Yandex Metrica

Sitede Ara

Türk ekonomisini ne bekliyor? Dünyaca ünlü ekonomistlerden seçim yorumu: Robin Brooks, Brad Setser, Timothy Ash Türkiye'yi değerlendirdi

Türk ekonomisini ne bekliyor? Dünyaca ünlü ekonomistlerden seçim yorumu: Robin Brooks, Brad Setser, Timothy Ash Türkiye'yi değerlendirdi

Dünyanın en çok takip edilen ve yorumları dinlenen 3 ekonomist Türkiye'deki yerel seçimleri değerlendirdi. 31 Mart yerel seçimlerinden sonra Türk ekonomisinin ne yönde tavır alacağını değerlendiren Robin Brooks, Brad Setser, Timothy Ash kritik açıklamalarda bulundu.

Ekonomi

08.05.2024, 17:02

31 Mart yerel seçimlerinde Türkiye genelinde % 37.74 oy alan Cumhuriyet Halk Partisi, 1977 yılından beri ilk kez 1. parti olarak dış medyanın da ilgisini çekti.

Prim eksiği olanlar emekliliğin tadını çıkartacak: Bağ-Kur'lu esnaflar gözünüz aydın Prim eksiği olanlar emekliliğin tadını çıkartacak: Bağ-Kur'lu esnaflar gözünüz aydın Haberi Görüntüle

TÜRK EKONOMİSİ NE OLACAK?

Seçinin hemen ardından ilk işlem gününde piyasalar yükseliş ile başlarken ekonomik ibrenin nasıl bir ivme alacağı merak konusu oldu. özellikle sosyal medyada yaptığı yorumlarla ünlenen küresel iktisatçılar da vakit kaybetmeden Türkiye analizlerine başladı.

Temmuz'da rekor zam: En düşük işçi maaşı 40 bin TL'yi aşacak Temmuz'da rekor zam: En düşük işçi maaşı 40 bin TL'yi... Haberi Görüntüle

"PİYASALAR SEÇİM SONUCUNU BEĞENMEYECEK"

Sosyal medya hesabından Türkiye'deki seçimleri değerlendiren Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Başekonomisti Robin Brooks, "Piyasalar Türkiye'deki seçim sonucunu beğenmeyecek" dedi.

15 Haziran'da hesaplara yatırılacak! Emekliye 3.000+10.250 TL’lik ikramiye müjdesi! 15 Haziran'da hesaplara yatırılacak! Emekliye 3.000+10.250 TL’lik ikramiye müjdesi! Haberi Görüntüle

ROBIN BROOKS TÜRKİYE EKONOMİSİNİ DEĞERLENDİRDİ

Sözlerine devam eden Brooks, "Seçimle ilgili teşviklerin sona ermesini ve ortodoksluğa dönüşü umuyorlardı. Bu sonuç tam tersi bir sinyal gönderecek. Piyasalar bunu Türkiye'yi sürekli seçim modunda tutmak olarak görecek. Daha fazla pump-priming, Daha fazla devalüasyon…" ifadelerini kullandı.

Yapı Kredi Bankası BAE'ye mi satılıyor? Yapı Kredi Bankası BAE'ye mi satılıyor? Haberi Görüntüle

BROOKS'A DESTEK TIMOTHY ASH'DEN GELDİ

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Başekonomisti Robin Brooks'un paylaşımına destek veren Timothy Ash sosyal medya hesabından Robin Brooks'un haklı olduğunu belirtti.

Emekli destek paketinin içinde yok yok: Ücretsiz tatil, trende indirim, eczane, giyim, market alışverişi ve çok daha fazlası Emekli destek paketinin içinde yok yok: Ücretsiz tatil, trende indirim,... Haberi Görüntüle

MEHMET ŞİMŞEK'E DESTEK İKİ KATINA ÇIKMALI

Genellikle gelişmekte olan piyasalar, özellikle de Doğu Avrupa ve Balkanlar konusunda çalışmalar yapan ekonomist Timothy Ash, "CHP'nin İstanbul, Ankara, İzmir ve (diğer) büyük şehirleri alması ve ulusal oylamada da AK Parti'yi yenmesi ile birlikte AK Parti, yerel seçimlerde oldukça net bir şekilde, büyük bir yenilgi aldı. Her şey enflasyonla ilgili! [Bu durumda] Erdoğan'ın, Şimşek ve TCMB'deki yeni ekibe desteğini iki katına çıkarması gerekiyor..." ifadelerini kullandı.

Paylaşımına devam eden Ash, "Piyasalar Erdoğan'dan enflasyonla mücadelenin devam edeceği, Şimşek ve ekibinin kalacağı konusunda güvence isteyecek. TCMB reeskont faizini artırıyor. Bunun anlamı şu: Piyasaya tam olarak doğru sinyali göndermek ve 'Biz burada Ortodoks olarak kalıyoruz ve enflasyonla mücadele için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız.' mesajı..." ifadelerini kullandı.

Bakanlık devreye girdi: O ürünlerin satışı Türkiye'de yasaklandı: İçinde çok sevdiğiniz gofret olabilir Bakanlık devreye girdi: O ürünlerin satışı Türkiye'de yasaklandı: İçinde çok... Haberi Görüntüle

"SİYASİ DİRİLİŞİN YOLU ENFLASYONU ÖLDÜRMEK"

Türk ekonomisini değerlendirmeye devam eden Ash, "Erdoğan'ın yaptığı konuşmada enflasyonla ilgili hataları kabul etti, Şimşek'i ve ekonomi ekibini destekleme sözü veriyor. Muhtemelen pazar için en iyi sonuç bu oldu. Demokrasi yeniden onaylandı." dedi.

"Erdoğan için gerçeklik kontrolü Erken seçim/anayasa referandumu şansı yok." diyerek sözlerine devam eden Ash, "Erdoğan için tek yol Şimşek'e geri dönmek ve siyasi dirilişin yolu olarak enflasyonu öldürmek." ifadelerini kullandı.

Sözlerine devam eden Ash, "Yıkıcı seçim sonuçları AK Parti'nin bir sıfırlamaya ihtiyacı olduğunu gösteriyor. Şimşek gibi reformculara daha belirgin bir rol verildiğini, Fidan, Bayraktar, Kalın ve diğerleri gibi isimlere daha fazla delegasyon/önem verildiğini görmemiz muhtemeldir." dedi.

Musluk suyu trendi mi geliyor? Damacana sularına rekor zam Musluk suyu trendi mi geliyor? Damacana sularına rekor zam Haberi Görüntüle

BIDEN'IN ESKİ DANIŞMANINDAN FAİZ ÖNERİSİ

Öte yendan Türkiye'deki seçimleri değerlendiren bir başka isim de Harvard'lı akademisyen ve ABD Başkanı Joe Biden'ın eski ekonomi danışmanı Brad Setser oldu. Sosyal medya hesabından açıklamlarda bulunan Setser, "Partinin pek başarılı olmadığı son seçimlerden sonra Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomi politikasını nasıl ayarladığını görmek ilginç olacak." ifadelerini kullandı.

Akıllı telefon alacaklar dikkat! Bu modellere zam gelecek Akıllı telefon alacaklar dikkat! Bu modellere zam gelecek Haberi Görüntüle

SWAP AYARLI REZERV DÜŞÜRÜLMESİ

Paylaşımına devam eden Brad Setser, "Manevra marjı Türkiye'nin (düşen) döviz rezervleriyle sınırlı. Türklere döviz satıp bankalara yatırdıktan sonra bankaların bunu TCMB'ye geri vermesi (swap ayarlı net rezervlerin düşürülmesi) ile cari açığın finansmanı için yurt dışından alınan dövizin kullanılması arasında fark olduğu doğru..." dedi.

Sözlerine devam eden Brad Setser, "Ancak seçim öncesinde döviz rezervlerindeki hızlı düşüş, Türklerin seçimin lirada ilave bir düşüşe yol açacağından korktuğunu ve korunmak istediklerini gösterdi. Ve Erdoğan'ın bu beklentileri onaylayıp onaylamayacağına karar vermesi gerekiyor. Erdoğan bu gece Şimşek'e bir destek gösterisi yaptı (okuduklarıma göre) ve seçeneklerinin aslında Türkiye'nin sınırlı döviz rezervleri nedeniyle kısıtlı olduğundan şüpheleniyorum (Katarlılardan veya Suudilerden daha fazla döviz alamazsa)..." ifadelerini kullandı.

Elinizi çabuk tutun, son 3 gün! PTT'den her başvurana 7 bin 608 lira devlet desteği verilecek! Elinizi çabuk tutun, son 3 gün! PTT'den her başvurana 7... Haberi Görüntüle

ERDOĞAN GEÇMİŞTE TAVŞAN ÇIKARMIŞTI

Türkiye ekonomisini değerlendiren Brad Setser "Ancak ABD Doları karşısında mevcut yönetilen yavaş ilerlemeri sürdürmek (yavaş ilerleme bir miktar değer kaybına izin veriyor, ancak değer kaybı enflasyon oranından daha yavaş oldu) muhtemelen daha fazla faiz artırımı ve daha fazla sıkılaştırma gerektiriyor... ve Erdoğan da yüksek oranlardan pek hoşlanmıyor." dedi.

"TL'nin biraz daha değer kaybetmesine izin vermek bir anlamda rasyonel (enflasyon bir tür ayarlama ihtiyacını ortadan kaldıracak kadar hızlı düşmedi), ancak TL'nin çıkışını onaylıyor ve enflasyonist baskıyı artırıyor." diyerek sözlerine devam eden Setser Erdoğan'ın Şimşek öncesi politika tercihleri göz önüne alındığında, Türkiye'nin gerçekten ortodoksluktan uzaklaşacak kaynaklara (özellikle dövize) sahip olduğundan emin değilim… Ancak Erdoğan, geçmişte şapkadan tavşanlar çıkardı, bu yüzden asla gerçekten ne olur bilemezsiniz... Kesinlikle 3-4 yıl önce Türkiye'nin CBRT'nin FX bilançosunu olduğu kadar kaldırabileceğini tahmin etmedim. İlginç olmalı.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Ekonomi


Loading