Yandex Metrica

Yüz binlerce işçiye yüzyılın müjdesi! %15 refah payı + %45 zam talebi geldi! Taşeron, geçici, belediye işçisi herkesi ilgilendiriyor

Yüz binlerce işçiye yüzyılın müjdesi! %15 refah payı + %45 zam talebi geldi! Taşeron, geçici, belediye işçisi herkesi ilgilendiriyor

TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ kamu işçileri için taleplerini iletti. Peki, kamu işçisi maaşları ne kadar olacak? En düşük kamu işçisi ne kadar alacak? İşte, detaylar...

Ekonomi

01.05.2024, 13:00

Kamu işçileri toplu iş sözleşmelerini merakla beklerken TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ, 700 binden fazla kamu işçisini ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde taban ücretlerin brüt 15 bin liraya yükseltilmesini talep etti. Diğer yandan talepler arasında bütün ücretlere yüzde 15 refah payı ilave edilmesi ve birinci 6 ay yüzde 45 zam yapılması talebinde bulundu. Hal böyle olunca, kamu işçisi toplu iş sözleşmesi görüşmeleri bitti mi? 700 bin kamu işçisinin maaşı ne kadar olacak? 

Devletten destek alan vatandaşlara üzen haber! Bayram öncesi 65 yaş, engelli maaşı ve SED Ödemelerinde yeni karar! Devletten destek alan vatandaşlara üzen haber! Bayram öncesi 65 yaş,... Haberi Görüntüle

60 BİN GEÇİCİ İŞÇİ İÇİN DÜZENLEME

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan yaklaşık 60 bin geçici işçi bulunduğuna değinen Elitaş, 6 aydan az süreyle çalıştırılan, "mevsimlik işçi" diye adlandırılan işçilerin bulunduğunu hatırlattı. Elitaş, düzenlemeyle geçici işçilerin, ilgili kurum ve kuruluşun ihtiyacı doğrultusunda ilgili veya ilişkili bakanlığın izniyle 11 ay 29 gün çalıştırılma imkanı elde edeceğini söyledi.

Geçici işçilerin, çalıştıkları kurumda kadrolu işçi olabilmesi için de bir düzenleme yapılacağını anlatan Elitaş, şu şekilde konuştu:

Geçici işçi çalıştırılan kurum ve kuruluşlardaki kadrolarda herhangi bir şekilde boşalma olduğu takdirde kurum ilan edecek. Kıdem sırasına göre halen çalışan veya çalışma hakkı bulunan geçici işçilere öncelik vermekle birlikte onları kadrolu işçi haline dönüştürmüş olacak.

Chery almak hayal oldu! Çin menşeli otomobillere bakanlıktan ek vergi geliyor! Chery almak hayal oldu! Çin menşeli otomobillere bakanlıktan ek vergi... Haberi Görüntüle

700 BİN İŞÇİYİ İLGİLENDİREN GELİŞME

Kamudaki 700 bin işçinin zam pazarlığında trafik hızlanırken TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde zam talebi belli oldu. Taraflar anlaşmanın seçimden önce bitirilmesini isterken işçilerin 2 yıllık zam oranları ve diğer sosyal mali hakları belirlenecek.

İşçi ve işveren tarafı, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle ara verilen görüşmelere kaldığı yerden devam ediyor. 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmeleri, karayolları, demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, kömür işletmeleri, üniversiteler ve hastanelerin de aralarında olduğu kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 binden fazla işçiyi ilgilendiriyor.

Borsadan Borsadan "işlem vergisi" iddiası | Borsa ve kripto paralardan vergi... Haberi Görüntüle

YÜZDE 45 ZAM TALEBİ

Sabah gazetesinde yer alan habere göre; TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ, 700 binden fazla kamu işçisini ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde taban ücretlerin brüt 15 bin liraya yükseltilmesi, bütün ücretlere yüzde 15 refah payı ilave edilmesi ve birinci altı ay yüzde 45 zam yapılması talebinde bulundu.

İki konfederasyon tarafından yapılan ortak açıklamada, 2023-2024 yılı Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolüne ilişkin ortak taleplerin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına ve Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikasına (TÜHİS) iletildiği belirtildi.

Açıklamadaki talepler arasında ilk sırada, toplu iş sözleşmelerinin yürürlük başlangıç tarihinde aylık brüt çıplak ücretleri 15 bin liranın altında olan işçilerin aylık brüt çıplak ücretlerinin 15 bin liraya çekilmesi yer aldı..

İşçilerin ücretlerinin 15 bin lira taban ücrete çekilmesinin ardından bütün ücretlere yüzde 15 oranında refah payı ilave edilmesi istenerek, diğer talepler şöyle sıralandı:

  • Refah payı ilave edildikten sonra, toplu iş sözleşmesinin yürürlük başlangıç tarihindeki (aylık/günlük/saatlik) brüt çıplak ücretlerine, yürürlük başlangıç tarihinden geçerli olmak üzere birinci altı ay için yüzde 45 oranında zam yapılacak.
  • Diğer altı aylık dönemlerde, işçilerin aldıkları brüt çıplak ücretlerine (aylık/günlük/saatlik) yüzde 5 fazlası oranında zam yapılacak.
  • Toplu iş sözleşmelerinde 6772 sayılı Kanuna göre ödenen ilave tediye, kapsamdaki tüm işçilere (Belediye şirketleri ve il özel idare şirketleri dahil) ödenir. İş bu ilave tediye dışında işçilere toplu iş sözleşmesi ile ödenen ikramiye gün sayısı 60 günden az olan iş yerlerinde ikramiye gün sayısı 60 güne tamamlanacak..
  • Toplu iş sözleşmeleri kapsamındaki işçilere, sosyal yardım olarak 2023 yılı için her ay net 2 bin 500 lira, 2024 yılı için her ay net 3 bin 500 lira olarak ödenecek.

 

Ağustos 2021 tarihinde yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sonrasında kamudaki işçilerin taban ücreti 4 bin 100 TL'ye yükseltilmiş, ücretlere ise 2021-2022 döneminin ilk 6 ayı için yüzde 12, diğer 6 aylar içinse yüzde 5 artı enflasyon farkı oranında zam yapılmıştı..

Seyyanen artışla birlikte toplam artış yüzde 34'e ulaşmıştı.

2021 yılında asgari ücret ise net olarak 2.825 lira olarak uygulanmıştı.

Taban maaşlar bunun yüzde 45 oranında üzerine çıkmıştı.

2023 yılında ise asgari ücret net 8 bin 500 TL olarak uygulanıyor.

Sürücülerin dikkatine! Ehliyeti olan vatandaşları üzen haber geldi! Ehliyette üst yaş sınırı değişti! Sürücülerin dikkatine! Ehliyeti olan vatandaşları üzen haber geldi! Ehliyette üst... Haberi Görüntüle

MEMURLAR 1 AĞUSTOS'U BEKLİYOR

Öte yandan, yaklaşık 3,5 milyon memur ile 2,5 milyon memur emeklisinin maaşlarına yapılacak zam oranının belirleneceği 2024-2025 yıllarını kapsayan 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri, 1 Ağustos itibarıyla başlayacak. Burada da memurların alacakları zam oranları ve mali sosyal haklar belirlenmiş olacak.

Son yapılan artışlarda memurlar için toplu sözleşme de belirlenen oranlara ilaveten refah payı artıları da yapılmıştı. İşçiler için yapılacak görüşmelerde ortaya çıkacak sonuçlar memurlar tarafından da yakından izlenecek..

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading