Ünlü ekonomistten kan donduran açıklama! 'Dolarda kıyamet kopacak'

Ekonomist Murat Sururi Özbülbül, doların akıbeti için yatırımcıları telaşlandıran açıklamalarda bulundu.

Ekonomi 27.06.2022, 11:07
Ünlü ekonomistten kan donduran açıklama! 'Dolarda kıyamet kopacak'

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 9 Haziran 2022 tarihinde Finansal İstikrarını Güçlendirmesi yönelik yayınladığı açıklama kapsamında 24 Haziran 2022 cuma günü akşam saatlerinde, finansal istikrarın güçlendirilmesine ve kaynakların daha verimli kullanılarak kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışmasına yönelik atılacak koordineli makro ihtiyati adımlar atılmasına karar verildiğini açıkladı.

FELAKET SENARYOSU

Ekonomist Murat Sururi .Özbülbül, dolar hakkında en kötü senaryoları açıklarken, yatırımcıları telaşlandırdı.

Ekonomist Murat Sururi Özbülbül, BDDK'nın attığı kredi adımının doları düşürmekten uzak popülist bir adım olduğunu söyledi. Firmalara ellerindeki doları satmaları için baskı kurulduğuna işaret eden Özbülbül, Türkiye'den ciddi bir sermaye çıkışı olabileceğine dikkat çekti. "Şu anda dövizi düşürmekten ziyade döviz yokluğu krizi çıkmasın" diye uğraşıyorlar diyen Özbülbül şu şekilde konuştu:

"Firmalar ellerindeki doları yurt dışındaki firmasına gönderebilir, Türkiye'de kredi kullandığı döviz hesabını kapatır ancak Türkiye'den muazzam bir döviz çıkışı olur. İnsanlar Pazartesi günü sermaye kontrolü geliyor endişesine düşer bankadaki döviz cinsinden parasını çekmeye çalışırsa ortaya çok büyük bir döviz talebi çıkar. Bankaya ilk gidenler belki parasını çeker ancak diğerleri için sermaye kontrolü adımını devlet atabilir. Şu anda panik halinde döviz krizi çıkmasını engellemeye çalışıyorlar. Piyasada döviz bulunamaz hale gelebilir. Şunu söyleyebilirim kötü günler geçti çok kötü günler geliyor. Pazartesi günü şirketlerin döviz bozduracağını düşünmüyorum eğer öyle olsaydı şirketler KKM'ye geçerdi. Şirketler dövizi bankacılık sistemi içinde tutmayı tercih etmez de parayı yurt dışına aktarma yolunu ya da nakde dönmeyi seçerse döviz kuru muazzam bir patlama yaşar. İşte o zaman kıyamet kopar. Bu durum büyük ölçekli şirketleri daha çok ilgilendiriyor. KOBİ'leri ilgilendirmiyor ama burada KOBİ'ler korkabilir. Dolar ekstra bir durum olmazsa Pazartesi normal seviyeden açılır ancak insanlar Pazartesi dövizimin başına bir şey gelir korkusuyla parasını bankalardan çekmeye çalışırsa o zaman Pazartesi olağanüstü gelişmeler olabilir." 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!