Yandex Metrica

Sitede Ara

Taksiye dönüşüm süreci başladı! 2 günde 400 başvuru

Taksiye dönüşüm süreci başladı! 2 günde 400 başvuru

İstanbul'da 750 minibüs ve 250 dolmuşun taksiye dönüşümüyle ilgili başvurular başladı. İki gün içerisinde yaklaşık 400 kişi başvuru yaptı.

Ekonomi

23.01.2024, 18:03

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin teklifiyle son Ulaştırma Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında kabul edilen 750 minibüs ve 250 dolmuşun taksiye dönüşüm süreci başladı. 26 Eylül'de başlayan ve  30 gün sürecek olan başvurular, Bakırköy ve Kartal'daki hizmet merkezlerinde yapılıyor. UKOME kararında belirlendiği üzere minibüs ve dolmuşların taksiye dönüşümü için başvuru süresi 30 günle sınırlı. Son başvuru tarihi 26 Ekim 2021 olarak belirlendi. Başvurular, bizzat araç veya vekaletname sahipleri tarafından yapılıyor. Başvurularda, plaka sahibine ait geçerli bir kimlik kartı, UKOME kararı ile tarif edilen şekilde vekâletname, Araç Tescil Özet Raporu yeterli. Üzerinde araç bulunmayan plakaların dönüşüm başvuruları kabul edilmiyor. 30 günlük başvuru sürecinin tamamlanmasının ardından, hat bazında başvurular listelenecek ve taksi dönüşümü yapılacak araç sayısından fazla başvuru olması durumunda noter huzurunda kura çekimi yapılacak. Kura çekimleri canlı olarak yayınlanacak. Ulaştırma Daire Başkanlığı Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürü Barış Yıldırım, başvuruların yoğun olduğunu belirtti.

Altın bir aşağı, biri yukarı: İslam Memiş yatırımcıları uyardı: Manipülasyon ayına hazır olun Altın bir aşağı, biri yukarı: İslam Memiş yatırımcıları uyardı: Manipülasyon... Haberi Görüntüle

2 GÜNDE 400 BAŞVURU

Ulaştırma Daire Başkanlığı Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürü Barış Yıldırım, başvuru süreci hakkında bilgi vererek, "750 minibüs 250 dolmuşun taksiye dönüşüm kararını aldık. Vatandaşlarımız bu süreci tamamlamak için alanlara geldiler. Başvuruları Kartal ve Bakırköy'deki başvuru merkezlerimizden alıyoruz. Dünden bu yana yaklaşık 400 tane başvuru aldık. Bu rakamın 4 bine ulaşmasını bekliyoruz. Hat bazında kura çekilecek, her hat için taksiye dönüşecek araç sayısı belirlendi. 30 günün ardından canlı yayında kura çekimi yapılacak. Başvuranların gelir endişesi olduğunu biliyoruz amacımız bu yarayı tedavi etmek" dedi.

Haberi okuyan dövizciye koşacak: Dünyaca ünlü finans şirketinden dolar yorumu: Fed oltaya geldi Haberi okuyan dövizciye koşacak: Dünyaca ünlü finans şirketinden dolar yorumu:... Haberi Görüntüle

"MİNİBÜSLER TAKSİYE ÇEVRİLSİN"

40 yıldır minibüsçülük yapan Mustafa Karaman, "İstanbul'da 6 bin 400 tane minibüs var. Bu minibüslerin çoğu iş yapmıyor. Mazot parasını dahi ödeyemiyoruz, arabalarımızı sıfırlayamıyoruz. Bin tane taksi kararı yetersiz. Sayın Ekrem İmamoğlu'na sesleniyorum. 5 bin tane ticari taksi çıkarıp ihale yapacağına İstanbul'daki minibüsçülerden dönüşüm yapsın. İstanbul'da zaten trafik sorunu var ekstra 5 bin tane taksi geldiğinde daha kötü olur" dedi. 

Minibüsçü Ahmet Yüksekdağ ise,  "Yeni taksi olarak ihale açılmasın. Yeni taksi verilmesin. Minibüsler taksiye çevrilsin. Onlar yeni taksi ihalesi açıp para kazanmak istiyorlar. Trafik zaten yürümüyor. Minibüsler taksiye çevrilirse trafiğin de yükü azalır" diye konuştu.

Tüm dikkatler onda! Borsa, altın, dolar, euro, gümüşün kaderi o kararda Tüm dikkatler onda! Borsa, altın, dolar, euro, gümüşün kaderi o... Haberi Görüntüle

"TEK YETKİLİ İBB OLSUN"

Minibüsçü Hüseyin Tozlu, yetkilerin yalnızca İBB'de olması gerektiğini belirterek "Tek yetkili kurum İstanbul Büyükşehir Belediyesi olsun. Bizim duraklarımızdaki kalkış saatlerimiz, çalışma sistemlerimiz, İBB'de olsun. Bir taksinin yevmiyesi 600 lira ama minibüsçülerin öyle değil, kalan minibüsçülere çözüm bulunması gerek" dedi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading