Tarihi kararın ardından Halkbank'da rekor artış! Hisseler tavan yaptı

ABD'nin NATO güvenliği için Türkiye'ye F-16 savaş uçağı vereceği haberlerinin ardından Halkbank'ın hisseleri uçtu. Dün 4.95 TL olarak kapanışını yapan hisse 5.20'den işlem görüyor.

Ekonomi 07.04.2022, 14:03
Tarihi kararın ardından Halkbank'da rekor artış! Hisseler tavan yaptı

ABD Dışişleri Bakanlığı Kongre'ye gönderdiği bir mektupta, Biden yönetiminin Türkiye'ye potansiyel F-16 savaş uçağı satışının ABD'nin ulusal güvenlik çıkarlarıyla uyumlu olacağı vurgulandı. Türkiye’ye F16 verilme kararı, “Türk-ABD” ilişkilerinin düzeldiği yolunda yorumlar yapılmasına neden oldu.

Bu beklentiyi satın alan borsacılar Halkbank hisse senedinin daha açılış seansında yüzde 4.85 yukardan işlem görmesine neden oldu.

Dün 4.95 TL’den kapanan bankanın hisse senedi 5.20’den işlem gördü.

NATO'NUN MENFAATLERİNE

Reuters’ın haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı Kongre'ye gönderdiği bir mektupta, Biden yönetiminin Türkiye'ye potansiyel F-16 savaş uçağı satışının ABD'nin ulusal güvenlik çıkarlarıyla uyumlu olacağına ve aynı zamanda NATO'nun uzun vadeli birliğine hizmet edeceğine inandığı belirtildi. 

Mektupta, satış için herhangi bir güvence veya zaman çizelgesi sunulmazken, "Yönetim, bu satışın ABD ulusal güvenliğinin yanı sıra uzun vadeli NATO ittifak birliği, ekonomik ve ticari çıkarlarıyla olduğuna inanmaktadır. Önerilen satış Kongre'den bir bildirim gerektirecektir" ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!