banner2

Tüm vatandaşlara 4500 lira ödeme! Destek ödemeleri artırıldı: Yüzde 50 oranında hesaplara yansıyacak 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, sosyal yardım ödemelerine ilişkin açıklama yaptı. Ödemelerin 4 bin 500 TL'ye yükseldiğini ifade etti. İşte ayrıntılar...

Ekonomi 28.05.2023, 12:15 29.05.2023, 14:10
Abone ol
Tüm vatandaşlara 4500 lira ödeme! Destek ödemeleri artırıldı: Yüzde 50 oranında hesaplara yansıyacak 

Resmi Gazete üzerinden yayımlanarak yasalaşmış olan yardım ödemelerine ilişkin açıklama, Bakan Derya Yanık'tan geldi. Yanık, yüzde 50 artış ile sosyal ödeme olarak vatandaşlara geçecek ödeme miktarının 4 bin 500 TL’ye yükseldiğini belirtti. Tüm vatandaşların başvuru yapabileceği sosyal ödemenin detayları verildi. 

Resmi Gazete’den kamuoyuna bildirilen “Ücretsiz seyahat kapsamında yapılan gelir ödemesine dair usul ve esaslarla ilgili yönetmelik” konusunda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık açıklama yaptı. Peki, sosyal yardım koşulları neler? Başvurular nereden ve nasıl yapılıyor?

YÜZDE 50 ARTIŞ YAPILDI 

Bakan Derya Yanık yaptığı açıklamada yüzde 50 artış oranına dair "Şehir içinde yapılan deniz yolu ödemesinde 2 bin 250 TL’den 3 bin 375 TL’ye yüzde 50 artış sağlandı. İstanbul ve Ankara içindeki toplu taşıma içinse ödemeler 2 bin 992 TL’den 4 bin 500 TL’ye arttırıldı. 1 Temmuz itibariyle gelir desteği ödemeleri vatandaşlara bu şekilde yüzde 50 artışlı olarak aktarılmaya devam edecek." ifadelerine yer verildi. 

2015'TE BAŞLADI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın yaptığı açıklamaya ilişkin ödeme 2015'ten itibaren ücretsiz seyahat uygulaması kapsamında devam ediyor. Yaşlı, engelli, gazi ve şehit yakınları da bu ödemelerden faydalanabiliyor. Bakan Derya Yanık, vatandaşlara aktarılan ödemenin 1 milyar 662 TL olduğunu da açıklamasında belirtti.  

ÜCRETSİZ TOPLU TAŞIMA BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? 

Devlet tarafından vatandaşlara sağlanan ücretsiz toplu taşıma ödemelerinden yararlanmak için başvurular e-Devlet sistemi üzerinden yapılıyor. E-Devlet sistemine kendi T.C. kimlik numarası ve şifresiyle giriş yapan vatandaşlar başvurularını gerçekleştiriyor. E-Devlet şifresi olmayan vatandaşlar PTT şubesine giderek kolayca alarak başvurularını https://www.turkiye.gov.tr/ashb-ucretsiz-seyahat-kari-on-basvuru adresinden yapabiliyor. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!