Yandex Metrica

24 saatlik yayın başladı: Anadolu Yayıncılar Federasyonu İsrail'in Filistin'de katlettiği gazeteciler için nöbette

24 saatlik yayın başladı: Anadolu Yayıncılar Federasyonu İsrail'in Filistin'de katlettiği gazeteciler için nöbette

Anadolu Yayıncılar Federasyonu (AYF), İsrail'in Filistin'de katlettiği gazetecileri anmak ve işgalcilerin 6 ayı aşkın süredir Gazze'de düzenlediği saldırılara tepki göstermek için İstanbul'da aralıksız 24 saat sürecek canlı yayın başlattı. Canlı yayın saat 14.00 itibarıyla başladı.

Gündem

14.04.2024, 15:27

Anadolu Yayıncılar Federasyonu büyük bir farkındalığa imza atıyor. Sultanahmet Meydanı'ndaki tarihi Alman Çeşmesi'nin yanına kurulan sahnede "Filistin'de öldürülen gazeteciler için nöbetteyiz" yazısı yer aldı. 24 saat sürecek yayın saat 14.00'te başladı. Program, Anadolu'da yayın yapan 20 televizyon kanalı ile sosyal medya platformlarından canlı yayınlanıyor. Nöbete ulusal basından çok sayıda gazeteci katılıyor.

TFF Başkan adayı Servet Yardımcı kimdir? TFF Başkan adayı Servet Yardımcı kimdir? Haberi Görüntüle

"İSRAİL ÖNCE GAZETECİLERİ HEDEF ALDI"

Anadolu Ajansı'na açıklamalarda bulunan AYF Başkanı Sinan Burhan, bu yayını Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'ın destekleriyle gerçekleştirdiklerini söyledi. Politik bir amaç gütmediklerini belirten Burhan, yaptıkları yayının dili, dini, ırkı, mezhebi ne olursa olsun, mazlum ve mağdur insanlara sahip çıkma yayını olduğunu ifade etti. Burhan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Filistin'de 140 gazetecimiz şehit edilmiş ya da öldürülmüş. Bu gazeteciler ne yapıyordu? Filistin halkının sesi oluyordu. İsrail devlet terörünü dünyaya duyuruyordu. Açlığı, susuzluğu, bütün bunları duyuruyordu. Ne oldu? İsrail devleti önce gazetecileri hedef aldı. Biz de bunun farkında olduğumuzu belirtmek için burada eylem yapıyoruz. Bugün başlayan eylemimiz yarın saat 14.00'e kadar devam edecek, 80 gazeteci katılacak. Açılışı Fulya Öztürk yaptı, Mustafa Kartoğlu, Çetiner Çetin, Başak Şengül, Erkan Tan, Ekrem Kızıltaş, Rahim Er, Emin Pazarcı, Zafer Şahin, İsmail Küçükkaya, Halk TV. Biz dedik ki 'Tüm gazeteciler katılabilir, bizim için gazetecilik önemli.' Kimseye bizim bir ön yargımız yok. Katılan tüm arkadaşlara biz teşekkür ediyoruz. Burada 24 saat Anadolu kanallarıyla ortak yayın yaparak Filistinli gazeteciler adına biz ayakta olduğumuzu, nöbette olduğumuzu, Filistin'in sesi olacağımızı duyurduk."

Dünya havacılık tarihinde ilk! Selçuk Bayraktar paylaştı: SİHA, otonom fıçı tonosu attı Dünya havacılık tarihinde ilk! Selçuk Bayraktar paylaştı: SİHA, otonom fıçı... Haberi Görüntüle

"İNTERNETİ KESİYORLAR, TELEFON BAĞLANTILARINI KOPARIYORLAR"

Akşam gazetesi yazarı Mustafa Kartoğlu da "Gazeteciler sadece bu soykırımı belgelemek için oradaydılar." ifadesini kullanarak Dün İsrail güçleri tarafından hedef alınan TRT ekibini hatırlattı. "Daha önce Anadolu Ajansı muhabirleri saldırıya uğramıştı, Aljazeera aynı şekilde. Bölgenin sesinin çıkmasını istemiyorlar, görüntülerin dağılmasını istemiyorlar. İnterneti kesiyorlar, telefon bağlantılarını koparıyorlar, bağlantı kuranları tespit edip sinyal gelen yere bomba yağdırıyorlar." diyen Kartoğlu, İsrail'in bu katliamların yayınlanmasını istemediğini, dünyanın sessizce olanı biteni izlemesini beklediğini belirtti. İsrail saldırılarına karşı kendisinin ve pek çok gazetecinin İsrail'in saldırılarına karşı duyarlılık gösterdiğini belirten Kartoğlu, "Aksi halde giderek bugün dünya hukuk sistemini, dünya devletler sistemini, insan hakları ilkelerini ortadan kaldıran, çiğneyen bir İsrail'in varlığı, İsrail yönetiminin varlığı bu şekilde korunur ve bir ölçüde de kutsanırsa, dokunulmaz hale getirilirse ne ülkelerin birbirine güveni kalır ne de insanların kendi ülkelerine, kendi yönetimlerine, kendi devletlerine güveni kalır. Bu güvensizlik ortamı giderek aslında Avrupa demokrasilerini tehdit eder ve bütün dünyayı tehdit eder. Biraz da aslında bu sesimizi yükseltmemizin sebebi dünyanın kendi kendini yok etmeye doğru gitmesine mani olmak." ifadelerini kullandı.

