Yandex Metrica

Sitede Ara

Ünlü ekonomistten piyasaları sallayan açıklama! Gram altın bu tarihte 1600 TL olacak

Ünlü ekonomistten piyasaları sallayan açıklama! Gram altın bu tarihte 1600 TL olacak

Gram altında hareketlilik devam ederken dünya çapında faaliyet yürüten bankalardan ve uzman ekonomistlerden art arda yeni tahminler geldi. Ekonomistler, Fed yetkililerinin güvercin açıklamalarına devam etmesi halinde altının yıl sonuna doğru 1600 TL seviyesine çıkabileceğini düşünüyor.

Ekonomi

23.01.2024, 19:41

Küresel piyasalar, ABD enflasyon rakamlarının düşüş sinyali vermesi ve Fed'in 50 baz puan faiz artışına gitme ihtimali üzerine pozitif seyrediyor. Öte yandan Çin Merkez Bankası'nın faiz indirimi de piyasaları pozitif etkileyen başka bir etken oldu.

Makroekonomik verilerin ardından para piyasalarında Fed'in eylülde yüzde 64 ihtimalle 50 baz puan faiz artıracağı fiyatlanmaya başlarken, artan resesyon ihtimali tahvil piyasalarına da hareketlilik getirdi. Dün, tahvil piyasalarında alış ağırlıklı bir seyir izlenirken, terse dönen getiri eğrisi güçlü kalmaya devam ederek ülkenin resesyona gireceği fiyatlanmaya devam etti. Şimdi ise gözler yarınki Fed'in toplantı tutanaklarına çevrildi.

Altın düşecek mi, ne olacak? 13 mayıs güncel gram, çeyrek, yarım, tam altın fiyatları Altın düşecek mi, ne olacak? 13 mayıs güncel gram, çeyrek,... Haberi Görüntüle

ALTINDA HAREKETLİLİK!

Bu gelişmelerle dün yüzde 1,3 azalışla günü 1.778 dolardan tamamlayan altının ons fiyatı, 1794 dolardan güne başlamasının ardından şu sıralar altında 1.779 dolardan işlem görüyor. Ons fiyatındaki düşüşe paralel değer kaybeden altının gram fiyatı, günü yüzde 1,1 azalışla 1.027,6 liradan tamamladı. Altının gram fiyatı, güne yatay seyirle başlamasının ardından altında 1.025 lira seviyesinde işlem görüyor.

Araç alacaklara kritik uyarı! 7 Temmuz'dan itibaren satılmayacak Araç alacaklara kritik uyarı! 7 Temmuz'dan itibaren satılmayacak Haberi Görüntüle

"ONS ALTIN 2 BİN DOLARA DOĞRU YÜKSELİŞ YÜRÜYÜŞÜNDE"

Altın fiyatlarına ilişkin yatırımcılar tahminleri araştırırken CY Securities Baş Ekonomisti Clifford Bennett’ten yeni bir değerlendirme geldi. Uzman isim ons altın için yaptığı değerlendirmede 2000 dolar rakamını telaffuz ederek, “2.000 dolara doğru yükseliş yürüyüşüne devam etmeden önce bir veya iki hafta bu seviyede beklemede gibi görünüyor” dedi.

Bu bölgede kâr alımlarının gelebileceğini söyleyen uzman isim, “Altın muhtemelen 1.785 dolar civarında desteklenecek. 1.760 dolara kayma göz ardı edilemez. Ancak bu uzun vadeli harika bir satın alma fırsatını temsil eder” ifadelerini kullandı.

Yeni dönem resmen başladı! Akaryakıt fiyatları 13 bin bayide düzenlenecek Yeni dönem resmen başladı! Akaryakıt fiyatları 13 bin bayide düzenlenecek Haberi Görüntüle

EYLÜL VE EKİM KRİTİK

Piyasa uzmanı İslam Memiş de teknik olarak Ağustos ayında altın fiyatlarında düşüş görüleceğinin altını çizerken Eylül ve Ekim’in çok kritik olacağını kaydediyor. Memiş’e göre, yüksek tansiyon olacak ve jeopolitik riskler artacak. “Aman ha dikkat edin” diyerek yatırımcıyı uyaran İslam Memiş, gram altının yıl sonunda yaklaşık yüzde 60 artışla 1.600 TL’ye ulaşacağını iddia etti.

Memiş, “Artık, doların uluslararası piyasalardaki değer artışı kaçınılmaz. Ufak bir operasyon yaptılar. Altını çıkardılar. Biz de elimizdeki altını sattık. Tabii ki yine alacağız. Bekleriz birkaç hafta. Acelemiz yok. Gram altında da yıl sonu 1600 lirayı görmemiz mümkün” ifadelerini kullandı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading