SON DAKİKA
Türkiye'nin ilk beş aylık ihracat rakamlarında rekor Ortadoğu'da

Türkiye'nin ilk beş aylık ihracat rakamlarında rekor Ortadoğu'da

Ekonomi

23.01.2024, 21:56

Türkiye'nin ihracatı ocak-mayıs dönemini kapsayan 5 aylık süreçte önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 38,3 artarak 61 milyar 598 milyon 987 bin dolardan 85 milyar 219 milyon 653 bin dolara çıktı.

Türkiye'nin yalnızca Ortadoğu ülkelerine yaptığı ihracat ise ocak-mayıs ayların döneminde 2020 yılının aynı dönemine göre yüzde 15,2 artarak 10 milyar 44 milyon 538 bin dolara yükseldi. Mayıs ayı verilerine göre Ortadoğu ülkelerine, önceki yılın aynı dönemine kıyasla, yüzde 34 artışla 1 milyar 776 milyon 194 bin dolarlık ihracat yapıldı.

2021 yılının ilk beş ayında Ortadoğu ülkelerine en çok ihracatı yapılanların başında kimyevi maddeler ve mamulleri, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ve çelik ihracatı geliyor. Yine aynı dönemde Ortadoğu ülkelerine yapılan ihratta kimyevi maddeler ve mamulleri, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ve çelik ihracatının payı yüzde 40 olarak kayıtlara geçti.

ORTADOĞU'DA EN FAZLA İHRACAT IRAK'A YAPILDI

Yılın ilk beş ayında Ortadoğu ülkelerinin Türkiye'nin ihracatından aldığı pay yüzde 11,79 oldu. Türkiye'nin bu dönemde Ortadoğu ülkeleri arasında en fazla dış satım yaptığı ülke ise Irak. Irak'a yapılan ihracat bu dönemde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23 artarak 2 milyar 586 milyon 769 bin dolardan 3 milyar 173 milyon 873 bin dolara yükseldi. Yine Irak'a en fazla ihracat ocak-mayıs döneminde İstanbul'dan gerçekleşti. İstanbullu şirketlerin Irak'a dış satımı bu dönemde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29,8 artarak 706 milyon 809 bin dolardan 917 milyon 501 bin dolara yükseldi.


ORTADOĞU VAZGEÇİLMEZ ORTAKLARIMIZ ARASINDA 
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Ortadoğu ve Körfez İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Ümit Kiler, başta Suudi Arabistan olmak üzere Ortadoğu ve Körfez ülkelerinin "Vizyon 2030" hedeflerinin mevcut olduğunu ifade etti. Ortadoğu ve Körfez ülkelerinin "Vizyon 2030" hedefleri kapsamında özellikle petrol ve doğalgaza bağlı ekonomilerini çeşitlendirmeyi petrol ve doğalgaz gelirlerinin yıllık bütçedeki yüzdelerini azaltmayı hedeflediğini dile getiren Kiler, "Bu kapsamda özellikle gıda, temizlik ürünleri, ilaç, medikal ekipmanlar, hayvancılık ve tarım başta olmak üzere çeşitli sektörlerde yerli sanayi hamlesini başlatmış ve bir miktar da mesafe kaydetmişlerdir. Petrol harici ithalata bağlı sektörlerin ithalat rakamlarını azaltarak sürdürülebilir bir ekonomik modeli tertiplemeyi öngörmektedirler." dedi.

Kiler, "Ortadoğu ülkelerinin Türkiye’den ithal ettiği ürünlerin ilk beşini incelediğinizde makine, makine ekipmanları, elektronik ürünler ve parçaları, demir ve çelik kalemlerinin öne çıktığını görebiliyoruz. Öte yandan Türkiye’nin sanayi üretimine odaklandığımızda ise geçen yıla oranla bu yıl yüzde 8,8 arttığını gözlemleyebiliyoruz. Özellikle imalat ve imalat makinelerinin bu verideki oranın yüksek seviyede olduğunu görüyoruz. Bu da bize Ortadoğu’nun özel sektörümüz için vazgeçilmez ortaklar arasında olduğu bir kez daha gösteriyor." değerlendirmesinde bulundu.

TEMEL İHTİYAÇLARDA DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTACAK FIRSATLAR MEVCUT

Suudi Arabistan başta olmak üzere Katar, Umman, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt gibi ülkelerin yerli sanayii hamlelerinde 2030 vizyonu çerçevesinde adımlarını atacağını aktaran Kiler, "Temel ihtiyaçlarda dışa bağımlılığı azaltmak noktasında gıda, temizlik ve kimyevi maddeler, ilaç, medikal ekipmanlar, yaş sebze ve meyve-tarım, hayvancılık, dijitalleşme, e-ticaret, e-bankacılık vb. çok çeşitli sektörlerde Türk iş dünyası için fırsatlar mevcut. Türk özel sektörümüze ve bahsi geçen sektörlerde yüksek kabiliyete sahip olan üreticilerimizi, bölgeyi yakından takip etmelerini ve markaja almalarını tavsiye ediyorum." açıklamasını yaptı

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading