye'nin sorunlarını çözmeye yetmeyeceğini söylüyoruz. Bunun için mutlaka katılımcı, denetim mekanizmaları çok güçlü ve toplumsal kontrolün etkili olduğu bir demokratik sistem istiyoruz" dedi.

18 yıl sonra bir ilk! Cumhurbaşkanı Erdoğan CHP Genel Merkezi'ni ziyaret etti 18 yıl sonra bir ilk! Cumhurbaşkanı Erdoğan CHP Genel Merkezi'ni... Haberi Görüntüle

Samsun bayram namazı saat kaçta kılınacak 2024? Samsun bayram namazı saat kaçta kılınacak 2024? Haberi Görüntüle

HDP YENİ İTTİFAKI AÇIKLAMAYA HAZIRLANIYOR

Sancar, "Cumhurbaşkanlığı seçimleri bu sistemde yüzde 50+1'i gerektirdiği için kilit veya anahtar niteliğinde oylar daha fazla öne çıkıyor doğal olarak. Şu an HDP esas olarak bu sayısal gücü üzerinden konuşuluyor. Sadece sayısal gücümüzle bunu yapabilir miyiz? Böyle bir iddiamız yok. İstiyoruz ki; bunu geniş demokrasi ittifaklarıyla birlikte yapalım, mücadeleyi birlikte yürütelim. Seçimlere giderken de nasıl tutum takındığımızı yine halkımızla ve toplumun örgütlü temsilcileriyle tartışalım" ifadesini kullandı.

Temel hedeflerinin ülkede demokratik dönüşüme giden yola yeni bir başlangıç yapmak olduğunu söyleyen Sancar, şunları kaydetti:

"Hedefimiz bu ülkenin yönetimindeki etkili gücü ortaya çıkarmaktır. Cumartesi günü İstanbul'da Emek ve Özgürlük İttifakını kamuoyuna duyuracağız. Bu mücadelenin en geniş kesimlere ulaşması için bunu her alanda sürdürmek gerekiyor. Ülkenin yönetiminde etkili güç olmayı öyle koalisyon ortağı, bakanlık tartışması gibi sığ noktalara bağlamayı da reddediyoruz.

.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading