banner2

'Soğuk su' mesajını mahkeme affetmedi! Emsal niteliğinde karar geldi

Boşanma sürecinde eşine 'Üzerine bir bardak soğuk su iç' mesajı için çırakla soğuk su gönderen adama, mahkemeden emsal niteliğinde bir karar geldi. Adama rencide etme suçundan 55 bin TL ceza verildi.

Genel 11.02.2022, 14:52 11.02.2022, 14:53
Abone ol
'Soğuk su' mesajını mahkeme affetmedi! Emsal niteliğinde karar geldi

İstanbul’da yaşayan 26 yıllık evli H.A. karısı N.A. ile karşılıklı boşanmaya karar verdi. Bir çocukları bulunan çift, 2019 yılında avukatları aracılığıyla Anadolu Aile Mahkemesi’ne başvurarak boşanma davası açtı.

KARISININ AŞIRI KISKANÇ OLDUĞUNU ÖNE SÜRDÜ

Mahkemeye dava dilekçesi sunan H.A., karısının aşırı kıskanç olduğunu, uzun yıllardır aralarında duygu ve düşünce birliğinin sağlanamadığını öne sürdü.

Eşi N.A. ise, aşırı kıskançlık gösterdiği yönündeki iddiaların aksine kocasının sadakatsiz davranışlarına rağmen çocuğu için katlandığını, eşinin kendisine ve çocuğuna karşı ilgisiz, sevgisiz davrandığını, evlilikleri boyunca kendisine psikolojik, duygusal ve ekonomik şiddet uyguladığını belirtti. Koca, ağır kusurlu bulundu Davaya bakan Anadolu Aile Mahkemesi dosyayı karara bağladı.

BAKKAL ÇIRAĞIYLA SOĞUK SUYA EMSAL NİTELİĞİNDE KARAR

Kararda, çiftin sık sık tartıştıkları, kocanın karısına ve çocuğuna karşı ilgisiz ve soğuk davrandığı, evi terk ederek eşinin geçimi ile ilgilenmediği, müşterek eve ait abonelikler ile eşine verdiği kredi kartını iptal ettiği ve H.A.’nın karısı N.A.’ya bakkal çırağıyla soğuk su gönderdiği kaydedildi.

Taraflar arasında yaşanan bu olaylarda adamın ağır kusurlu olduğunu vurgulayan mahkeme, evlilik birliğinin temelinden sarsıldığı gerekçesiyle tarafların boşanmasına karar verdi.

RENCİDE ETTİĞİ İÇİN 55 BİN LİRA TAZMİNAT ÖDEYECEK

Boşanmaya neden olan olaylar yüzünden kadının kişilik haklarının zarar gördüğünü, adamın eşine bakkal çırağıyla soğuk su göndererek kadınlık gururunu rencide ettiğini aktaran mahkeme, kocanın 55 bin lira maddi ve manevi tazminat ödemesine hükmetti.

'EMSAL KARAR NİTELİĞİNDE'

Mahkemenin kararını değerlendiren avukat Veysel Kesat, “Aile Mahkemesi, kadın lehine manevi tazminat davasına hükmetmiştir. Bizler avukat olarak boşanma davalarında taraflara boşanma aşamasında herhangi bir şekilde kişilerin kişilik haklarına yönelik veya rencide edici bir fiilde bulunmamalarını, özellikle çocuklarının bu süreçten yoğun bir şekilde etkilenebileceklerini, bu süreci saygı çerçevesi içinde geçirmeleri için tavsiyelerde bulunuyoruz. Aile Mahkemesi’nin verdiği bu karar da emsal bir karar niteliğindedir. Erkeğin gerçekleştirmiş olduğu bu fiilin eşine karşı onur kırıcı, rencide edici hareket olduğu kabul edilmiş, bundan dolayı da manevi tazminata hükmederek davayı karara bağlamıştır” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!