Yandex Metrica

Sitede Ara

Tüketicileri yanıltmaya son! Marketlerde yeni dönem başladı: Artık o ifadeler yazılmayacak!

Tüketicileri yanıltmaya son! Marketlerde yeni dönem başladı: Artık o ifadeler yazılmayacak!

Tarım ve Orman Bakanlığı gıdada yanıltıcı etiketlere yönelik harekete geçti. Marketlerde raflarda bulunan ürünlerde bundan sonra "tadında, lezzeti, keyfi ve aromalı" gibi ifadeler yer almayacak! 

Ekonomi

06.04.2024, 16:09

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tüketiciyi yanıltan, kafasını karıştıran etiketler mercek altına altına aldı.  Etiketlere artık standart gelecek. Tüketiciyi yanıltan etiketler kullanılmayacak. 

Dünya Bankası'ndan Türkiye açıklaması: İşte 18 milyar dolarlık paketin ayrıntıları Dünya Bankası'ndan Türkiye açıklaması: İşte 18 milyar dolarlık paketin ayrıntıları Haberi Görüntüle

VATANDAŞLAR DOĞRU BİLGİLENDİRİLECEK

Tüketiciler doğru bilgilendirilecek. Gıdalarda "tadında, lezzeti, keyfi, aromalı" gibi ifadeler kullanılamayacak. Örneğin, margarinin üzerinde 'tereyağ lezzetinde' ifadesi yer alamayacak.

19 Nisan benzin ve motorin fiyatlarına indirim sinyali: Brent petrol yüzde 5 düştü 19 Nisan benzin ve motorin fiyatlarına indirim sinyali: Brent petrol... Haberi Görüntüle

"TÜKETİCİ DAHA BİLİNÇLİ HALE GELECEK"

Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Başkanı Mücahit Taha Özkaya, "Aslında koruyucu bir unsurdur. Satılan ürünler evet tereyağı diye aldığı margarin veya salça diye aldığı domates sosu gibi ürünler aslında gıda güvenliği açısından bir sakıncası olan ürünler değil ama tüketiciyi yanıltıcı olaylar vardır.Tenekenin üzerine zeytin resmini koyup ayçiçek yağı satanlar gibi. Bitkisel karışımlı yağ satanlar gibi. Böylelikle tüketicinin daha bilinçli hale gelmesi sağlayacak" açıklamasında bulundu. 

Deprem sigortası yaptırmayanlar yandı! Zorunlu deprem sigortasına yeni fiyat güncellemesi geldi! Deprem sigortası yaptırmayanlar yandı! Zorunlu deprem sigortasına yeni fiyat güncellemesi... Haberi Görüntüle

GIDA ETİĞİ DİKKATE ALINACAK 

Gıda etiğine uygun olmayan unsurların da etiketlerde yer alamayacağını ifade eden Özkaya şöyle konuştu: "Gıda etiği açısından ön plana çıkarılan bazı unsurlar, fotoğraflar olabiliyor. Bazı harflerin ön plana çıkarılması gibi punto olarak büyük konması veya fotoğrafların konması gıda etiği açısından uygun değildir. Bunlar da dikkate alınacaktır."

Zam gelmeden depoları fulleyin... Petrol fiyatları fırladı: Motorine dev zam yolda! Zam gelmeden depoları fulleyin... Petrol fiyatları fırladı: Motorine dev zam... Haberi Görüntüle

UYMAYANLARA CEZA KESİLECEK 

Gıda ürünlerindeki etiketlerle ilgili çalışma tamamlandı. Kararın Resmi Gazete'de yayımlanması bekleniyor. Uygulamaya geçiş takvime bağlanacak. Karara uymayan markalara cezai işlem uygulanacak.

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Zehra EVCİL

TRHaber.com - Ekonomi


Loading