Yandex Metrica

Sitede Ara

Yıllık 1200 ton cevher işlenecek! Nadir toprak elementleri oksitlerinin üretimine başlandı

Yıllık 1200 ton cevher işlenecek! Nadir toprak elementleri oksitlerinin üretimine başlandı

Eti Maden'den edinilen bilgiye göre, birçok önemli sektörde kullanılan nadir toprak elementlerinin üretimin yapılacağı pilot tesiste çalışmalar hızla devam ediyor.

Ekonomi

23.01.2024, 20:51

18 Nisan'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan tesiste yıllık 1200 ton cevher işlenecek.

Beylikova Florit Barit ve Nadir Toprak Elementleri İşletme Müdürü Lütfi Tozar, yaptığı açıklamada, pilot tesiste ilk etapta barit, florit ve nadir toprak elementlerinin üretileceğini söyledi.

Ne altın ne gümüş gerçek şampiyon o: Uranyum, Türkiye'yi de zengin etti! Ne altın ne gümüş gerçek şampiyon o: Uranyum, Türkiye'yi de... Haberi Görüntüle

70 BİN TON BARİT VE 70 BİN TON FLORİT ÜRETECEK

Tozar, pilot tesisten sonraki evrede hedefin 10 bin ton nadir toprak oksiti üretecek endüstriyel tesisi kurmak olduğunu belirterek, "Bu projenin akabinde çalışmalara başlayacağız. Ayrıca büyük tesiste 70 bin ton barit ve 70 bin ton florit de üreteceğiz." ifadelerini kullandı.

Emekliye dört koldan zam! Temmuz'da yapılacak zam oranı belli oldu: İşte cepleri dolduracak maaş tablosu! Emekliye dört koldan zam! Temmuz'da yapılacak zam oranı belli oldu:... Haberi Görüntüle

TEKNOLOJİ GELİŞİRME DAİRESİ BAŞKANI YORUMLADI

Teknoloji Geliştirme Dairesi Başkanı Derya Maraşlıoğlu ise, sahada bulunan minerallerin hepsinin ekonomik değeri olduğuna dikkati çekerek,"Pilot tesisteki çalışmalarımızı bunların kazanımına yönelik tasarladık. Bu aşamadan sonra da asıl endüstriyel tesis için çalışmalarımızı yapacağız. Endüstriyel tesis için bir hedefimiz var. Onu gerçekleştirmek için de belli parametreleri elde etmemiz gerekiyor. Pilot tesiste proses çalışacağız, eksiklerini, artılarını belirleyeceğiz." diye konuştu.

Cihat Yaycı'dan misilleme çağrısı: Onlar bize ateş açıyorsa Yunan teknesini vurun Cihat Yaycı'dan misilleme çağrısı: Onlar bize ateş açıyorsa Yunan teknesini... Haberi Görüntüle

TALEP ARTIYOR

Dünyada yaklaşık 800 milyon tonluk rezerve sahip Çin'deki Bayan Obo sahasından sonra 694 milyon ton nadir toprak elementi rezerviyle 2. sırada Beylikova sahasının bulunduğunu ifade eden Eti Maden Genel Müdürü Serkan Keleşer, sahanın ülke için önemini anlattı.

Keleşer, sahanın tarihinin 1950'lere dayandığını kaydederek, 2011-2017 yılları arasında yaklaşık 125 bin metre sondaj yapılıp 60 bin numune alındığını, 2017'den sonra da Hacettepe Üniversitesinin söz konusu numunelerle sahanın rezervini tespit ettiğini dile getirdi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading