Yandex Metrica

1915 Çanakkale Köprüsü'ne anlamlı ödül! Golden Gate Köprüsü'ne kardeş bir yapı

1915 Çanakkale Köprüsü'ne anlamlı ödül! Golden Gate Köprüsü'ne kardeş bir yapı

Çanakkale Boğazı'nda Lapseki ve Gelibolu ilçeleri arasında inşa edilen 1915 Çanakkale Köprüsü'ne "Avrupa Çelik Köprü Ödülü" verildi.

Gündem

21.05.2024, 22:01

 Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) idaresinde DL E&C, Limak, SK ecoplant ve Yapı Merkezi ortaklığı tarafından yapılan 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu küresel değerlendirmelerde ödül almayı sürdürüyor.

3 Haziran otogaza indirim mi geldi? LPG'ye bu gece indirim var mı? 3 Haziran otogaza indirim mi geldi? LPG'ye bu gece indirim... Haberi Görüntüle

ÖDÜL 2 YILDA BİR VERİLİYOR

Dev proje, Avrupa Yapısal Çelik Birliği (ECCS) tarafından, günümüzün modern köprülerinde çelik kullanımının ön planda tutulmasını teşvik etmek amacıyla her iki yılda bir verilen Avrupa Çelik Köprü Ödülü’ne layık bulundu. Seçici jüri tarafından yapılan değerlendirmelerde 1915 Çanakkale Köprüsü, San Francisco’daki Golden Gate Köprüsü’ne kardeş bir yapı ve bölgenin yeni sembolü olarak tanımlandı.

Azra Kohen İsrail soykırımına kılıf uydurmuştu: Çözümü kaçmakta buldu: Instagram'ı kapattı! Azra Kohen İsrail soykırımına kılıf uydurmuştu: Çözümü kaçmakta buldu: Instagram'ı... Haberi Görüntüle

MODERN MEGA MÜHENDİSLİĞİN ÖNEMLİ BİR ÖRNEĞİ

2023 metrelik orta açıklığıyla "dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü" ve 334 metre tepe noktasıyla "dünyanın en yüksek kuleli asma köprüsü" unvanına sahip 1915 Çanakkale Köprüsü, Avrupa Yapısal Çelik Birliği tarafından modern mega mühendisliğin önemli bir örneği olarak adlandırıldı.

Proje, kara yolu ve demir yolu köprüleri kategorisinde Avrupa’nın en iyisi seçildi.

Fatih Terim'in adını kullanarak onlarca kişiyi dolandırmıştı! Ünlü teknik direktör Seçil Erzan'dan şikayetçi oldu! Fatih Terim'in adını kullanarak onlarca kişiyi dolandırmıştı! Ünlü teknik direktör... Haberi Görüntüle

GOLDEN GATE KÖPRÜSÜ'NE KARDEŞ

Jürinin yaptığı değerlendirmede, Avrupa'yı Asya'ya bağlayan köprü, San Francisco'daki Golden Gate Köprüsü'ne kardeş olarak görülürken, aynı zamanda bölgenin yeni sembolü olarak anıldı.

Jüri üyelerinden, ECCS’nin ilk kadın yönetim kurulu üyesi, ilk kadın başkanı olan, Prof. Dr. Nesrin Yardımcı Tiryakioğlu ödül ile ilgili yaptığı açıklamada, şu değerlendirmede bulundu.

"1915 Çanakkale Köprüsü, bölgedeki kuvvetli rüzgarlara ve deprem risklerine dayanıklı şekilde inşa edildi. Bu mega mühendislik yapısı, mimari açıdan da büyük beğeni topladı. Dört yıllık rekor sürede inşaatı tamamlanan asma köprüde, yapıya uygun yüksek mukavemetli çelik kullanımı, operasyonların daha hızlı, sağlam ve dayanıklı yürütülmesini sağladı. 1915 Çanakkale Köprüsü günümüzün modern çelik yapıları için zengin bir örnek oluşturuyor."

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading