Yandex Metrica

Vergi oranlarında artış olacak mı? Bakan Şimşek'ten son dakika açıklaması

Vergi oranlarında artış olacak mı? Bakan Şimşek'ten son dakika açıklaması

Son dakika haberleri... Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "KDV, kurumlar ve gelir vergisi oranlarında genel bir artış olmayacak. Motorlu taşıtlar vergisine ilişkin yeni bir düzenlemeyi aklımızın ucundan bile geçirmedik. Piyasaları tedirgin edecek adım atmayız. Şu an itibarıyla borsaya ya da başka bir alana yönelik piyasayı bozacak herhangi bir vergi düzenlemesi gündemimizde değil." açıklamasında bulundu. Ekonomi programının tek hedefinin enflasyonu tek haneye indirmek olduğunu belirten Bakan Şimşek, "Enflasyonu yükseltecek adım atmayacağız. Biz vatandaşımıza da piyasalara da sürpriz yapmayacağız" dedi. 

Ekonomi

05.03.2024, 09:51

Vergi politika planları ve kura yönelik beklentiler neler? Seçim sonrasında ekonomide neler değişecek?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, katıldığı bir televizyon kanalında ekonomi gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Motorlu taşıtlar vergisine ilişkin yeni bir düzenleme düşünmediklerini belirten Bakan Şimşek, enflasyona dair önemli mesajlar verdi.

Bakan Şimşek'in açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde;

Çocuğu üniversitede okuyanlara müjde: Öğrencilere maddi yardım dağıtılacak! Çocuğu üniversitede okuyanlara müjde: Öğrencilere maddi yardım dağıtılacak! Haberi Görüntüle

''SÜRPRİZ YAPMAYACAĞIZ''

Programımızın özü enflasyonu tek haneye indirmektir. Şu anda fiyat istikrarından uzağız ama hedefimiz bu. İkinci hedefimiz borç oranını yüzde 40 seviyesinin altında kalıcı olarak tutmak. Üçüncü hedefimiz sürdürülebilir cari açıktır. Bu hedeflere ulaşmada bize ayak bağı olan kur korumalıdan çıkış hedefimiz var. Burada piyasaları bozmadan kademeli çıkış hedefliyoruz. Enflasyonu yükseltecek adım atmayacağız. Biz vatandaşımıza da piyasalara da sürpriz yapmayacağız.

Merkez Bankası doların düşüşünü engelleyebilir mi? Yıl sonunda borsa kaç puan olur? Ünlü ekonomistten çarpıcı tahminler Merkez Bankası doların düşüşünü engelleyebilir mi? Yıl sonunda borsa kaç... Haberi Görüntüle

"KDV ARTIŞI OLMAYACAK"

KDV genel artışı olmayacak, kurumlar vergisi genel artışı olmayacak, gelir vergisi oranlarında genel bir artış olmayacak, MTV'ye ilişkin yeni bir düzenleme olmayacak. Bütçe disiplinini sağlayacağız. Kur hedefimiz yok ve olmayacak, serbest kur rejimindeyiz. Seçim sonrasına liranın değer kaybına ilişkin beklentiler bana çok anlamlı gelmiyor. Piyasada Merkez Bankası var, piyasaya arz ediyor bu doğru, ama bunun dışında müdahalemiz yok diyorlar. Yurtdışından kaynak girişi var. Küresel olarak faiz indirimleri bekleniyor. Bu da risk iştahını artıracak. Türkiye gibi hikayesi olan ülkelere fon akışı devam edecek.

Mayıs ayı enflasyon beklentisi nedir 2024? Mayıs ayı enflasyon beklentisi nedir 2024? Haberi Görüntüle

''KUR HEDEFİMİZ YOK''

Dünya Bankası ve uluslararası bankalarla çok iyi diyaloglar kurduk. Uzun vadeli ve uygun koşullarda 12,7 milyar dolar proje kredisi bekliyoruz. TL'yi destekleyen, cazip hale getiren bir politika seti var. Bizim kur hedefimiz yok. Ne aşırı değerli TL'yi ne aşırı değersiz TL'yi isteriz. Biz programımızı uygulayacağız, başarılı bir şekilde uygulandığında lira itibar kazanacak, reel olarak değer kaybetmeyecektir. Bu tür programlarda başarı ile uygulanan dezenflasyon programlarının neredeyse tamamında mahalli para birimi bir süre değer kazanıyor.

Bakanlık 'hayırlı ve bereketli olsun' ifadeleriyle duyurdu: Ödemeler hesaplara aktarılıyor Bakanlık 'hayırlı ve bereketli olsun' ifadeleriyle duyurdu: Ödemeler hesaplara aktarılıyor Haberi Görüntüle

''SEÇİM SONRASI VERGİDE YENİ DÜZENLEME YOK''

Piyasaları tedirgin edecek adım atmayız. Piyasayı bozacak bir vergi düzenlemesi gündemimizde yok. Seçimden sonrası için vergiyle ilgili herhangi bir düzenleme gündemimizde yok. KDV, gelir vergisi ve MTV oranlarında herhangi bir düzenleme gündemimizde yok.

Altın piyasası hafta sonu hareketlendi: 19 Mayıs güncel gram, çeyrek ve tam altın fiyatları Altın piyasası hafta sonu hareketlendi: 19 Mayıs güncel gram, çeyrek... Haberi Görüntüle

"KUR KORUMALIDAN ÇIKIŞ KADEMELİ OLACAK"

Kur korumalıdan çıkmayı önemsiyoruz ancak kademeli olacak. Piyasayı bozmayacak. Kur korumalı mevduattan çıkan ağırlı olarak mevduata gitti. Kur korumalı cazip olmaktan çıkmaya başladı. O konuda rahatım, kur korumalıdan çıkışı başaracağız.

Türkiye hazirana ayında büyük ihtimalle gri listeden çıkmış olacak.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Ekonomi


Loading