Yandex Metrica

2023 yılına kadar Türkiye'nin çinko ithalatını sıfırlayacak dev adım!

2023 yılına kadar Türkiye'nin çinko ithalatını sıfırlayacak dev adım!

Siirt'te 102 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilen ve istihdam alanı sağlayan çinko tesisi, ilk başlangıcında 3 bin kişiye doğrudan istihdam sağlayacak. 20 Kasım'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılacak tesisin 2023 yılına kadar Türkiye'nin çinko ithalatını sıfırlaması hedefleniyor.

Gündem

11.05.2024, 22:56

Lineer Metal AŞ tarafından Siirt Organize Sanayi Bölgesi'nde Türk-Katar ortaklığıyla tamamlanan çinko tesisine ilişkin şirketin İstanbul'daki genel merkezinde basın toplantısı yapıldı.

Toplantıda konuşan Lineer Metal AŞ Onursal Başkanı Prof. Dr. Yasin Aktay, yatırım bedeli 102 milyon dolar olarak değerlendirilen tesisin 20 Kasım'daki açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağını kaydetti.

çinko madeni

Fenerbahçe Lugano'ya elenirse ne olur? Avrupa Ligi'ne katılır mı? Fenerbahçe Lugano'ya elenirse ne olur? Avrupa Ligi'ne katılır mı? Haberi Görüntüle

ŞU ANDA TÜKETİLEN ÇİNKONUN TAMAMI İTHAL

Türkiye'nin şu anda yıllık tükettiği 250 bin ton çinkonun hepsini ithal ettiğini dile getiren Aktay, şu bilgileri verdi:

"Tesisimiz ilk etapta 90 bin tonluk üretimle Türkiye'nin çinkodaki ithalatını yüzde 40 azaltacak. Zamanla kapasiteyi artırarak yatırım tutarını 500 milyon dolara, ürettiğimiz çinkoyu da 250 bin tona ulaştırmayı hedefliyoruz. Amacımız; 2023 itibarıyla Türkiye'nin çinko ithalatının tamamen sıfırlanması. Ayrıca kurşun ithalatı da bitmiş olacak. Şu anda Türkiye'nin 250 bin tonluk çinko ithalatı için ödediği rakam 1 milyar dolar. Sadece ilk etapta 400 milyon dolarlık ithalatı engelleyecek ve cari açığa katkı sunacağız."

çinkolu

Aktay, çinko izabe tesisinin açılışının yapıldığı gün aynı girişimin bir sonucu ve devamı olarak bir kurşun-gümüş ve sülfürik asit olmak üzere iki fabrikanın daha temelinin atılacağını söyledi.
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading