Yandex Metrica

TCMB Başkanı Fatih Karahan enflasyon raporunu açıkladı: Enflasyon tahmini 2 puan arttı!

TCMB Başkanı Fatih Karahan enflasyon raporunu açıkladı: Enflasyon tahmini 2 puan arttı!

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, yılın ikinci enflasyon raporu toplantısında konuştu. Karahan, 2024 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 38 olarak güncellediklerini belirtti.   

Ekonomi

14.05.2024, 16:15

Karahan, "Enflasyon, hedeflerimizle uyumlu seviyelere gerileyene kadar sıkı para politikası duruşumuzu korumakta kararlıyız. Enflasyon bozulmasına kesinlikle izin vermeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Karahan, ''Yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 38 oldu. Enflasyon tahminimiz 2025 yılı için yüzde 14, 2026 yılı için yüzde 9." dedi.

Temel amaçlarının fiyat istikrarı olduğunu belirten Karahan, yıl sonu enflasyon ana hedefine 3 ay gecikeceğini belirterek konut, kira, TL mevduat konularında açıklamalarda bulundu.

Karahan'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

Dünyaca ünlü ekonomistten kıyamet senaryosu: Altın sahipleri bir gecede beş parasız kalacak Dünyaca ünlü ekonomistten kıyamet senaryosu: Altın sahipleri bir gecede beş... Haberi Görüntüle

''ENFLASYON BEKLENTİLERİNDE BOZULMAYA İZİN VERMEYECEĞİZ''

Merkez Bankamızın temel amacı fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Fiyatlama davranışlarını ve enflasyon beklentilerini yakından takip ediyoruz.

Enflasyon hedeflerimizle uyumlu seviyelere gerileyene kadar sıkı para politikası duruşumuzu korumakta kararlıyız. Enflasyon beklentilerinde kalıcı bir bozulmaya kesinlikle izin vermeyeceğiz.

Dolandırıcılardan şeytanın aklına gelmeyecek yeni tuzak! Kasko ve trafik sigortası yaptırmak isteyenlerin peşine düştüler! Dolandırıcılardan şeytanın aklına gelmeyecek yeni tuzak! Kasko ve trafik sigortası... Haberi Görüntüle

YURT İÇİ TALEPTE NORMALLEŞME VAR!

Yurt içi talepte direnç sürerken, bazı normalleşme işaretleri mevcuttur. Net ihracatın büyümeye negatif katkısı azaldı.

Parasal sıkılaştırmanın iç talebe etkilerini çeşitli göstergeler üzerinden yakından takip etmekteyiz. Arz koşulları talep koşullarına kıyasla daha ılımlı bir seyir izlemektedir.

Dünyaca ünlü ekonomistten kıyamet senaryosu: Altın sahipleri bir gecede beş parasız kalacak Dünyaca ünlü ekonomistten kıyamet senaryosu: Altın sahipleri bir gecede beş... Haberi Görüntüle

KONUT FİYATLARINDAKİ ARTIŞ EĞİLİMİ YAVAŞLADI

Konut piyasasındaki gelişmeleri öncü gösterge olarak yakından takip ediyoruz. Konut fiyatlarındaki artış eğilimi yavaşlamaktadır.

Konut fiyatlarının artış eğilimi tüketici fiyatlarındaki artış eğiliminin altında seyretmektedir. Konut fiyatlarındaki yavaşlamanın ilerleyen dönemde gecikmeli olarak kira artışını sınırlayabileceğini değerlendiriyoruz.

Kripto paraya vergi düzenlemesi! Meclis'e sunulacak tarih belli oldu Kripto paraya vergi düzenlemesi! Meclis'e sunulacak tarih belli oldu Haberi Görüntüle

''ARADAKİ FARK KAPANACAK''

Parasal sıkılaştırmanın beklentiler üzerindeki etkisi yakından takip edilmektedir. Enflasyon beklentilerinin tahmin aralığına yakınsaması, dezenflasyon açısından kritik önemdedir.

Kararlarımızın enflasyon beklentilerinde iyileşme sağlayacağını, piyasa beklentileri ile ara hedefimiz arasındaki farkın kapanacağını öngörüyoruz.

Parasal duruş belirgin şekilde sıkılaştırılmıştır. Parasal aktarım mekanizmasını destekleyen ve güçlendiren adımlar atılmıştır.

900 yıllık hazine tüyleri diken diken etti: İçinde yok yok 900 yıllık hazine tüyleri diken diken etti: İçinde yok yok Haberi Görüntüle

KREDİ FAİZLERİ TALEBİ YAVAŞLATACAK

Parasal duruş belirgin şekilde sıkılaştırılmıştır. Parasal aktarım mekanizmasını destekleyen ve güçlendiren adımlar atılmıştır. 

Bugünkü menkul kıymet kararıyla getiri eğrisinin normalleşmesini, güçlenmesini sağladık

Likidite gelişmelerini yakından takip ederek, sterilizasyon araçlarını gerektiğinde etkin bir şekilde kullanacağız.

Parasal sıkılaştırma finans piyasalarına hızlı ve güçlü yansıyor.

Kredi faizlerinin geldiği seviye iç talebin yavaşlamasına destek verecek.

TL mevduat payı artmaya devam etmektedir. Tüketici kredi büyümesi yavaşlamaktadır.

Para politikası duruşumuz ve makroihtiyati çerçevede mevduat faizlerinin TL'ye geçişi destekleyecek seviyelerde kalmasını ve tasarrufların artmasını sağlayacak.

Son dönemde yabancı para kredilerin arttığını gözlemliyoruz.

Merkez Bankası doların düşüşünü engelleyebilir mi? Yıl sonunda borsa kaç puan olur? Ünlü ekonomistten çarpıcı tahminler Merkez Bankası doların düşüşünü engelleyebilir mi? Yıl sonunda borsa kaç... Haberi Görüntüle

ENFLASYON TAHMİNİ YÜZDE 38

Enflasyonun 2024 yıl sonunda %38,0 olarak gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz (Önceki %36,0)

Enflasyonun 2025 yıl sonunda %14,0 olarak gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz (Önceki %14,0)

Enflasyonun 2026 yıl sonunda %9,0 olarak gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz (Önceki %9,0)

Hemen satın! Altın için beklenilmeyen uyarı geldi Hemen satın! Altın için beklenilmeyen uyarı geldi Haberi Görüntüle

ENFLASYONDA ZİRVE NE ZAMAN OLACAK?

Talebi dengeleyerek enflasyonu düşürmek istiyoruz. Bunu aksiyona da döktük,ama kamu maliyesi tarafından gelecek destek önemlidir.

Yönetilen yönlendirilen fiyatların belirlenmesi husuus da önemli; harcamalarla ilgili tasarruf tedbirleri hazırlanıyor. 2025'te bundan destek alacağımızı düşünüyoruz.

Hesaplamalarımıza göre geçen yılın baz etkisi ve doğalgaz sübvansiyonu etkisiyle enflasyonda zirve yüzde 75-76 seviyesinde olacağını öngörüyoruz.

İlk 4 ayda 4 puana yakın ilave enflasyon gerçekleşti. Bunu tamamen telafi etmek ek sıkılaştırma ile dahi pek kolay görünmüyor. Hedefte yüzde 36'dan yüzde 38'e yapılan ayarlamanın sebebi bu kapsamdadır.

Enflasyonu düşürmek adına para politikası tarafında ne yapmak gerekiyor yapacağız, öne çıkan temel faktör güçlü iç talep. Para politikasında sıkılaşmayla talepte dengelenme öngörüyoruz.

Habere Tepki Ver

0

1

1

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Hakan ULUDAĞ

TRHaber.com - Ekonomi


Loading