AYT sınavına girmek zorunlu mu? AYT sınavına girmek zorunlu mu? Haberi Görüntüle

"İSRAİL 140 GAZETECİYİ KATLETTİ"

İsrail'in Gazze halkına uyguladığı şiddetin, ablukanın, katliamın bir insanlık dramı olduğunu vurgulayan Türkiye Haber Kameramanları Derneği Başkanı Aytekin Polatel, "Bunu görmezden gelemeyiz. Gazze halkının oradaki haykırışı Anadolu'dan duyuldu. Ve Anadolu halkı Gazze halkıyla birlikte beraber, yek bir vücut olmaya çalıştı." dedi. Polatel, İsrail'in katlettiği gazetecilerin sayısının 140'ı bulduğunu hatırlatarak "Onların da sesi olmak, dünya kamuoyuna 'Burada bir katliam var.' demek için bugün burada 24 saat bir yayın düzenleniyor. Ben de Türkiye Haber Kameramanları Derneği Başkanı olarak bu yayında, orada yaşadıklarımızı, meslektaşlarımızın yaşadıklarını anlatmak için bir büyük çaba içerisinde olacağım." ifadelerini kullandı.

AYT Pizza sorusunun cevabı nedir? 2024 AYT pizza kenarlarını yemeyen Ayşe sorusunun doğru cevabı hangi şık? AYT Pizza sorusunun cevabı nedir? 2024 AYT pizza kenarlarını yemeyen... Haberi Görüntüle

"İSRAİL ÖZELLİKLE TÜRK GAZETECİLERİ HEDEF ALIYOR"

Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Güngör Yavuzaslan ise bu programın dünyada ilk olduğu nu belirterek "Tarihe tanıklık ediyoruz" dedi. Yavuzaslan, İsrail'in özellikle Türk gazetecileri hedef aldığını ifade ederek Gazze içinden gerçekleri dünyaya en üst düzeyde ulaştıran kurumlar AA ve TRT nedeniyle bunu yaptığını anlattı. Yavuzaslan, Lahey Adalet Divanı'nda Güney Afrika Cumhuriyeti'nin hazırladığı dosyada dijital materyaller olarak adlandırılan materyallerin hepsinin AA ve TRT'nin sahadaki çalışmaları olduğuna dikkati çekerek şu ifadeleri kullandı: "Katliamı belgeleyen bir Türk medyası var. Bu da ister istemez ki dün hareket halinde araç içinde vurulan meslektaşların orda hedef olmasına neden oluyor. Hem gazeteci hem de mesleki örgüt yöneticisi olarak dayanışmayı en üst düzeyde göstereceğiz. 6 aydır devam eden bir katliam var. Bu katliamı duyuran bir Türk medyası var. Filistinli meslektaşlarımız açısından biz bunu çok önemsiyoruz. Gazze insanlığın öldüğü yer, bir vicdan testi. Testte kim iyiler ikliminde, kim kötülerin yanında görüyoruz. Türkiye ve Türk gazeteciler her zaman iyilerin ve masumluğun yanında olduğu bir kez daha gösterdi."

Bakan Uraloğlu duyurdu: YÖK ve BTK Akademi iş birliğiyle yapay zeka artık ders oluyor! Bakan Uraloğlu duyurdu: YÖK ve BTK Akademi iş birliğiyle yapay... Haberi Görüntüle

"EN BÜYÜK GAZETECİ KATLİAMI"

Programa katılan bir diğer isim Filistinli gazeteci Muin Naim ise son 6 ay içinde yaşananları en büyük gazeteci katliamı olarak değerlendirdi. Naim, "İsrail bugün hakikati susturmaya çalışıyor ama Filistin'deki ve Filistin dışındaki gazetecilerin bu hakikati susturmamak için elinden geleni yapacağına inanıyoruz. Örneğin şu anda Refah Sınır Kapısı'nda yüzlerce gazeteci bekliyor. Aylardır bekliyorlar ki ilk fırsatta Gazze'ye girmeye çalışıyorlar. Hatta bazı yardım kuruluşlarının dahi çalışanları kendileri hakikate aktarmak için gazeteci görevine üstlenmek zorunda kaldılar." dedi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

İdris Kartal

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading