52 ilde kar alarmı: AFAD Acil Durum Yönetim Merkezi faaliyete geçti

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), 52 ili etkileyecek yoğun kar yağışı tahmininden dolayı tüm yurtta yürütülen çalışmaların koordinasyonunu gerçekleştirecek Türkiye Acil Durum Yönetim Merkezi'nin faaliyete geçtiğini bildirdi.

Gündem 21.01.2022, 21:34
52 ilde kar alarmı: AFAD Acil Durum Yönetim Merkezi faaliyete geçti

AFAD tarafından yapılan açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden gelen 52 ili etkileyecek yoğun yağış tahmini nedeniyle AFAD Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezinin, 7/24 çalışma esasına göre faaliyete başladığı bildirildi.

Merkezde, Türkiye Afet Müdahale Planı'nda (TAMP) görevli bakanlık, kurumlardan temsilciler ile belediye ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla, tüm yurtta yürütülen çalışmaların koordinasyonunun gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, ülke genelinde son 72 saat içerisinde yaşanan olumsuz hava koşullarının etkilerinin, İl Afet Müdahale Planları kapsamında yerel kapasite ve destek illerin katkısıyla yönetildiği kaydedildi.

"OLASI ÇALIŞMALARIN DAHA ETKİN BİR ŞEKİLDE KOORDİNE EDİLMESİ AMAÇLANIYOR"

Açıklamada, yoğun kar yağışı ve don tahminlerinin gelecek günler için artması nedeniyle, ulusal kapasitenin teyakkuza geçirildiği aktarılarak, "AFAD Afet ve Acil Durum Merkezi'nin faaliyete geçmesi ile risklerin ve zararların en aza indirilmesi, olası müdahale ve iyileştirme çalışmalarının daha etkin bir şekilde koordine edilmesi amaçlanıyor" belirtildi.

"İL AFET VE ACİL DURUM YÖNETİM MERKEZLERİ DE 7/24 ESASINA GEÇİRİLDİ"

TAMP kapsamında acil hizmet sağlayan 28 çalışma grubundan ihtiyaç duyulanların faaliyete alındığı bildirilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Ana çalışma grupları dışında iki ilave grubun da bulunduğu merkez saat 14.00'te çalışmalarına başladı. Çalışmalarına başlayan gruplar arasında Ulaşım Alt Yapı Grubu, Güvenlik ve Trafik Grubu, Beslenme Grubu, Arama ve Kurtarma Grubu, Nakliye Grubu, Haberleşme Grubu, Sağlık Grubu, Tahliye ve Yerleştirme Planlama Grubu, Barınma Grubu, Teknik Destek ve İkmal Grubu bulunuyor. İlave gruplar ise Hava Araçları Koordinasyon Grubu ve İletişim Grubu. Ülkemizde yaşanan olumsuz hava koşulları nedeniyle yerel düzeyde 52 ilde, TAMP'ın uzantısı İl Afet Müdahale Planlarına göre çalışma grupları faaliyete geçti. İlgili yerel kurumlardan temsilcilerin çalışmaya başladığı 52 ilde, İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezleri de 7/24 esasına geçirildi. Kalan 29 il içinse teyakkuz talimatı gönderildi."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!