Yandex Metrica

Sitede Ara

Ünlü ekonomi dergisi uyardı! Brent petrol o tarihte 150 dolara çıkacak

Ünlü ekonomi dergisi uyardı! Brent petrol o tarihte 150 dolara çıkacak

Koronavirüs salgını ve Rusya'nın maruz kaldığı yaptırımlar sonrası dünya enerji krizi ile mücadele ederken konunun uzmanları ilerleyen dönemlerde petrolün fiyatında tırmanma gözleneceğini ifade etti. ABD merkezli Foreign Policy dergisi ise konuyla ilgili yaptığı haberde brent petrol fiyatının 150 dolara kadar çıkacağını bildirdi.

Ekonomi

23.01.2024, 22:09

Dünya genelinde yaşanan enerji krizi brent petrol fiyatlarını artırırken, ABD'de benzin fiyatları katlanarak artmaya başladı. Avrupa ise elektrik ve doğalgaz krizi ile karşı karşıya kaldı. 

ABD merkezli Foreign Policy dergisi konuyla ilgili hazırladığı yazıda, petrolün yakında 150 dolara kadar çıkacağını iddia etti. Yazıda alınan önlemlere rağmen fiyat düşüşünün neredeyse imkansız olduğuna değinildi. 

Biden yönetiminin, Stratejik Petrol Rezervi'nden petrol piyasaya sürdüğü ve Suudi Arabistan'a üretimi artırması için çağrı yaptığı hatırlatıldı. 

Söz konusu çağrıyı reddeden Riyad'ın haziran başında tavrını yumuşattığı, temmuz ve ağustos aylarında ise üretimi artıracağını açıkladığı aktarıldı.

Son viraja girildi: Kiralarda yüzde 25 zam sınırı kalkıyor! Temmuz'da neler değişecek? Son viraja girildi: Kiralarda yüzde 25 zam sınırı kalkıyor! Temmuz'da... Haberi Görüntüle

PETROL FİYATI 150 DOLARI AŞACAK 

Yazıda, "Ama bu, tüketiciler için avuntu. Petrol fiyatı düşmedi. Muhtemelen yükselecek ve eylül sonunda varil başına 150 doları aşacak. Bu fiyat, 2008'den beri görülmedi." ifadelerine yer verildi. 

Biden yönetiminin söz konusu fiyat şokuna karşı yapabileceği az şey olduğu bunun da dört sebebi olduğuna dikkat çekildi. 

Emekliye bir yeni bayram sürprizi daha! Bankalar bombayı patlattı! SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine ek ödeme Emekliye bir yeni bayram sürprizi daha! Bankalar bombayı patlattı! SSK... Haberi Görüntüle

TALEP ARTARKEN ARZ AZALIYOR 

İlk neden olarak, petrol fiyatlarının yükselmesine rağmen, petrol ürünleri tüketiminin düşmemesi gösterildi.

Tüketici güveninin düşük olduğu, ancak Amerikalıların büyük miktarlarda ürün satın almaya devam ettiği kaydedildi. Diğer büyük ekonomilerin de artan taleple karşı karşıya kaldığı notuna yer verildi.

Bu fiyata kapış kapış satılacak: BMW’den ucuz elektrikli otomobil hamlesi Bu fiyata kapış kapış satılacak: BMW’den ucuz elektrikli otomobil hamlesi Haberi Görüntüle

PETROLÜN İŞLENMESİ KARMAŞIK VE MALİYETLİ 

İkinci neden olarak ise daha karmaşık ve ham petrolün kullanılabilir petrol ürünlerine dönüştürülme biçimleriyle ilişkili olduğuna vurgu yapılarak, şu ifadelere yer verildi:

Koronavirüs salgını, ABD ve Avrupa'daki birden fazla rafinerinin kapanmasıyla küresel arıtma kapasitesinde düşüşe tanık oldu. Bazı tesisler pandemi nedeniyle kapatıldı.

Ancak, 2019'un sonlarında petrol şirketleri, daralan marjlar ve gelecekteki belirsiz talepler nedeniyle rafineri kapasitesindeki düşüşleri zaten gözlemliyordu.

Parasını bunlara yatıranlar kazandı! Bu hafta kazandıran yatırım aracı belli oldu! Parasını bunlara yatıranlar kazandı! Bu hafta kazandıran yatırım aracı belli... Haberi Görüntüle

STOKLAR HIZLA TÜKENİYOR 

Ülkeler ve bünyelerinde bulunan şirketlerin depolanan petrol ve petrol ürünlerinden faydalanabildiği bununla birlikte stokların hızla tükendiği belirtildi. 

Bu durumun da fiyatların artmasının üçüncü sebebi olduğu belirtildi. 

Togg müjdeyi verdi: Bayrama özel yüzde 50 İndirim: Tüm modellerde geçerli Togg müjdeyi verdi: Bayrama özel yüzde 50 İndirim: Tüm modellerde... Haberi Görüntüle

ÜRETİMİ ARTIRMAK GİDEREK DAHA DA ZORLAŞIYOR 

Diğer yandan dördüncü sebep olarak, "Üreticiler, normal şartlar altında daha fazla petrol piyasaya sürerek daha yüksek talep seviyelerine cevap verir. Ancak küresel petrol ekonomisinde şaşırtıcı derecede az miktarda yedek kapasite kaldı.

Dünyanın en büyük petrol üreticisi olan ABD, 2022'de üretimini günde 720 bin varile kadar artıracak. Suudi Arabistan liderliğindeki OPEC'in yedek kapasitesi günde 2 milyon varilden az.

OPEC, temmuz ve ağustos aylarında günde yaklaşık 600 bin varillik artış duyurdu. Ancak uzmanlar, gruba birçok üye ülkede kotaları vuran mevcut zorluklar nedeniyle OPEC'in bu seviyeye ulaşmasını beklemiyor" sözleri kullanıldı. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading