banner2

1915 Çanakkale Köprüsü dünyanın gündeminde! O alanda yılın en başarılı projesi seçildi

Uluslararası Yollar Federasyonu'nun enleri listesine bu yıl 1915 Çanakkale Köprüsü damga vurdu. Türkiye'nin mega projesi, köprü yapımında kullanılan yenilikçi yöntemler ve mühendislik çözümleriyle, yılın en başarılı projesi seçildi.

Gündem 03.11.2022, 16:03 03.11.2022, 16:45
Abone ol
1915 Çanakkale Köprüsü dünyanın gündeminde! O alanda yılın en başarılı projesi seçildi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan 1915 Çanakkale Köprüsü, dünyanın gündeminde yer almaya devam ediyor.  Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) idaresinde DL E&C, Limak, SK ecoplant ve Yapı Merkezi tarafından yapılan köprü, uluslararası ödül aldı.

ABD merkezli IRF kuruluşu tarafından 31 Ekim-3 Kasım tarihleri arasında Washington'da gerçekleştirilen Yarına Ulaşan Yollar Konferansı'nda IRF Küresel Yollar Başarı Ödülleri sahiplerini buldu.

4 YILLIK REKOR TAMAMLANMA SÜRESİ BAŞARIYI GETİRDİ

1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu Projesi, 4 yıllık rekor tamamlanma süresinde uygulanan yenilikçi yöntemler ve mühendislik çözümleri nedeniyle, "yapım metodolojisi" kategorisinde yılın en başarılı projesi seçildi. Ödülü, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Müşaviri Fethi Turgut, Karayolları Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Sağlam, KGM Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bölge Müdürü Sezgin Küçükbekir ve yüklenici ortak girişim adına ÇOK AŞ İcra Kurulu Üyesi Reşit Yıldız birlikte aldı.

BİRÇOK ÖDÜL ALDI

Ödül töreninden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"KGM tarafından yap-işlet-devret modeliyle ihale edilen ve inşaat çalışmaları Türkiye'den Limak ve Yapı Merkezi, Güney Kore'den DL E&C ve SK ecoplant şirketlerinin kurduğu ortak girişim tarafından yürütülen 1915 Çanakkale Köprüsü, 2023 metrelik orta açıklığıyla 'dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü' ve 334 metre tepe noktasıyla 'dünyanın en yüksek kuleli asma köprüsü' olma unvanını taşıyor. Uluslararası Yollar Federasyonu, 2021 yılında 1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu Projesi'ni, zengin kaynak çeşitliliğine sahip çoklu finansman yapısı nedeniyle 'Yılın En Başarılı Finansman Projesi' seçmişti. 1915 Çanakkale Köprüsü, şu ana dek 12 finans ödülü, 1 çevre ödülü, 4 istihdam ödülü ve 2 mühendislik ödülü kazandı."

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!