SON DAKİKA
Türkiye Yüzyılı'nın imza projesi!  Akkuyu NGS'de sona gelindi!

Türkiye Yüzyılı'nın imza projesi! Akkuyu NGS'de sona gelindi!

Türkiye'de cari açık problemini kökünden çözecek enerjide bağımsızlık hamlesinin önemli bir yapı taşı AKKUYU NGS ile atılacak. Türkiye Yüzyılı'nın imza projelerinden Akkuyu Nükleer Santrali'nde çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Türkiye'nin elektriğinin yüzde 10'unu karşılayacak santralde çalışmaların sonuna gelindi.

Ekonomi

23.01.2024, 21:46

Türkiye Yüzyılı'nın en önemli projelerinden olan ve  Türkiye'nin elektriğinin yüzde 10'unu karşılayacak Mersin'deki Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde (NGS) çalışmalar dört koldan hız kesmeden sürüyor.  Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde öncelik uzun süreli ve güvenli enerji üretimi olurken, 2025'te ilk ünitenin tamamen ticari işletmeye alınması planlanıyor.

Dul ve yetim bayram ikramiyesi ne zaman, hangi tarihte alacak... Haberi Görüntüle

DEVREYE ALININCA TÜM EKİPMANLAR KONTROL EDİLECEK 

Akkuyu Nükleer AŞ İnşaat Müdür Yardımcısı Dmitry Romanets, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) uzun süreli ve güvenli çalışması için ilk ünitenin devreye alınması aşamasında tüm ekipmanların kontrol edileceğini ifade etti. Romanets, yapımı Mersin'in Gülnar ilçesinde devam eden Türkiye'nin ilk nükleer enerji santralinde gelinen aşamayı ve yürütülen çalışmaları anlattı. 

Emeklilere şubat sürprizi geldi! Net maaşı 10 bin TL ve... Haberi Görüntüle

ÖNCELİK UZUN VE GÜVENLİ ENERJİ ÜRETİMİ 

Akkuyu NGS'nin, dünyanın en büyük nükleer inşaat sahası olduğunu belirten Romanets, "Santralde 4 güç ünitesini aynı anda kuruyoruz. Neredeyse 30 bin kişi çalışıyor. Çalışmalarımıza 7 gün 24 saat şeklinde devam ediyoruz." dedi.

Sürücülerin dikkatine! Bu cezayı ödememek için yapmanız gereken tek şey... Haberi Görüntüle

BİRİNCİ ÜNİTEDE ÇALIŞMALAR BİTMEK ÜZERE

Romanets, santralin birinci ünitesindeki çalışmaların hızla sürdüğünü belirterek, "Birinci ünitede şu an genel inşaat çalışmaları bitmek üzere. 'Devreye alma çalışmaları' dediğimiz aşamaya geçiyoruz. Bu aşamada bütün unsurları ve ekipmanları kontrol edeceğiz. Bunun sayesinde santralimiz uzun ve güvenli şekilde çalışıyor olacak." diye konuştu.

RAMAZAN PİDESİ FİYATI BELLİ OLDU! İstanbul, Ankara,İzmir ramazan pidesi ne... Haberi Görüntüle

2025 YILINDA DEVREYE ALINACAK 

Santralin 60 yıl olarak planlanan işletme ömrünün 20 yıl uzatılma imkanı olduğunu ifade eden Romanets, "Ana önceliğimiz güvenlik. 2025'te ilk üniteyi tamamen ticari işletmeye almak durumundayız.Elektrik satın alma sözleşmesi kapsamında, ilk elektriği 2025'in Temmuz ayında vermemiz gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.Romanets, santralin diğer ünitelerindeki çalışmaların da planlanan takvime uygun ilerlediği bilgisini verdi.


.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading