Yandex Metrica

Ticaret Bakanı Bolat'tan 'enflasyon' açıklaması: Doğru yoldayız!

Ticaret Bakanı Bolat'tan 'enflasyon' açıklaması: Doğru yoldayız!

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Adıyaman Organize Sanayi Bölge Müdürlüğünde sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle bir araya geldi. Burada yaptığı konuşmasında ekonomiyle ilgili değerlendirmede bulunarak, "Artık yeni hükümet döneminde makro ekonomide istikrarı, enflasyonla mücadeleyi önceleyen, ihracatın arttırılmasını önceleyip ülkemizin cari açığını azaltmayı hedefleyen bir program uygulanacak. Enflasyonun son 6-7 ayda TÜFE'de yüzde 85,5'ten yüzde 39,5'e çekilmesinin doğru yolda olduğumuzu gösterir" dedi.

Ekonomi

23.01.2024, 21:04

Adıyaman Valiliğini ve partisinin il teşkilatını ziyaret eden Ticaret Bakanı Ömer Bolat, daha sonra Adıyaman Organize Sanayi Bölge Müdürlüğünde sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle görüştü. Bolat burada yaptığı konuşmada, 6 Şubat'ta Anadolu coğrafyasının bin yıldan bu yana yaşadığı en şiddetli ve yıkıcı depremin üzerinden 4,5 ay geçtiğini anımsatarak depremlerde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diledi.

Çeyrek, gram ve yarım altın güne nasıl başladı? 17 Mayıs güncel altın fiyatları Çeyrek, gram ve yarım altın güne nasıl başladı? 17 Mayıs... Haberi Görüntüle

"DEPREMİN YARALARININ SARILMASI İÇİN OLAĞNÜSTÜ BİR ÇABA HARCANDI"

Devlet, millet, sivil toplum kuruluşları, belediyeler işbirliğiyle depremin yaralarının sarılması noktasında olağanüstü bir çalışmanın sergilendiğini altını çizen Ticaret Bakanı Bolat, bu kadar yıkıcı bir depremin hızlı bir şekilde toparlanmasında gösterilen başarı nedeniyle Türkiye'nin örnek bir ülke olarak takdir edildiğini ifade etti. 

"HIZLI BİR ŞEKİLDE ÇÖZÜLMESİ İÇİN ÇABA SARF EDİLİYOR"

Bakan Bolat, konuşmasına şu şekilde devam etti; "Şu anda deprem bölgesinde 11 vilayette 150 binin üzerinde konteyner hayatı devam ediyor ve bu artarak devam edecek. İnsanlarımızın barınma sorunları noktasında önemli ilerlemeler sağlandı. En azından kimse aç ve açıkta hiçbir zaman bırakılmadı. Şimdi en önemli şey şehirlerin yeniden imarı, insanların kalıcı barınma sorunlarının ortadan kaldırılması. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın koordinasyonunda rezerv alanların tespitiyle temel atma gerçekleşiyor. Peyderpey hızlı bir şekilde bu sorunun da çözülmesi için çaba sarf ediliyor. Arkadaşlar kolay değil 818 bin bağımsız bölüm inşası gerçekleştirilecek. Bir yıl içinde 319 bin tanesinin teslimatı yapılıyor ve 170 bin kalıcı konutun da temelleri atıldı.

Akaryakıt istasyonlarında kuyruklar oluşacak! Dev indirimi kaçırmayın! Akaryakıt istasyonlarında kuyruklar oluşacak! Dev indirimi kaçırmayın! Haberi Görüntüle

"4,5 AYDA İYİ BİR İMTİHAN VERDİK"

İnşaatlar hızla yükseliyor. Bu tabi çok önemli, vatandaşımızın devlete, hükümete olan inancını, güvenini arttırıyor. Yalnız olmadıklarını ortaya koymuş oluyor. Büyük bir devletiz, büyük bir milletiz. İnşallah bu yaraları saracağız. Deprem bir vilayette olmadı. Bir ilçede olmadı. 11 vilayette oldu ve hakikaten yine de Türkiye 20 yıllık süreçte ekonomisini güçlendirdiği için, altyapısını güçlendirdiği için kamu kaynaklarını, kamu kurumlarının gücünü arttırdığı için bu depremle mücadele noktasında bu 4,5 ayda iyi bir imtihan verdiğine inanıyoruz. Zaten bölge halkı son seçimlerde hükümetin, devletin çalışmalarına olan ümidini, güvenini göstererek oyunu kullandı."Bakan Bolat, seçimlerde depremzedelere yönelik muhalif kesimden kaynaklanan hakaretleri ve aşağılamaları şiddetle kınadıklarının altını çizdi. 

Hareket Proje Taşımacılığı kaç lot verir? HRKET halka arzda kaç lot düşer? Hareket Proje Taşımacılığı kaç lot verir? HRKET halka arzda kaç... Haberi Görüntüle

"HEDEFİMİZ DEPEM ÖNCESİ CANLILIĞI ELDE ETMEK"

Ekonominin yeniden hızla deprem öncesi canlılığına kavuşmasını hedeflediklerini dile getiren Bolat, şu açıklamalarda bulundu; "İş dünyası anlamında baktığımızda bir şehrin ayakta kalması sadece inşaat yapmakla olmaz. Orada insanın ayakta kalması lazım aynı zamanda. İnsan ayakta kalması için de ekonomik faaliyetlerin canlanması ve ticari hayatın canlanması, sanayi hayatı büyük önem taşıyor. Tarım sektörünün canlanması büyük önem taşıyor. Sosyal hayatın, kültürel hayatın canlanması büyük önem taşıyor. Hepsi birden fiziki ihya çalışmalarıyla birebir gitmesi lazım. Bu anlamda da hükümetimiz ilk andan itibaren vergi borçlarının ertelenmesi, sigorta borçlarının ertelenmesi, elektrik faturalarının gönderilmemesi, hayatını kaybeden vatandaşlarımızın kredi borçlarının silinmesi, vergi borçlarının silinmesi ve küçük sanayicilere, esnafa yönelik gerek esnaf kefaret kooperatifleri üzerinden gerekse kamu bankaları üzerinden yoğun bir şekilde finansal destek paketleri de açıkladı ve sundu.

Bakanlık resmen duyurdu: Hayaller gerçeğe dönüşüyor! Erken emeklilik kanununda yeni düzenleme! Bakanlık resmen duyurdu: Hayaller gerçeğe dönüşüyor! Erken emeklilik kanununda yeni... Haberi Görüntüle

"HALKIMIZ BÜYÜK BİR GÜVEN VE İSTİKRAR İÇİNDE"

Bu anlamda ekonominin yeniden hızla deprem öncesi canlılığına kavuşması hedefleniyor. Yetmemiş olabilir veya yeterli olmamış olabilir. Bunlar arttırılacak, seçim geride kaldı. Artık o seçim gerilimi, seçim belirsizliği geride bırakıldı. Halkımız büyük bir güven ve istikrar içinde Türkiye'mizin yola devam etmesini istedi. Bu anlamda daha 3 hafta önce kurulmuş Cumhurbaşkanlığı kabinemize de büyük bir güven ve ümit besliyor. Bunu kamuoyunda görüyoruz. Bize düşen de 7/24 ülkemiz için, halkımız için depremzedeler için deprem bölgeleri için çalışmak."

"ENFLASYONLA MÜCADELE İÇİN CANLA BAŞLA ÇALIŞILIYOR"

Hükümetin kurulur kurulmaz öncelikli işlerinin deprem bölgesinin bir an önce eski canlı günlerine kavuşması için canla başla çalışıp enflasyon ve hayat pahalılığıyla mücadele olduğunun altını çizen Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Enflasyonun son'd6-7 ayda yıllık TÜFEe yüzde 85,5'ten yüzde 39,5'e düşürülmesi de doğru yolda olduğumuzu göstermektedir. Artık yeni hükümet döneminde makro ekonomide istikrarı, enflasyonla mücadeleyi önceleyen ihracatın arttırılmasını önceleyip ülkemizin cari açığını azaltmayı hedefleyen bir program uygulanacak. Bu kararlılıkla bu program uygulanacak. İnşallah göreceksiniz her ay bu bölgede iyileşmenin, gelişmenin hızlandığını finansal kaynakların daha fazla açıldığını da yaşayarak birlikte göreceğiz." açıklamasında bulundu. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading