Yandex Metrica
SON DAKİKA
Türk otomotiv sektöründe hedef Rusya'ya ihracatı katlamak

Türk otomotiv sektöründe hedef Rusya'ya ihracatı katlamak

Türkiye otomotiv sektörü temsilcileri, Rusya’ya olan otomotiv ihracatını 10 milyar doların üstüne çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Ekonomi

23.01.2024, 17:30

Türkiye otomotiv sektörü temsilcileri, bugün Bursa’da düzenlenen ‘’Rusya Otomotiv Dijital Sektörel Ticaret Heyeti’’ başlıklı programda, otomotiv ihracatına ilişkin önemli bilgiler verdi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçılar Birliği (OİB) tarafından ortaklaşa düzenlenen programda, Rusya’ya otomotiv ihracatının 10 milyar doların üzerine çıkarılmasının hedeflendiği ifade edildi.

SGK 1999 ve 2008 sigorta girişi olanlar erken emekli mi... Haberi Görüntüle

TİM Başkanı İsmail Gülle: ''son 6 ayın 5’inde ihracat rekoru kırdık''

21 Şubat 2024 Çarşamba Dolar, Euro ne kadar oldu? Dolar... Haberi Görüntüle

Programda konuşan TİM Başkanı İsmail Gülle, Koronavirüs (Covid-19) salgını dönemindeki otomotiv ihracatı durumuna ilişkin ‘’son 6 ayın 5’inde ihracat rekoru kırdık’’ dedi.

Rusya ile 4.5 milyar dolar olan otomotiv ihracatını 10 milyar doların üzerine çıkarmayı hedeflediklerini belirten Gülle, Türkiye ile Rusya arasındaki derin ticari ilişkilerin otomotivde de daha ileri gideceğine inandığını kaydetti.

Gülle, ihracatta kurdukları Sanal Ticaret Heyetleriyle önemli başarılar kazandıklarını ifade ettiği konuşmada, şunları söyledi;

‘’Son 6 ayda 100 milyar doları aşan ihracatımızın da temelinde, işte bu faaliyetlerimiz yatıyor. Her geçen gün sanal ticaret heyetlerimizle daha çok ihracatçıya ve alıcı firmaya ulaşıyor, yeni ihracat imkanlarının temelini atıyoruz. İnşallah tüm bu çalışmalarımız sayesinde 2021 yılını, 184 milyar dolar hedefimizin üzerinde, hatta 200 milyar dolar seviyelerinde tamamlayacağız.’’

Türkiye ve Rusya arasındaki karşılıklı yatırımın 20 milyar dolar düzeyini aştığını aktaran Gülle, şunları kaydetti;

‘’Rusya'nın, 144 milyonu aşkın nüfusu, jeostratejik konumu, köklü tarihi ve ekonomik büyüklüğüyle bölgesel barış ve istikrar için önemli bir konumda bulunuyor. İnanıyorum ki ticaret diplomasisi eliyle, iki ülke arasında derin ilişkiler dış ticarette de daha ileriye gidecek, en kısa sürede ihracatımızı 4,5 milyar dolar seviyesinden 10 milyar doların üzerine taşıyacağız.’’

TİM Başkanı İsmail Gülle

O şartları sağlamıyorsanız dikkat! Kredi limitiniz düşürülecek! Haberi Görüntüle

OİB Başkanı: ''Otomotivde 2021 ihracat hedefi 30 milyar dolar''

Programda konuşan OİB Başkanı Baran Çelik ise son 15 yılın sektörel ihracat şampiyonu olan otomotiv endüstrisinin, Türkiye ihracatının yaklaşık 5'te 1'ini tek başına gerçekleştirdiğini belirtti.

Konuşmasında, hem Türkiye’deki genel otomotiv ihracatı hem de Rusya’ya olan ihracat hakkında bilgi veren Çelik, şunları aktardı;

"2021 yılıyla tekrar pandemi öncesindeki rakamlara dönme hedefiyle otomotiv endüstrisinin ihracat hedefini 30 milyar dolar olarak belirledik. Ocak-nisan döneminde ihracatımız yüzde 34 arttı ve 10,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Geçen yıl mart ve nisan aylarında pandemi nedeniyle rakamlarımız oldukça düşük kalmıştı. Bu yıl bu nedenle yüksek oranlı artışlar yaşıyoruz ancak her şeyin yolunda gittiğini söylemek mümkün değil. Zaman zaman ülkeler kapanma tedbirlerine başvuruyorlar. Bu nedenle Avrupa pazarlarında toparlanma yavaş gerçekleşiyor. Rusya tedarik endüstrisinde en fazla ihracat gerçekleştirdiğimiz 8'inci ülke konumunda yer alıyor. Bu ülkeye yönelik tedarik endüstrisi ihracatımız 2020 yılında yaklaşık 400 milyon dolar olarak gerçekleşti. Rusya'ya yönelik toplam otomotiv ihracatımız içerisinde tedarik endüstrisinin payı yüzde 83. Rusya'nın tedarik endüstrisi ithalatı 10 milyar dolar civarında ve Türkiye, Rusya'nın tedarik endüstrisi ithalatında 7'nci sırada yer alıyor."

Kaynak: AA

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading